Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4600
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: Odsłonili kamień Czomolungmy

Sobota, 13 lutego 2010, 16:21
Aktualizacja: Niedziela, 14 lutego 2010, 8:33
Autor: Ania
KARPACZ: Odsłonili kamień Czomolungmy
Fot. Ania
Uczestnicy zimowej wyprawy na Mont Everest z 17 lutego 1980 roku przyjechali w minioną sobotę do Karpacza. Z okazji 30. rocznicy pierwszego zimowego wejścia na najwyższy szczyt świata odsłonili Zimowy Kamień Everestu.

Przywitali ich mieszkańcy Karpacza, turyści oraz Elżbieta Zakrzewska, radna sejmiku województwa dolnośląskiego i starosta jeleniogórski, Jacek Włodyga. Uczestnicy wyprawy na Mont Everest dziękowali samorządowcom za pomysł i organizację imprezy. Wiele ciepłych słów w ich stronę padło z ust Anny Milewskiej, żony Andrzeja Zawady, który był kierownikiem wyprawy. Na szczycie jej uczestnicy stanęli 17 lutego 1980 roku. Jej szef kilka lat temu odszedł na wieczną wspinaczkę.

– Chciałam bardzo podziękować za organizację uroczystości. Dla Andrzeja byłoby to z pewnością istotne wydarzenie. Doskonale pamiętam, jak byliśmy wszyscy szczęśliwi, gdy udało się im wejść na szczyt. Tym bardziej, że chwilami bywało naprawdę krucho. Losy wyprawy ważyły się do ostatniej chwili – mówiła Anna Milewska.

Tuż po odsłonięciu i zrobieniu pamiątkowych zdjęć z uczestnikami wyprawy była projekcja filmu z zimowego wejścia na Mont Everest. Odprawiono też okolicznościową mszę świętą. Oprócz Anny Milewskiej w wydarzeniu uczestniczyli: Leszek Cichy, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Bogdan Jankowski, Aleksander Lwow, Krzysztof Wielicki, Anna Okopińska oraz ksiądz Stanisław Kardasz.

Zbiorowe zdjęcie uczestników uroczystości zamieścimy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group