Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6987
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych trwały do wczoraj

Poniedziałek, 4 marca 2013, 8:05
Aktualizacja: 8:11
Autor: Org
Jelenia Góra: Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych trwały do wczoraj
Fot. Organizator
W niedzielę (3. marca) w Jeleniej Górze odbyły się kolejne uroczystości w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy wzięli udział w Mszy Świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego (kościół garnizonowy), którą odprawił ks. płk. dr. Andrzej Bokiej.

Podczas pięknego kazania z niezwykłą dokładnością i jasnością przedstawiona została geneza i historia Żołnierzy Wyklętych. Walczyli oni najpierw z niemieckim agresorem, a następnie z sowiecką okupacją, tworząc w Polsce po 1945 r. niepodległościowe podziemie antykomunistyczne, do którego należały m.in. AK, NSZ i WiN. Ci bohaterowie mordowani pod fałszywymi zarzutami przez władze komunistyczne i NKWD skazani zostali na zapomnienie na kilkadziesiąt lat, dopiero teraz ich historia jest odkłamywana i odkrywana, szczególnie przez młodych ludzi.

Po Mszy Świętej na placu przed kościołem pod pomnikiem Wolność i Niezawisłość zostały złożone kwiaty i wieńce od żyjących jeszcze Żołnierzy Wyklętych - kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych, przez poseł Marzenę Machałek, a także przez młodych działaczy Związku Żołnierzy NSZ, którzy kultywują piękne tradycje Niezłomnych Żołnierzy.

Ostatnim punktem programu było spotkanie z kombatantami NSZ w siedzibie jeleniogórskiej Solidarności. Można było wysłuchać wzruszających wspomnień Niezłomnych Żołnierzy m.in. : Zbigniewa Boznańskiego, Czesława Lipińskiego i Stanisława Żurowskiego, a także obejrzeć film pt. „Sny stracone, sny odzyskane”.

Organizatorami obchodów był ZŻ Narodowych Sił Zbrojnych, Region Jeleniogórski NSZZ Solidarność oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group