Wtorek, 23 czerwca
19°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce Tragedie i dramaty Błyskawica rozerwała kask. Rowerzystka przeżyła Aktualności Bóbr uwięziony w starym basenie Kryminał Czy możliwa jest zmowa 20-latka ze szkolną sekretarką? Mimo fałszerstwa były starosta nie straci dyplomu ukończenia studiów
reklamy

Owoc (nie)zakazany

Audio

Czytaj na głos

Autor: TEJO 1 min czytania

W podgórskich lasach pojawiły się pierwsze w tym roku jagody. Amatorzy czekają na większy wysyp i zarobek. Leśnicy przestrzegają przed niszczeniem jagodzin. Strażnicy Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają, że zejście ze szlaków i zbiór runa są tam wzbronione.

reklamy
reklamy

Za litr słodkich owoców trzeba dziś zapłacić co najmniej 10 złotych. Osoby, które sprzedają jagody, nie chcą mówić, skąd one pochodzą. Od jednej z pań, która oferowała owoce runa leśnego, dowiedzieliśmy się, że zbierała je w okolicach Dziwiszowa.

Zainteresowani wiedzą jednak, że prawdziwe jagodowe zagłębie to lasy leżące na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Nie zważając na zakaz schodzenia z wytyczonych szlaków, to właśnie tam jagodziarze zapuszczają się najczęściej.
Strażnicy leśni zapowiadają więcej kontroli, choć zdają sobie sprawę, że nie są w stanie wszystkich upilnować. – Za łamanie zakazów i zbiór runa leśnego można zapłacić mandat. Nawet kilkaset złotych – przestrzega KPN.

Najgorsze jest to, że osoby zbierające jagody na sprzedaż używają tak zwanych kombajnów: urządzeń, którymi „czeszą” jagodziny pozbawiając ich owoców, a także niszcząc ściółkę leśną i same rośliny. Przyrodnicy uważają, że właśnie z tego powodu jagód w podgórskich lasach jest coraz mniej.

Zbioru najczęściej podejmują się osoby bezrobotne i starsze. To dla nich spore źródło zarobku. Wprawny zbieracz, za pomocą kombajnu, potrafi „nakosić” kilka litrów owoców dziennie, a jagodowy sezon dopiero się rozpoczął.

W podgórskich lasach są także grzyby. Można je kupić na jeleniogórskich targowiskach. Sprzedawcy oferują kurki (pieprznik jadalny). Cena wygórowana: za mały koszyczek zawierający garstkę grzybów trzeba zapłacić 10 złotych.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na zmywaku - dorywcza w weekendy od zaraz Poszukujemy osoby do pracy w weekendy na zmywaku w hotelu Termy Karkonosze w Staniszowie. Praca od zaraz. Twój zakres obowiązków -dbanie o o… Recepcjonistka/Recepcjonista Ultima Auto dealer ŠKODA, KIA, ISUZU, MG, OMODA, JAECOO w Jeleniej Górze poszukuje osoby na stanowisko Recepcjonistki/Recepcjonisty. Twój zakres o… Szukamy kucharzy z pasją i dobrym humorem! Do naszego zespołu poszukujemy osób na stanowiska: • Kucharz Śniadaniowy • Kucharz Bufetowy • Kucharz A la Carte Praca w Staniszowie, ul. Zdr… Dodatkowy dochód - Współpraca online Szukam kilku wyjątkowych osób do współpracy! Szukasz dodatkowego dochodu, możliwości rozwoju i działania na własnych zasadach? Zapraszam do kontakt… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka