Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9073
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Pamięć miasta” na podłodze i na ścianach

Czwartek, 6 listopada 2008, 19:01
Aktualizacja: Piątek, 7 listopada 2008, 8:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Pamięć miasta” na podłodze i na ścianach
Fot. TEJO
– To mogą być brzydkie zdjęcia, ale pokazują piękne miejsca – mówił Jacek Jaśko o swoich fotografiach, których wydruki w formie notatek zaprezentował dziś na wystawie otwartej w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej Książnica Karkonoska.

Kto spodziewał się klasycznie oprawionych zdjęć, został zaskoczony. Jacek Jaśko swój fotograficzny brulion rozłożył na podłodze Galerii Małych Form. Tylko niektóre zdjęcia, te najmniejsze czarno-białe „klasyczne” powiększenia znalazły się tradycyjnie w antyramach i za szkłem. Elementem ekspozycji były także multimedia: film i galerie wyświetlane na ekranach komputerów.

Nie dziwił widok oglądających, którzy spoglądali „pod nogi” spacerując wśród rozmaitych, najczęściej zapomnianych i zaniedbanych zakątków naszego miasta utrwalonych przez Jacka Jaśko. Zdjęcia są owocem dość spontanicznego fotografowania podczas przechadzek. Stanowią dowód nieustannego poznawania rzeczywistości już znanej, odkrywania w niej nowych elementów, które – wprawdzie wciąż istnieją – nie są jednak zauważone i uwiecznione.

Alicja Raczek, wicedyrektor Książnicy Karkonoskiej, otwierając wystawę podkreśliła, że pamięć – w tym przypadku – jest zjawiskiem nie tylko odtwórczym, lecz także kreatywnym. Dodała też, że czeka na kogoś, kto „dopisałby” do przedstawionych fotografii fabułę: książkę osadzoną w jeleniogórskich realiach.

– Projekt „Pamięć miasta” zakłada pokazanie fotografii w przestrzeni Jeleniej Góry i wyciągnąć zdjęcia z galerii, do których i tak mało kto chodzi. Miał być gotów w roku domniemanego jej 900-lecia, ale zabrakło pieniędzy na jego realizację – mówił Jacek Jaśko. Podkreślił, że środków nie przyznano dlatego, że projekt był zbyt mało „ambitny” i za skromny: suma złotówek miała za mało zer – usłyszeliśmy.

– Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przychylna naszym zamierzeniom okazała się Książnica Karkonoska, za co jej bardzo dziękujemy – mówi Jacek Jaśko zapowiadając dalsze wydarzenia, między innymi, wystawę zdjęć Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego. – Nie może wśród nich zabraknąć fotografii Jerzego Wilklendta, który ma bezcenne kadry z Jelenią Górą z lat 50. – zaznaczył J. Jaśko. Celem projektu wciąż jest „wmontowanie” zdjęć w jeleniogórską przestrzeń miejską.

Jacek Jaśko zgotował ucztę dla ducha wszystkim odwiedzającym, wśród których byli dziennikarze, samorządowcy (wiceprzewodniczący rady powiatu Marek Mikrut), fotograficy (Ewa Andrzejewska, Wojciech Zawadzki, Jerzy Wilklendt, Jan Foremny) oraz mnóstwo przyjaciół i znajomych autora. Żona Jacka sprawiła za to świetną ucztę dla ciała serwując kilka rodzajów pysznych ciasteczek domowego wypieku.

Patronem medialnym projektu „Pamięć miasta” jest portal i tygodnik Jelonka.com oraz Biuletyn Fotograficzny – Świat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
247
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
15%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group