Wielu wydawało się, że Obserwatorium Karkonoskie będzie kolejnym hermetycznym wydarzeniem dla wypełnienia ramówki kalendarium BWA. Takie prognozy okazały się zupełnie nietrafione. Cykl debat stał się mocnym punktem repertuaru Biura Wystaw Artystycznych, jednym z najważniejszych opiniotwórczych spotkań otwartych poświęconych tematyce ważnej, aktualnej i przedstawionej w szerokim kontekście kulturowym i społecznym w ścisłym związku z Jelenią Górą, Kotliną Jeleniogórską i Karkonoszami.
Niewątpliwie taką formę OK ukształtował Andrzej Więckowski, prowadzący spotkania moderator, autor lotnych wstępów – esejów perełek, które same w sobie bywają zajmujące i inspirujące. Do tego – uzupełnienie o dyskusję z udziałem mniej lub bardziej ciekawych gości (ile to znanych nazwisk się tu przewinęło!) a także – debatę, do której zaproszeni są wszyscy uczestniczący w Obserwatorium: każdy może zabrać głos, wyrazić swoją opinię, a to krytyczną, a to - pochwalną.
Więckowski śledzi codzienność jeleniogórską w kontekście szerszym i z nią wiąże poszczególne spotkania. Niektóre – niezapomniane, choćby to poświęcone utopistom czy też debata o enigmatycznym rodzie Wierzcholców. Inne – mniej udane, ale – nigdy nie puste i bezbarwne – jak to bywa z tego typu wydarzeniami. Jakie będzie Obserwatorium Karkonoskie w swojej trzydziestej odsłonie? Moderator zaprosił Gabrielę Zawiłę i Stefanię Żelasko, panie związane z Muzeum Karkonoskim, aby porozmawiać z nimi i publicznością o szlakach kulturowych. Początek spotkania jutro o godz. 18 w BWA przy ulicy Długiej 1. Jak się dowiedzieliśmy, nie zabraknie też akcentów urodzinowych. Wstęp – wolny.