Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8266
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Organy u Erazma zagrają pełną mocą

Poniedziałek, 9 czerwca 2008, 6:50
Aktualizacja: 6:50
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Organy u Erazma zagrają pełną mocą
Fot. TEJO
O 60 głosów poszerzy się brzmienie zabytkowego instrumentu w kościele świętych Erazma i Pankracego dzięki renowacji, na którą parafia dostała 60 tysięcy złotych dotacji z budżetu województwa.

– Zamierzamy zacząć i skończyć prace w tym roku – mówi ks. prałat Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego. Mechanizm barokowych organów z pracowni Adama Horatiusa Gaspariniego nie był remontowany od lat. To słychać, bo brzmienie instrumentu dalekie jest od ideału.

To się jednak zmieni, bo specjaliści „odzyskają” 60 głosów, które przez lata eksploatacji instrumentu zepsuły się. Instrument będzie także dostrojony. Zagra pełną mocą już na tegoroczną Pasterkę.

Będzie to więc konkurencja dla organów w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego? – pytamy proboszcza. – Będzie raczej współpraca – odpowiada ks. Bogdan. Już są uzgodnienia, że w przyszłość część festiwalu Silesia Sonans będzie odbywała się w najstarszej jeleniogórskiej świątyni.

Kościół po ubiegłorocznym remoncie kapitalnym dachu i z odnowionymi organami (prospekt odrestaurowano już wcześniej) nawiąże do czasów swojej świetności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group