Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 4346
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Parkujemy – płacimy (komunikat)

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 14 lipca 2015, 7:26
Aktualizacja: 7:29
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
W prasie pojawiły się informacje n.t. możliwości parkowania nieodpłatnego w „strefie płatnego parkowania”. Ze względu na fakt, że były one formą interpretacji niektórych przepisów prawa, poniżej przesyłamy pełne stanowisko Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, prosząc o skorygowanie informacji nieprecyzyjnych, a opublikowanych wcześnie, bądź przekazanie poniższej, w celu eliminowania problemów, z jakimi mogą się spotkać kierowcy, którzy zapoznali się z tekstami prasowymi, opartymi na błędnych przesłankach.

Informacja dotycząca oznakowania miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania

W związku z powstałymi i propagowanymi wątpliwościami w sprawie uiszczania opłat za parkowanie w SPP w miejscach wyznaczonych bez oznakowania poziomego wyjaśniam:

Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady parkowania i pobierania opłat w strefach płatnego parkowania jest przepis art. 13b, ust. 1 Ustawy o drogach publicznych, który jednoznacznie i ostatecznie nakłada na kierujących obowiązek wniesienia opłaty „za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach”.
Ponadto w art. 13b, ust. 6, pkt 1 ustawodawca określił dla organu zarządzającego ruchem obowiązek wyznaczenia w strefie płatnego parkowania miejsca przeznaczonego na parkowanie nie określając szczegółowo sposobu oznaczenia poszczególnych miejsc postojowych. Tak więc obowiązek wnoszenia opłat za parkowanie jest jednoznaczny i wynika z jedynego aktu prawnego rangi ustawowej stanowiącym podstawę, niezależnie od sposobu oznakowania poziomego.

Powoływanie się na przepisy rozporządzeń wykonawczych do ustawy Prawo o ruchu drogowym nie ma uzasadnienia prawnego, gdyż akt niższej rangi nie może zmieniać zapisów ustawy i to ustawy, która nie zawiera upoważnienia do wydania takiego rozporządzenia, przy czym rozporządzenia są aktami normatywnymi stanowiącymi jedno ze źródeł prawa, ale wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie. Takiego upoważnienia ustawa nie zawiera.

Należy również podkreślić, że normą ogólną w stosunku do regulacji zawartych w Ustawie o drogach publicznych jest zasada, że „korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania”. Skoro więc zasadą jest, że korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, to ograniczenie tej zasady powinno tym bardziej wynikać z przepisu ustawowego, a nie być wyinterpretowane sztucznie z rozporządzenia wykonawczego do innej ustawy (ustawa Prawo o ruchu drogowym) i to dotyczącego jedynie przedmiotu warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych.

Z dotychczasowego orzecznictwa administracyjnego wynika pogląd, że z faktem parkowania pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania związany jest obowiązek uiszczenia opłaty, który jest obowiązkiem wynikającym z mocy prawa tj. z przepisów Ustawy o drogach publicznych.
Wątpliwości wynikające z rozbieżności pomiędzy Ustawą o drogach publicznych i wydanych rozporządzeń może rozwiać tylko nowelizacja tej ustawy, gdyż tylko akt prawny tej rangi jest w stanie zmienić normy dotyczące opłat w SPP lub rozporządzenia, które wprowadza w błąd kierowców.

Niemniej jednak – z uwagi na występujące wątpliwości szeroko nagłaśniane medialnie - w SPP w Jeleniej Górze aktualnie wyznaczane są poszczególne stanowiska postojowe oznakowaniem poziomym, które będzie utrzymywane do czasu wprowadzenia nowych regulacji ustawowych – przy czym procedury w tym kierunku zostały już rozpoczęte.

Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Gość 14-07-2015 8:09
Skandal mieszkancy placa podatki w tym miescie i jeszcze za za parkowanie auta musza placic skandal misto zlodzieji i wyzyskiwaczy zerujacych na mieszkancach
~KRECIK 14-07-2015 8:29
Nikt nie napisal że miasto dzierżawi parkometry o niemieckiego właściciela i dzieli sie z nim zyskami 50/50......
~Sobieszowianin 14-07-2015 8:42
Ciekawy jestem czy Pan Prezydent Miasta też płaci za parking miejski jak gdzieś jest prywatnie? Chciałbym zobaczyć te kwitki z opłat/
~fajnie 14-07-2015 8:45
Mieszkam w centrum i za parking muszę płacić, osoby mieszkające na osiedlach m.in. Zabobrze, Orle, w Cieplicach za parkingi nie płacą. Coś jest nie halo.
~Gość w Jeleniej 14-07-2015 8:52
W ogóle parkowania bezpłatnego być nie powinno. Handlarz pietruszką za rozstawienie kramu płaci za zajęcie terenu, dlaczego postawienie samochodu ma być traktowane inaczej?
~obser 14-07-2015 9:37
Urzędasy parkujący pod ratuszem nie płacą ?Dlaczego? CZy urzędas ma jakiś lepszy ryj ,zad
~JaSam 14-07-2015 9:48
Opłata za parkowanie w strefie, może być pobrana jedynie wtedy, kiedy miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania jest prawidłowo oznaczone – zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. Obowiązek pobierania opłaty jedynie w wyznaczonych miejscach wynika z art. 13b ust.1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych: „Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo”. Zagadnienie prawidłowego oznakowania precyzuje rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umiesz-
~JaSam 14-07-2015 9:49
- czania na drogach. Wraz z nowelizacją rozporządzenia, które weszło w życie w 14 lutego 2014 roku, jasno sprecyzowano warunki jakie musi spełniać prawidłowo oznaczone miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania: „Znak D-44 umieszcza się na wszystkich ulicach doprowadzających ruch do obszaru, na którym została ustalona strefa płatnego parkowania. W strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt 5.2.18 oraz znakami poziomymi określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w: pkt 5.2.4, pkt 5.2.5, pkt 5.2.6 i pkt 5.2.9.2.” Oznacza to, że miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania, musi być oznakowane, zarówno znakami poziomymi, jak i pionowymi. W innym wypadku, opłata parkingowa jest pobierana bezprawnie.
~ 14-07-2015 13:34
Dlaczego nie wezmą się za handlarzy dopalaczy tylko gnębią kierowców dlaczego ci z urzędu nie płacą pod ratuszem ,mieli mieć tak samo zakaz wjazdu
~Aucik 14-07-2015 13:42
Ten Czesiu powinien zostać ukarany za malowanie kopert do parkowania na terenie Jeleniej Góry. Po prostu są one za małe nie mieszczą się w nim auta, już nie mówiąc o manewrze zaparkowania czy wyjechania jeśli stanie z przodu i z tyłu auto. Ten człowiek powinien zapłacić za swoje błędy które są katastrofalne i przez niego pieniądze są wyrzucane w błoto....
~ 14-07-2015 15:38
Czyli poprzedni artykul byl celowym wprowadzeniem w blad, by zgarnac wieksza kase.
~wer 14-07-2015 17:04
Dlaczego redakcja wypisuje, to co pan Wendzel jej powie i nie sprawdzi jak jest w rzeczywistości poprawnie? Opłata bez oznakowania poziomego jest pobierana bezprawnie. Zachęcam do zgłębienia wiedzy na ten temat i zaprzestania propagandy.
~memfis 14-07-2015 18:21
Cale te parkowanie w miescie za kase to glupota. Przynajmniej do pol godziny powinno byc darmowe, a jesli juz trzeba wrzucac kase, to automaty powinny wydawac reszte !!!!!!
~abc 14-07-2015 18:51
Miejsca dla niepełnosprawnych tak ciekawie są usytuowane,ze żeby na nie wjechać i wyjechać trzeba być co najmniej Hołowczycem .Ktoś kto je wyznacza widać,ze nie ma wyobraźni i jeszcze jest zdrowiutki a miejsca są tylko dla zasady.W końcu niepełnosprawność narządu ruchu powoduje jakieś ograniczenia wiec wjazd i wyjazd na takie miejsce powinien być dostępny bez przepychania i eksperymentowania czy sie uda.Ich szerokość też pozostawia wiele do życzenia,wysiąść z wózkiem to już kolejne wyzwanie.
~wewd 14-07-2015 19:49
Co z miejscami nielegalne oznaczonymi bo nie można parkować. 10 metrów od przejść dla pieszych i od skrzyżowania a takie miejsca oznaczono jako postojowe.
~carnivore 14-07-2015 19:51
panu Czesławowi polecam zapoznać się z materiałem: "Rozporządzenie jako akt wykonawczy do ustawy w polskim prawie konstytucyjnym" autorstwa Bartosza Skwary, panie Wandziel ma pan olbrzymie zaległości w interpretacji prawa...
~sd 14-07-2015 20:52
A co miał powiedzieć? prawdę? Że płacą tylko f...rzy, bo jak nie ma oznakowania poziomego, to nie wiadomo którego miejsca to dotyczy? Gdyby pójść dalej, to na zakazie i środku skrzyżowania można by legalnie stać z bilecikiem za szybą...
~sprawdzić czas 15-07-2015 6:48
Sprawą osób parkujących bezpłatnie pod ratuszem powinien zainteresować się Urząd Skarbowy, uprawnienie to jest świadczeniem stanowiącym dodatkowy dochód osób uprzywilejowanych a ten polega opodatkowaniu i ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym. Czy parkujący ze specjalnymi pozwoleniami płacą od nich podatki?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group