Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4315
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Sobota, 1 marca 2014, 14:51
Aktualizacja: Niedziela, 2 marca 2014, 7:51
Autor: Przemo
Jelenia Góra: Oddali hołd Żołnierzom Wyklętym
Fot. Przemo
W sobotnie przedpołudnie na Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze odsłonięto pomnik ku czci dwóch Żołnierzy Wyklętych, którzy oddali życie w walce o niepodległość. Rozstrzelano Jerzego Siweckiego, ps. „Bachus” – w listopadzie 1948 r. i Kazimierza Pawłowskiego, ps. „Nerw” – w lutym 1949 r.

To żołnierze Armii Krajowej z Lublina, którzy po wojnie pod wodzą Hieronima Dekutowskiego "Zapory" działali w oddziałach partyzanckich.

- Obaj „wylądowali” po wojnie w Jeleniej Górze, jeden z nich był lekarzem, drugi właścicielem restauracji w Rybnicy. Kiedy dowiedzieli się, że "Zapora" został aresztowany i jest szansa, by za łapówkę wyciągnąć go z więzienia napadli na bank w Szklarskiej Porębie, zabrali prawie 2 miliony złotych, żeby ratować swojego ukochanego dowódcę. Zostali aresztowani, proces odbył się publicznie w Teatrze Jeleniogórskim. Wyrok śmierci wykonano i pochowano ich tutaj.

Kazimierza Pawłowskiego rodzina ekshumowała po latach i przewiozła w inne miejsce. Ciało Jerzego Bachusa najprawdopodobniej jest tutaj do dzisiaj, choć historycy IPN-u twierdzą, że nastąpiło nielegalne wykupienie ciała przez rodzinę.

To ewidentne ofiary terroru komunistycznego związani z Jelenią Górą - stąd ten obelisk. – W ten sposób upamiętniamy tych, którzy walczyli o niepodległość w fatalnej sytuacji politycznej i historycznej - powiedział historyk, a zarazem prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

- Poznałem ich w więzieniu. Jerzy Siwecki był z rocznika 1910, Kaziu Pawłowski z 1923. Obaj byli podkomendnymi majora "Zapory", który działał głównie w Lubelskiem. Hieronim Dekutowski z "lewymi" dokumentami próbował dostać się na teren Czech i dalej do Austrii albo Niemiec, ale w wszyscy zostali aresztowani, to było we wrześniu 1947 roku. Znakomicie, że taki dzień (Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - red.) został uchwalony - wspomina Zbigniew Nowina-Boznański.

W uroczystości wzięli udział fani klubu piłkarskiego Karkonosze, którzy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a także skandowali znane z piłkarskich stadionów "Cześć i chwała bohaterom", by oddać hołd poległym Żołnierzom Niezłomnym.

- Nastawiamy się na jutrzejsze obchody - marsz z Placu Ratuszowego i wykład profesora Suleji, na który serdecznie zapraszamy - powiedział Maciej Makuch.

W niedzielę (2.03.) na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza mieszkańców miasta posłanka Marzena Machałek. W południe z Placu Ratuszowego w Jeleniej Górze wyruszy marsz pamięci, który przejdzie ulicami Marii Konopnickiej i 1 Maja. O godz. 13.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbędzie się uroczysta msza, połączona z apelem poległych. Okolicznościowy wykład wygłosi prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group