Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9779
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odpowiedź ubezpieczyciela MZDiM–u na brak odszkodowania za uszkodzone koło

Wtorek, 19 lutego 2013, 7:24
Aktualizacja: 9:41
Autor: Mea
Jelenia Góra: Odpowiedź ubezpieczyciela MZDiM–u na brak odszkodowania za uszkodzone koło
Fot. Czytelnik
Na początku lutego pisaliśmy o mieszkańcu Osiedla Łomnickiego, któremu we wrześniu ubiegłego roku uszkodziło się koło na dziurze w asfalcie na ul. Łomnickiej. Po wezwaniu policji i zrobieniu zdjęć mężczyzna zgłosił sprawę do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, by otrzymać odszkodowanie. Ubezpieczyciel MZDiM jednak stwierdził, że nie wypłaci odszkodowania, bo nie wykazano bezpośredniej winy MZDiM–u.

12 września 2012 r. Arkadiusz Baran wjechał na ul. Łomnickiej w jedną z dziur w asfalcie. Pękła mu opona w samochodzie i wykrzywiła się felga. - Wezwałem policję, która sporządziła notatkę, zrobiłem zdjęcia uszkodzonego koła oraz dziury i zgłosiłem sprawę do Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Otrzymałem odpowiedź, że nie wypłacą mi odszkodowania. Napisałem jeszcze raz, wtedy odpisali, że mogę sprawę zgłosić do sądu. Uznałem, że bez sensu jest wydać 500 zł na adwokata, by dostać 400 zł zwrotu, bo tyle kosztowało mnie kupno nowej opony i felgi – powiedział kierowca.

W tym roku znów mieszkaniec Osiedla Łomnickiego uszkodził koło, które wpadło do dziury na tej samej ulicy. – Na Łomnickiej w Jeleniej Górze są dziury, jak po bombach, już dwa razy uszkodziła mi się tam opona – alarmował mieszkaniec Osiedla Łomnickiego. Tym razem jednak nie składał wniosku o odszkodowanie, bo wiedział, że i tak nie zostanie mu przyznane.

Zapytaliśmy ubezpieczyciela MZDiM-u, dlaczego nie przyznano odszkodowania za uszkodzone koło. Otrzymaliśmy odpowiedź od Anny Krajewskiej-Horosz, kierowniczki Biura Marketingu i PR InterRisk Towarzystwa Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group z Warszawy.
„W nawiązaniu do pytania otrzymałam odpowiedź od Dyrektor Oddziału InterRisk we Wrocławiu, Renaty Kopeć, która zajmowała się sprawą: powodem odmowy był fakt, że przedstawiony w procesie likwidacji szkody materiał dowodowy był niewystarczający, aby postawić naszemu klientowi (Miastu Jelenia Góra z siedzibą przy Pl. Ratuszowym nr 58 w Jeleniej Górze) zarzutów zaniedbania, czy też niewłaściwego postępowania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pojazdom poruszającym się ul. Łomnicką w Jeleniej Górze, po której jadąc osoba zgłaszająca problem wpadł cyt. z opisu zdarzenia: wpadł w wyrwę w drodze.
Naszą decyzję oparliśmy o otrzymane od Miasta Jelenia Góra wyjaśnienia, że: aby ustalić odpowiedzialność naszego ubezpieczonego (Miasta Jelenia Góra) za skutki zdarzenia opisanego przez kierowcę konieczne jest: zawinienie Miasta Jelenia Góra oraz wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy czynnościami (zachowaniem) Miasta Jelenia Góra, a następstwem w postaci szkody.

Na podstawie wyjaśnień i informacji przekazanych przez Miasto Jelenia Góra uważamy, że Miasto dołożyło starań i właściwie (nawet częściej niż wynikało to z ustalonego harmonogramu) dokonywało przeglądu stanu drogi, na której doszło do zdarzenia.
Należy podkreślić, że ciężar udowodnienia zaniechania i niedopełnienia obowiązków przez Miasto Jelenia Góra zgodnie z art. 6 KC spoczywa na poszkodowanym.

InterRisk nie odpowiada za sam fakt wpadnięcia w wyrwę w drodze i skutki tym spowodowane. Odpowiadamy za fakt ewentualnego zawinienia naszego klienta. Jeśli służby odpowiedzialne za sprawdzanie stanu drogi dokładają starań, regularnie przeglądają i naprawiają drogi (jest to udokumentowane) - nie zachodzi sytuacja zawinienia.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group