Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6137
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O śmieciach w Sobieszowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 6:53
Aktualizacja: Wtorek, 20 sierpnia 2013, 8:35
Autor: AP
Fot. TED
Kolejne spotkanie na temat nowej ustawy śmieciowej odbyło się w piątek (16.08) w Sobieszowie. Tym razem przyszli ci, którzy nie mogli uczestniczyć w poprzednim szkoleniu. Mieszkańcy wciąż pytali o obniżenie cen za odbiór odpadów czy o niejasne zasady segregacji.

Od początku spotkania wrócił temat cen za odbiór odpadów, a najwięcej emocji wzbudziły opłaty dla rodzin wielodzietnych.

- Jako rodzina sześcioosobowa chcemy segregować śmieci, ale nawet za nie opłaty są horrendalne, nie mówiąc już o opłatach za śmieci niesegregowane. Czy dla rodzin wieloosobowych przewidziana jest jakaś pomoc, tak jak jest to w innych miastach? – pytała jedna z mieszkanek Sobieszowa.

Pytano również jak Miasto będzie egzekwować opłaty i czy wszyscy będą nimi objęci?
- Mamy problem podrzucania śmieci innym i wyrzucania ich do lasów i rzek. Jak miasto chce to rozwiązać?– pytali mieszkańcy.

Wnioskowano też o zwiększenie ilości gniazd selektywnej segregacji na plastyk, szkło i papier. Mówiono o sposobie odbioru i o tym , że nie wszyscy otrzymują worki.

W odpowiedzi usłyszano, że sytuacja powinna się poprawić i ustabilizować po pierwszym września.

- Radni na najbliższych sesjach będą zajmowali się tym tematem i mogą podjąć uchwałę zmieniająca cenę lub sposób udzielania ulg najbardziej potrzebującym, a także sposób egzekwowania opłat – tłumaczyli prowadzący.
Na spotkaniu nie zabrakło też omówienia zasad selektywnej zbiórki i postępowanie z różnymi grupami odpadów na terenie Gminy. Były też ćwiczenia „posegreguj górę śmieci” i „jak ograniczać ilość odpadów”.
Następne spotkania w tym temacie odbędą się: w czwartek (22.08) w godz. 17.00 - 20.00 na Zabobrzu w Osiedlowym Domu Kultury przy ul. K. Trzcińskiego 12 oraz 29.08. w Cieplicach w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Gimnazjalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Pamiętliwy 19-08-2013 8:35
Radni z PO jakoś nie bardzo chcą pracować . Ostatnio jakaś zaraza na nich padła czy co, bo wszyscy się pochorowali i nie przyszli na sesją. Dlatego przy najbliższych wyborach weźmiemy to pod uwagę i cwaniaczków z PO wyślemy na zieloną trawkę. Pamiętamy o podwyżkach wody, cen biletów,nie wiadomo z skąd wziętych cen za śmieci. Mamy dość krętactwa i oszukiwania mieszkańców
~ala 19-08-2013 9:04
mieliście okazję pozbyć się PO zbierając podpisy do referendum.Nie zrobiliście tego to nie macie prawa narzekać.Jest dobrze i zgodnie z hasłem PO-by żyło się lepiej-żyje się "lepiej"
~ala 19-08-2013 9:05
dlaczego dotąd żaden cwaniak z PO nie odpowiedział na pytanie dlaczego Jelenia Góra ma najwyższe w Polsce ceny za wywóz śmieci???
~Akuratny 19-08-2013 9:15
Żaden cwaniak z PO nie odpowiedział bo brak im argumentów .Potrafią tylko wydawać mętne oświadczenia podpierając się cenami ( zresztą nieprawdziwymi) Jakie niby są w innych miastach. Nie potrafią wytłumaczyć dlaczego w okolicznych gminach jest taniej, a tam ta sama firma wywozi śmieci
~sąsiad 19-08-2013 9:21
A w moim sąsiedztwie zamieszkał były prezydent JG i skoszoną trawę wywozi......w dzikie krzaki za płotem.
~do sąsiada 19-08-2013 10:32
to nie kłóci się z ekologią- krzaki będą lepiej rosły
~minona 19-08-2013 12:29
Ciekaw jestem ile kosztują te niby szkolenia, panele czy cholera wie jak to nazwać, dla kilku osób, bo jaka frekwencja jest to każdy widzi na zdjęciach. Całkiem niezłą sumkę miasto dostało na ten cel i co ? Spółdzielnia kolesi kaskę rozdrapie a mieszkańców komornicy będą ścigać za rzekome przewinienia przy płatnościach za wywóz. Deklarację śmieciową pod wszelkimi rygorami kar i odpowiedzialności złożyłem w kwietniu a do tej pory nie doczekałem się choćby ulotki-informatora nie mówiąc o regulaminie uchwalonym przez przemądrych radnych /nie tylko z peło/. W urzędzie ulotkę też tylko na pokaz mieli. W mieście jest kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych i podmiotów gospodarczych deklarujących obowiązek śmieciowy i wszystkich rada miasta ma w głębokim poważaniu.
~pytek 19-08-2013 12:36
czy osoby szkolące są z Wałbrzycha, dlaczego miasto nie da zarobić jeleniogórskim szkoleniowcom i ciągle wspiera organizacje z Wrocławia, Wałbrzycha a nie swoje?
~eco 19-08-2013 12:46
Patataj (sic!) tłumaczyl na posiedzeniu Rady Miasta, że z tych 18-28 złotych za osobę - 7 złotych to opłata za dzierżawę pojemnika na smieci. Pojemnik kosztuje 120-140 złotych. Powinna być opcja zakupu pojemnikow i obniżenia ceny od osoby o te 7 zł. Prosta arytmetyka. Cztery osoby po 7 zł./m-c = 28 zł. x 12 m-cy = 336 złotych. Nie chcę sdzierżawy! Kupię pojemnik -ki sam, za swoje, ale won ze stawką 18 zl/os. !!!!!
~eco 19-08-2013 12:53
Czy Patataj i Complex uznają moje prawo do płacenia po 11 zl od osoby?
~do eco 19-08-2013 16:32
Tu nie chodzi o żadną dzierżawę pojemników To tylko mętna i nieudolna próba usprawiedliwiania tej zbójeckiej stawki
~Zdzich 19-08-2013 17:29
Rząd ustawą śmieciową rąbnął swoich obywateli w rogi a nasza administracja w tym przoduje. Czego się nie policzy to ni jak się ma do stawek wyliczonych. Dzwonię do MPGK w prośbą o dostarczenie worków na śmieci selektywne i dowiaduje się, że za worek brązowy, aby wrzucić trawę muszę przyjść do nich i kupić za 7 zł. Paranoja, niedoszkolony urzędnik? O co tu chodzi?
~` 19-08-2013 17:49
Chodzi tu o to że Polak z wyższej gałęzi na tego z niższej gałęzi brzydko mówiąc kaka.
~turysta 19-08-2013 19:28
A zobaczcie co dzieje się w Szklarskiej.Nikt nie odbiera plastyków,a liczą haracz.Wlasciciele pensjonatow noszą worki na plecach do tzw,dzwonów a ...tam o Boże wysypisko śmieci,a to podobno perelka Karkonoszy.O jakich workach Wy mowicie????? w Szklarskiej takich luksusów nikt nie przewiduje,wszystko na swój koszt.My turyści patrzymy z przerażeniem na tych biednych mieszkańcow,
~ 19-08-2013 20:24
Opłata za kosze musi być,co MPGK i SIM EKO zrobiło by ze swoimi kubłami? Poza tym jeszcze przed "przetargiem"pani urzędnik informowała iż "śmieci wielkogabarytowe oddawać będziemy na plac MPGK lub SIM EKO "Skąd ona wiedziała kto wygra "przetarg" CUD? Miasto nie może zarabiać na śmieciach? A MPGK to czyja własność ?NA koniec roku na pewno pochwalą się przekazaniem miastu dywidendy co według ustawy będzie nielegalne;)
~Zdzich 19-08-2013 21:33
Temat śmieci w Szklarskiej Porębie-to nie jest tak,że "patrzymy z przerażeniem" ale większy wiatr i deszcz i to dostanie się do rzeki i dalej do Jeleniej i Pilchowic i to jest straszne
~ana 19-08-2013 23:31
Szkoda, że płacimy takie wysokie stawki, a śmieci wysypują się z kontenerów. Na Zabobrzu nikt nad tym nie panuje. Butelki szklane, plastik walają się po trawnikach, bo nie ma na nie miejsca w koszu. Nikt tego nie wywozi ani nie sprząta, wstyd tylko dla miasta. Niby turystyczne, a co Ci turyści mają o nas myśleć, jak syf wszędzie.
~ 24-08-2013 8:52
kiedy mieszkańcy otrzymają DECYZJĘ ADMINISTARCYJNĄ - stanowiącą podstawę prawną określajacą zobowiązania finansowe obywatela wobec urzędu miasta? Wzywanie w radio przez prezydenta do dokonywania opłat i umieszczenia na str. internetowej konta nie stanowi podstawy prawnej. Tymbardziej że śmieci są nie odbierane. Za nie wykonaną usługę zaplata się nie należy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group