Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5218
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Owoc (nie)zakazany

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 29 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
W podgórskich lasach pojawiły się pierwsze w tym roku jagody. Amatorzy czekają na większy wysyp i zarobek. Leśnicy przestrzegają przed niszczeniem jagodzin. Strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają, że zejście ze szlaków i zbiór runa są tam wzbronione.

Za litr słodkich owoców trzeba dziś zapłacić co najmniej 10 złotych. Osoby, które sprzedają jagody, nie chcą mówić, skąd one pochodzą. Od jednej z pań, która oferowała owoce runa leśnego, dowiedzieliśmy się, że zbierała je w okolicach Dziwiszowa.

Zainteresowani wiedzą jednak, że prawdziwe jagodowe zagłębie to lasy leżące na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Nie zważając na zakaz schodzenia z wytyczonych szlaków, to właśnie tam jagodziarze zapuszczają się najczęściej.
Strażnicy leśni zapowiadają więcej kontroli, choć zdają sobie sprawę, że nie są w stanie wszystkich upilnować. – Za łamanie zakazów i zbiór runa leśnego można zapłacić mandat. Nawet kilkaset złotych – przestrzega KPN.

Najgorsze jest to, że osoby zbierające jagody na sprzedaż używają tak zwanych kombajnów: urządzeń, którymi „czeszą” jagodziny pozbawiając ich owoców, a także niszcząc ściółkę leśną i same rośliny. Przyrodnicy uważają, że właśnie z tego powodu jagód w podgórskich lasach jest coraz mniej.

Zbioru najczęściej podejmują się osoby bezrobotne i starsze. To dla nich spore źródło zarobku. Wprawny zbieracz, za pomocą kombajnu, potrafi „nakosić” kilka litrów owoców dziennie, a jagodowy sezon dopiero się rozpoczął.

W podgórskich lasach są także grzyby. Można je kupić na jeleniogórskich targowiskach. Sprzedawcy oferują kurki (pieprznik jadalny). Cena wygórowana: za mały koszyczek zawierający garstkę grzybów trzeba zapłacić 10 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~IgorekYa 29-06-2006 9:43
Każdy chce jakoś zarobić, a gdzie mają zbierać jagody jak wszędzie jest to zakazane ?! Ja tam bardzo lubię jagody i będe kupował sobie jak będą tańsze ;)
~Jagodziarz 29-06-2006 15:59
Dla zainteresowanych, w tamtym roku zlapali moich znajomych straznicy lesni, wlepili im po 500 zeta i zdeptali zbieraczki. Zalecam ostraznosc.
~IgorekYa 29-06-2006 18:25
Jagodziarz: Jak idą leśnicy to się chowa zbieraczki i udaje się, że się zbiera ręcznie :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group