Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8940
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Piekielny żar z nieba niesie zagrożenia

Środa, 2 lipca 2008, 8:07
Aktualizacja: 21:54
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Piekielny żar z nieba niesie zagrożenia
Lato na basenie przy ulicy Sudeckiej.
Fot. TEJO
Temperatura nie spadnie poniżej trzydziestej kreski, a słońce będzie mocno przypiekać. Tropikalne upały potrwają dwa dni, potem ma się troszkę „ochłodzić”, ale gorące lato powróci w weekend.

W taką pogodę szukamy ochłody, gdzie się da. Na basenie przy ulicy Sudeckiej może być kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca. To jedyne cywilizowane jeleniogórskie kąpielisko. Bardzo mało jak na potrzeby ponad 80-tysięcznego miasta. Nic dziwnego, że wielu letników wybierze niestrzeżone glinianki i żwirownie, gdzie łatwo o tragedię.

Przestrzegają przed tym ratownicy i policja. Upały mogą właśnie na niestrzeżonych akwenach zbierać śmiertelne żniwo. W ubiegłym roku o analogicznej porze na zbiorniku Bukówka koło Kamiennej Góry utonął mężczyzna, który przecenił swoje możliwości. Tak może zdarzyć się na każdym zbiorniku wodnym.

– Kto nie musi wychodzić z domu, lepiej niech tego nie czyni – radzi lekarz internista Zbigniew Kwaterko. – Trzeba pamiętać o czapce na głowę i o dużych ilościach płynów, bo w upały organizm bardzo szybko się odwadnia.

Żar z nieba to także kłopot dla kierowców. Upał osłabia refleks i stwarza złudne wrażenie dobrych warunków jazdy. Tymczasem szarżowanie bywa bardzo niebezpieczne, zwłaszcza przy pełnym słońcu. Kontrasty powodują, że kierowcy nie potrafią dostosować wzroku z miejsc mocno oświetlonych do ocienionych. Dlatego niezbędnym rekwizytem są okulary przeciwsłoneczne.

Wysokie temperatury niepokoją leśników i strażaków. W regionie jeleniogórskim jest bardzo sucho. Do niektórych lasów obowiązuje zakaz wstępu. Tymczasem trwa „ogniskowy” sezon: wielu biesiadników bawi się przy płomieniach bagatelizując niebezpieczeństwo. Wczoraj policjanci zwracali uwagę imprezowiczom z ulicy Okopowej oraz z ogródków działkowych przy ulicy Skowronków. Dym przeszkadza innym ludziom, a przy ognisku łatwo o zaprószenie ognia i pożar.

Bardzo gorąco ma być do czwartku. W piątek i sobotę nieco się ochłodzi i pokropi deszcz, ale upalna pogoda powróci w kolejnych dniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
416
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group