Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 7519
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pamiętamy o Nich

Piątek, 1 listopada 2019, 7:01
Aktualizacja: Niedziela, 3 listopada 2019, 6:06
Autor: Manu
Region: Pamiętamy o Nich
Fot. BM
Lista ludzi, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku jest długa. Żegnaliśmy wybitnych polityków, artystów, sportowców, dziennikarzy. Jak co roku, 1 listopada przypominamy ludzi, którzy zmarli w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

1 listopada 2018 w wieku 84 lat zmarł ppłk w st. spocz. Rajmund Chlebowski, wieloletni nauczyciel akademicki w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej.

3 listopada 2018 w wieku 72 lat zmarł Włodzimierz Antoni Bayer, przewodnik górski. Będąc emerytem wojskowym, często wędrował po Sudetach, zafascynował się Karkonoszami i postanowił tu zamieszkać. Przez ponad pięć mieszkał w górach, gdzie był gospodarzem chatki AKT na Hutniczym Grzebiecie. W międzyczasie, w latach 1997-99, zdobył uprawnienia przewodnika sudeckiego, a w 2005 tytuł instruktora przewodnictwa. Po ukończeniu kursu przewodnickiego zamieszkał w Jeleniej Górze i włączył się w społeczną działalność w Oddziale PTTK “Sudety Zachodnie”. Został wiceprezesem zarządu Koła Grodzkiego PTTK. Po śmierci Mieczysława Holza kontynuował Jego wycieczki górskie z cyklu “W niedzielę nie ma nas w domu”, po 3. latach wspólnie i na zmianę z Edwardem Przybylskim. W latach 2006-07 organizował autorskie wycieczki z cyklu “Wycieczki z bajerem”, których poprowadził ponad 30.

4 listopada 2018 w Kowarach w wieku 60 lat zmarła Elżbieta Zawadzka, w latach 1975–83 referent ds. inwentaryzacji, księgowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Jeleniej Górze. Działała w NSZZ “Solidarność” od września 1980. W latach 1980-81 była przewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Jeleniej Górze oraz pełniła funkcję przewodniczącej Regionalnej Sekcji Pracowników Służby Zdrowia przy Międzyzakładowym Komitecie Założycielskim NSZZ “Solidarność” województwa jeleniogórskiego, a następnie przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” w Jeleniej Górze. Działała również w Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ “Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia. W styczniu i lutym 1981 brała udział w strajku okupacyjnym w klubie “Gencjana” w Jeleniej Górze. Po wprowadzeniu stanu wojennego od 13 grudnia 1981 do 29 kwietnia 1982 internowana w Kamiennej Górze, Wrocławiu i Gołdapi. Po wyjściu na wolność kontynuowała podziemną działalność. W latach 1982-86 zajmowała się kolportażem pism, m.in.: “Odroczenia”, “Zerwij Kajdany. Połam Bat...”, “Gencjany”, “Dywanika”, “Celwiskoziaka”, “Z Dnia na Dzień”, “Solidarności Walczącej”. Z Warszawy do Jeleniej Góry przywoziła m.in.: “Tygodnik Mazowsze” i inne wydawnictwa. Brała czynny udział w licznych akcjach ulotkowych, plakatowych oraz zajmowała się malowaniem napisów na murach w miejscach publicznych. W latach 1983-86 była działaczką Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze oraz członkinią Oddziału Solidarności Walczącej w Jeleniej Górze. Odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).

5 listopada 2018 zmarł płk w st. spocz. Bogusław Dylis, wieloletni oficer Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej.

30 listopada 2018 w wieku 82 lat zmarł dr Janusz Czerwiński, członek Honorowy Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego, wieloletni nauczyciel akademicki w Zakładzie Geomorfologii Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów, autor podręczników akademickich i przewodników turystycznych, wybitny znawca Dolnego Śląska oraz działacz ruchu akademickiego.

5 stycznia 2019 w wieku 65 lat zmarła Anna Latto, doświadczony samorządowiec w naszym regionie, była wieloletnia wójt gminy Podgórzyn w powiecie jeleniogórskim. Była radną Rady Powiatu Jeleniogórskiego I i II kadencji. W latach 2004-2007 pracowała na stanowisku Sekretarza Miasta Piechowice. Następnie przez dwie kadencje pełniła funkcję wójta gminy Podgórzyn. Od urodzenia mieszkała w Sosnówce.

15 stycznia 2019 w wieku 86 lat zmarł Henryk Stempiński, wybitny lotnik, instruktor i długoletni członek Aeroklubu Jeleniogórskiego. Kierownik Aeroklubu Jeleniogórskiego w latach 1978-85.

27 stycznia 2019 w wieku 83 lat zmarł Henryk Chemicz, wychowawca młodzieży, trener i pasjonat łucznictwa, wieloletni działacz sportowy. Prowadził klub sportowy MKS BOBRY Jelenia Góra.

5 lutego 2019 w wieku 90 lat zmarła Alina Pawłowska, emerytowana farmaceutka i poetka. Od ponad 50 lat mieszkanka Kowar. Twórczyni rymowanek do “Kowarskich Liściaków”. Przez ostatnie dziesięć lat stworzyła (w duecie z panią Barbarą Sokołowską) aż dziesięć tomików wierszy.

15 lutego 2019 w wieku 85 lat zmarł ppłk w st. spocz. Henryk Kuczkowski, absolwent Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej (1959), w latach 1960-78 pełnił służbę na stanowiskach dydaktycznych w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej i Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej, latach 1979-90 pełnił służbę w Zarządzie Wojewódzkim (w Jeleniej Górze) Ligi Obrony Kraju (w 1990 r. jako dyrektor biura Zarządu). W 1990 zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy.

6 marca 2019 w wieku 62 lat zmarł Mieczyslaw Bojko, dolnośląski poszukiwacz skarbów i tropiciel tajemnic historii. Przeprowadził wiele udanych akcji poszukiwawczych w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej. Jego opowieści zostały opublikowane w książce pt. “Wspomnienia wytrawnego poszukiwacza skarbów i tajemnic”.

5 kwietnia 2019 w wieku 79 lat zmarł dr Andrzej Błachno, wieloletni dziekan Wydziału Przyrodniczo – Technicznego Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, współtwórca i dyrektor Studium Nauczycielskiego w Jeleniej Górze. Był wyróżniony tytułem “Zasłużony dla KPSW’ za działania, które przyczyniły się do powstania i dynamicznego rozwoju uczelni, poprzez wspieranie działalności dydaktycznej. Od roku 2000 pełnił funkcję prezesa klubu AZS Kolegium Karkonoskie. Pod jego wodzą klub awansował, a następnie przez dwa lata grał w ekstraklasie koszykówki kobiet.

15 marca 2019 w wieku 63 lat zmarła Maria Krynicka, lekarka z wieloletnim doświadczeniem, ordynator Oddziału pulmonologii dla dorosłych, specjalista chorób płuc, transfuzjolog kliniczny, lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Od ponad 10 lat była związana z Centrum Medycznym Karpacz S.A. Pełniła funkcję Ordynatora na Oddziale pulmonologii dla dorosłych. Pracowała także na Oddziale rehabilitacji pulmonologicznej oraz w Poradniach pulmonologicznych Medicta w Jeleniej Górze.

6 kwietnia 2019 w wieku 60 lat zmarł Janusz Karcz, fotograf związany z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym.

9 kwietnia 2019 w wieku 69 lat zmarł płk w st. spocz. Karol Walczak, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej (1973), całe jego zawodowe życie związane było z techniką radiolokacyjną, wieloletni Szef Służb Technicznych: 35. brt, 3. BRt oraz 3. Korpusu Obrony Powietrznej, entuzjasta informatyki.

24 kwietnia 2019 w wieku 57 lat zmarł dr hab. Waldemar Tyc, , profesor Uniwersytetu Ekonomicznego, kierownik Katedry Ekonomii i Polityki Ekonomicznej Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Od 2009 członek kapituły oceniającej prace zgłoszone do konkursu o nagrodę Prezydenta Miasta Bolesławiec na najlepszą pracę magisterską lub doktorską z zakresu historii i współczesności miasta.

24 maja 2019 w wieku 84 lat zmarł Andrzej Schubert, ratownik karkonoski z wieloletnim stażem. Od 1957 został zatrudniony na stanowisku kierownika Ośrodka Ruchu Turystycznego PTTK w Jeleniej Górze, gdzie zajmował się organizowaniem wycieczek zbiorowych. W 1959 przeprowadził się do Karpacza, choć nadal pracował w Jeleniej Górze. W 1959 wstąpił do GOPR-u. W 1971 był wiceprezesem Zarządu grupy Sudeckiej GOPR. W latach 1971-72 był przewodniczącym Komisji Profilaktyki Zarządu GOPR, a w 1990 został prezesem Grupy Karkonoskiej.

31 maja 2019 w wieku 60 lat zmarł Tadeusz Chwałek, wieloletni prezes lokalnego klubu piłkarskiego Lotnik Jeżów Sudecki, członek Zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jeleniej Górze, społecznik.

22 czerwca 2019 w wieku 64 lat zmarł ppłk w st. spocz. Marek Polański, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej z (1979), wieloletni oficer Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, inspektor BHP.

4 lipca 2019 w wieku 80 lat zmarła Mariola Ruszczyńska, lotniczka szybowcowa, członek Aeroklubu Jeleniogórskiego. Swoją przygodę z lataniem rozpoczęła na kursie szybowcowym Lęborku. Dalsze szkolenie kontynuowała w Szkole Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim i w AJ. W 1964 zdobyła Srebrną Odznakę Szybowcową, a 1968 Złotą Odznakę Szybowcową. Uczestniczyła w locie na falę z Lidią Pazio w dniu 16.11.1965 r. na szybowcu “Bocian”, ustanawiając rekordy Polski:wysokości absolutnej 8350 m oraz przewyższenia 7210 m. Aktywnie działała w Jeleniogórskim Klubie Seniorów Lotnictwa i od wielu lat corocznie brała udział w “Sabatach” w Zlotach Polskich Pilotek, pisała teksty do sabatowych piosenek.

6 lipca 2019 w wieku 87 lat zmarła Regina Włodarczyk-Puchała, artystka szklarz, projektantka szkła artystycznego oraz szkła użytkowego. W 1958 rozpoczęła pracę w Hucie Szkła “Julia” w Szklarskiej Porębie. Projektowała wazony, kryształowe szklanki i karafki, szkło artystyczne. Zdobywała za swoją działalność wiele wyróżnień i nagród, w tym w 2012 brązowy medal “Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Prace tej zasłużonej dla polskiego wzornictwa artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Musée du Verre w Liège.

6 lipca 2019 w wieku 62 lat zmarł Piotr Napierała, twórca Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, propagator idei ochrony zabytków. Miał bardzo duże zasługi w dziele odbudowy licznych zabytków w kraju i regionie, w tym pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej.

4 sierpnia 2019 w wieku 66 lat we Wrocławiu zmarła Renata Jasińska, aktorka Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (w latach 1981-87). Z powodów politycznych pozbawiano ją ról w jeleniogórskim teatrze, w sierpniu 1987 pod naciskiem SB dyrekcja Teatru im. Norwida nie przedłużyła z nią umowy o pracę. Od września 1980 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komitetu Założycielskiego NSZZ “Solidarność” we Wrocławskim Teatrze Lalek, którego była aktorką. W latach 1983-87 działała w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Współorganizowała msze “za Ojczyznę” oraz Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Jeleniej Górze. W czerwcu 1987 uczestniczyła w spotkaniu niezależnych środowisk twórczych z Janem Pawłem II w kościele św. Krzyża w Warszawie. W latach 1983-88 współtworzyła Niezależny Teatr Scena Czterdzieści i Cztery w Jeleniej Górze. W II połowie lat 80. XX wieku współpracowała z Solidarnością Walczącą oraz Komitetem Kultury Niezależnej we Wrocławiu. Była wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana. W latach 1987-89 aktywnie działała w Duszpasterstwach Ludzi Pracy we wrocławskich kościołach. W 1989 współorganizowała odtworzenie relegalizowanych struktur NSZZ “Solidarność” i uczestniczyła w kampanii wyborczej prowadzonej przez Wojewódzki Komitet Obywatelski “Solidarność” w Jeleniej Górze.

18 sierpnia 2019 w wieku 59 lat zmarł Henryk Przybyszewski, biathlonista związany z klubem Gwardia Szklarska Poręba, a po zakończeniu kariery trener biathlonowej narodowej kadry młodzieżowej kobiet, biathlonistów w Szkołach Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie Karpaczu oraz MKS Karkonosze Jelenia Góra, a także kadry paraolimpijczyków.

26 sierpnia 2019 w wieku 50 lat w Kowarach zmarł Rafał Gersten, związany z Karpaczem współtwórca stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne, społecznik, entuzjasta przywrócenia ruchu kolejowego na linii Jelenia Góra - Karpacz.

30 sierpnia 2019 w wieku 60 lat w Jeleniej Górze zmarł mjr w st. spocz. Michał Paszkowski, wieloletni oficer w Wyższej Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej oraz Centrum Szkolenia Radioelektronicznego.

24 września 2019 w wieku 55 lat zmarł Waldemar “Leśnik” Szczerba, inicjator festiwalu poezji śpiewanej “Gitarą i Piórem”, który od 1989 odbywał się na polanie w Borowicach (gmina Podgórzyn). Pełnił także funkcję kierownika sportowego w drużynie piłki ręcznej WKW Gwardia Opole, a także był właścicielem pierogarni “Gitarą i Piórem” w Jeleniej Górze.

5 października 2019 w wieku 87 lat zmarł płk WP i dr inż. nauk wojskowych Józef Piekarczyk, w latach 1987-91 komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej i dowódca Garnizonu Jelenia Góra.

7 października 2019 w wieku 84 lat zmarł płk. w st. spocz. dr inż. Franciszek Latosiński, nauczyciel akademicki, wykładał fizykę, kierownik Cyklu (Zakładu) Ogólnokształcącego Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze.

13 października 2019 w wieku 70 lat zmarł Eugeniusz Budzyński, fotograf związany z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
25
89%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group