Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11348
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bukowiec: Park w... Parku?

Środa, 3 kwietnia 2019, 6:15
Aktualizacja: Czwartek, 4 kwietnia 2019, 7:15
Autor: WAC
Bukowiec: Park w... Parku?
Fot. WAC
Czy w nieodległej przyszłości dojdzie do powiększenia terenu Karkonoskiego Parku Narodowego o mający 120 hektarów park romantyczny w Bukowcu?

Gorącym zwolennikiem tego rozwiązania jest wójt gminy Mysłakowice Michał Orman. Jak mówi, włączenie parku w Bukowcu do KPN-u miałoby wiele korzyści i byłoby bardzo cenne dla promocji gminy

Myślę, że byłby to ważny atut w staraniach o wpisanie Doliny Pałaców i Ogrodów na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury „Unesco” - mówi M. Orman. - Co ważne, dzięki temu mieszkańcy naszej gmin nie musieliby płacić za wstęp na obszar KPN. W tej chwili są oni zobowiązani uiszczać taką opłatę, gdyż na obszarze gminy nie leży choćby hektar terenu objętego ochroną w ramach parku narodowego.

Bardziej sceptyczna jest wiceprezes - będącej właścicielem parku w Bukowcu Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów - Grażyna Kolarzyk.
Temat pojawił się w ubiegłym roku, lecz nie był specjalnie kontynuowany – mówi G. Kolarzyk. - W tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć, czy jesteśmy za, czy przeciw temu pomysłowi. Aktualnie przygotowujemy się do otworzenia Centrum Edukacji, w którym powstanie kolejne muzeum poświęcone Dolinie Pałaców i Ogrodów. Po zakończeniu tych prac musimy dokładnie przeanalizować kwestię włączenia parku w Bukowcu do KPN.

Jak mówi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj, park w Bukowcu - ze względu na swoje walory przyrodnicze, naukowe, kulturowe i historyczne - spełnia kryteria, aby mógł zostać włączony w obszar parku narodowego. Jednak aby tak się stało, musiałaby zostać przeprowadzona dość długa procedura formalna, a ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

Przede wszystkim najważniejsza jest wola i zgoda właściciela parku i w tym względzie nie zamierzamy na nikogo naciskać – mówi A. Raj. - Objęcie tego terenu ochroną niewiele by zmieniło dla Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów jeśli chodzi o możliwości jego dysponowaniem. Na pewno park jest bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym, gdyż są tam naturalne buczyny dolnoreglowe, fragmenty lasów takich, których na terenie Karkonoszy jest bardzo mało, bo są one jedynie fragmentarycznie w pobliżu Chojnika. Dodatkowo szukamy tzw. połączeń ekologicznych pomiędzy Karkonoszami, a innymi obszarami, które mogą być wykorzystywane do migracji przez różne gatunki zwierząt. W tym przypadku jest to obrzeże Rudawskiego Parku Krajobrazowego i jest to kolejny argument przyrodniczy. Innym aspektem, który realizuje już Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów i który mogłaby jeszcze zintensyfikować we współpracy z nami, to edukacja ekologiczna. Połączenie sił obu partnerów skuteczniej otwiera drogę do pozyskiwania środków na edukację i podejmowanie wspólnych przedsięwzięć.

Twoja reakcja na artykuł?

21
60%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
11%
Złości
9
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
43
Tak
33%
Nie, tak jak jest jest dobrze
55%
Nie mam zdania
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Uwaga przy skręcie z Wolności w Nadbrzeżną!
 
Ciekawe miejsca
Miejsce schadzek na skraju miasta – Wzgórze Radziwiłłówny w Kowarach
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Grupa Teatralna Poznań
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group