Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6358
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Park w Maciejowej coraz bardziej popularny

Piątek, 29 lipca 2016, 7:18
Aktualizacja: Sobota, 30 lipca 2016, 7:24
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Park w Maciejowej coraz bardziej popularny
Fot. Przemek Kaczałko
Po naszych publikacjach na temat działań młodych mieszkańców Maciejowej, którzy chcą ocalić od zapomnienia park przy drodze krajowej nr 3, coraz częściej można spotkać na miejscu zaciekawionych turystów i jeleniogórzan. Praca społeczna przynosi efekty, ale niezbędne jest ocalenie mauzoleum Beckerów, na które potrzeba zgody konserwatora zabytków.

W kolejnej wyprawie do parku towarzyszył nam Paweł Gromadzki, jeden z dwóch braci, którzy zapoczątkowali akcję ratowania zabytkowego wzgórza. W ostatnich dniach młodzi ludzie, z pomocą mieszkańców Maciejowej, którzy coraz chętniej angażują się w działania zapaleńców zamienili oznaczenia tras spacerowych, które dotychczas były przyczepione do drzew. - Jedna pani dostarczyła deski, kolejne osoby pomogły nam z wycinką, wbijaniem palików, dostaliśmy też impregnat do drewna – wymienia Paweł Gromadzki, dziękując ludziom dobrej woli.

Dlaczego młody człowiek, który urodził długo po tym, jak lata świetności przeżywał ten park, a o jego przeszłości dowiaduje się ze starych fotografii, opowieści mieszkańców i zapisów w archiwach – chcę walczyć o przywrócenie uroku tego miejsca? - Wychowałem się tutaj, mój dom znajduje się zaraz przy parku. Całe życie bawiłem się w tym parku, zawsze mnie fascynował. Na studiach uznałem, że to fajna odskocznia, można przywrócić go w pamięci ludzi – powiedział 23-latek.

Jak się okazuje, w parku można spotkać nie tylko zabytki budowlane, ale i potencjalne pomniki przyrody. - Jeden z doktorantów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stwierdził, że znajdujący się tu świerk kaukaski jest jedynym na Dolnym Śląsku okazem kwalifikującym się do objęcia ochroną pomnikową – mówił P. Gromadzki.

Park jest terenem prywatnym, dostępnym dla zwiedzających. Aby uchronić mauzoleum Beckerów przed rozpadem, właściciel musi uzyskać zgodę na prace zabezpieczające od konserwatora zabytków. - Materiały na zabezpieczenie mauzoleum właściciel już ma. Znajdują się tu podwójne mury, więc warunki atmosferyczne źle wpływają na nie i obawiam się, że pewnego dnia może się rozpaść – dodał nasz rozmówca. Jak już wcześniej informowaliśmy, zrewitalizowano stawy kaskadowe, które powoli wypełniają się wodą, a w przyszłości nie wyklucza się przywrócenia wieży widokowej do czasów świetności, ale do tego niezbędne będzie wsparcie finansowe i przychylność instytucji odpowiedzialnych za ochronę zabytków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group