Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 8001
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Sobota, 1 marca 2014, 14:51
Aktualizacja: Niedziela, 2 marca 2014, 7:51
Autor: Przemo
Jelenia Góra: Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Fot. Przemo
W sobotnie przedpołudnie na Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze odsłonięto pomnik ku czci dwóch Żołnierzy Wyklętych, którzy oddali życie w walce o niepodległość. Rozstrzelano Jerzego Siweckiego, ps. „Bachus” – w listopadzie 1948 r. i Kazimierza Pawłowskiego, ps. „Nerw” – w lutym 1949 r.

To żołnierze Armii Krajowej z Lublina, którzy po wojnie pod wodzą Hieronima Dekutowskiego "Zapory" działali w oddziałach partyzanckich.

- Obaj „wylądowali” po wojnie w Jeleniej Górze, jeden z nich był lekarzem, drugi właścicielem restauracji w Rybnicy. Kiedy dowiedzieli się, że "Zapora" został aresztowany i jest szansa, by za łapówkę wyciągnąć go z więzienia napadli na bank w Szklarskiej Porębie, zabrali prawie 2 miliony złotych, żeby ratować swojego ukochanego dowódcę. Zostali aresztowani, proces odbył się publicznie w Teatrze Jeleniogórskim. Wyrok śmierci wykonano i pochowano ich tutaj.

Kazimierza Pawłowskiego rodzina ekshumowała po latach i przewiozła w inne miejsce. Ciało Jerzego Bachusa najprawdopodobniej jest tutaj do dzisiaj, choć historycy IPN-u twierdzą, że nastąpiło nielegalne wykupienie ciała przez rodzinę.

To ewidentne ofiary terroru komunistycznego związani z Jelenią Górą - stąd ten obelisk. – W ten sposób upamiętniamy tych, którzy walczyli o niepodległość w fatalnej sytuacji politycznej i historycznej - powiedział historyk, a zarazem prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

- Poznałem ich w więzieniu. Jerzy Siwecki był z rocznika 1910, Kaziu Pawłowski z 1923. Obaj byli podkomendnymi majora "Zapory", który działał głównie w Lubelskiem. Hieronim Dekutowski z "lewymi" dokumentami próbował dostać się na teren Czech i dalej do Austrii albo Niemiec, ale w wszyscy zostali aresztowani, to było we wrześniu 1947 roku. Znakomicie, że taki dzień (Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - red.) został uchwalony - wspomina Zbigniew Nowina-Boznański.

W uroczystości wzięli udział fani klubu piłkarskiego Karkonosze, którzy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a także skandowali znane z piłkarskich stadionów "Cześć i chwała bohaterom", by oddać hołd poległym Żołnierzom Niezłomnym.

- Nastawiamy się na jutrzejsze obchody - marsz z Placu Ratuszowego i wykład profesora Suleji, na który serdecznie zapraszamy - powiedział Maciej Makuch.

W niedzielę (2.03.) na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza mieszkańców miasta posłanka Marzena Machałek. W południe z Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze wyruszy marsz pamięci, który przejdzie ulicami Marii Konopnickiej i 1 Maja. O godz. 13.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się uroczysta msza, połączona z apelem poległych. Okolicznościowy wykład wygłosi prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
417
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group