Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11548
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lubomierz: Obchody patrona Lubomierza

Środa, 15 września 2021, 12:10
Aktualizacja: 12:12
Autor: BS KM
Lubomierz: Obchody patrona Lubomierza
Fot. BS KM
Wczoraj (14.09) w Lubomierzu odbywały się uroczyste obchody święta patrona miasta – Świętego Maternusa. Jak co roku, miasto we współpracy z Lubomierskim Centrum Kultury, miejscową parafią i szkołą oraz Stowarzyszeniem „Klasztor Lubomierz” przygotowali bogaty program uroczystości i imprez towarzyszących.
W tym roku spotykamy się już po raz siódmy. Święty Maternus jest nie tylko patronem miasta, ale pod jego wezwaniem jest także nasz kościół parafialny a herb miasta zdobi jego wizerunek. Pomysł na celebrację dnia, kiedy wspominamy naszego patrona zrodził się w Stowarzyszeniu Klasztor Lubomierz. Jest to znakomita okazja do edukacji naszej młodzieży szkolnej i pokazywania im pięknych tradycji miasta - powiedział Marek Chrabąszcz, burmistrz Lubomierza.

Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej przez księdza proboszcza Erwina Jaworskiego w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Po jej zakończeniu ulicami miasta w kierunku Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Maternusa przeszedł tradycyjny korowód z niesioną na czele figurą patrona miasta. W korowodzie przeszli przedstawiciele władz gminy, zaproszeni goście, uczniowie miejscowych szkół poprzebierani w średniowieczne stroje oraz mieszkańcy Lubomierza.

W przyklasztornym parku na korowód czekała zainscenizowana na potrzeby święta średniowieczna wioska. Na tematycznych stoiskach można było obserwować pracę rzemieślników, m.in. kowala i tkaczy oraz posmakować wypiekanych na blachach podpłomyków. Święty Maternus jest nie tylko patronem miasta, ale też patronem osób zajmujących się uprawą winorośli i winiarzy. W związku z tym, już kolejny rok z rzędu, goście uroczystości zasadzili przy budynku internatu szkolnego winne krzewy. Kolejnym punktem programu był wykład prof. Piotra Stefaniaka „Tradycja św. Maternusa w Klasztorze Sióstr Benedyktynek” w Lubomierzu. W programie uroczystości znalazły się także wydarzenia kulturalne – koncert uczniów szkoły muzycznej z Jeleniej Góry oraz koncert organowy w wykonaniu Jakuba Zawadzkiego.

Bardzo się cieszę, że miasto kultywuje swoją wielowiekową tradycję związaną ze świętym Maternusem. Lubomierz do tej pory kojarzył się z Festiwalem Filmów Komediowych, ale od kilku lat obchodzi kolejne święto, które przedstawia historię miasta. Mam nadzieję, że turyści będą częściej i coraz liczniej odwiedzać Lubomierz, bo miasteczko jest piękne - powiedział gość uroczystości, senator Krzysztof Mróz.

Tegoroczne obchody Dnia Świętego Maternusa odbyły się już po raz siódmy. Celebrację dnia patrona miasta, które rozsławia imię świętego i historię miejscowości po raz pierwszy zorganizowano w 2015 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

2
40%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
40%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
808
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group