Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9339
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O początkach hutnictwa szkła

Poniedziałek, 11 listopada 2019, 7:19
Aktualizacja: Środa, 13 listopada 2019, 8:10
Autor: WAC
Jelenia Góra: O początkach hutnictwa szkła
Fot. WAC
Początkom hutnictwa szkła w Karkonoszach i Górach Izerskich było poświęcone kolejne spotkanie w cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbyło się wczoraj (10.11) w Muzeum Karkonoskim.

O hutach szkła po polskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich w średniowieczu oraz kolejnych epokach mówił Tomasz Miszczyk - kustosz Zbiorów Archeologicznych  Muzeum Karkonoskiego. Podczas wykładu opowiadał o badaniach archeologicznych oraz źródłach pisanych obrazujących miejsca, gdzie rodziło się hutnictwo szkła w naszym regionie. Swą opowieść ilustrował zdjęciami oraz mapami.

Paradoks polega na tym, że miejsca wskazywane jako pierwsze lokalizacje hut szkła po polskiej stronie gór, w źródłach pisanych nie znajdują swojego potwierdzenia w badaniach archeologicznych – mówi Tomasz Miszczyk. - Analogicznie informacji o odkrytych przez archeologów pozostałościach zakładów szklarskich próżno szukać w zapisach historycznych. Pierwsza wzmianka o hucie szkła na naszym terenie pochodzi z 1366 roku i dotyczy obiektu, który miał się znajdować w Szklarskiej Porębie – Dolnej. Najstarsze pozostałości po produkcji szkła znaleziono pod koniec XIX wieku podczas wykopalisk w Cichej Dolinie w Piechowicach.

Dla swoich gości Muzeum Karkonoskie w miniony weekend przygotowało też szereg atrakcji w Laboratorium Szkła. Przez dwa dni pokazy przy piecu szklarskim prowadził mistrz szklarski z Harrachova Petr Glosik. W sobotę pokaz nawlekania korali, tradycyjną technika wykonywania biżuterii zaprezentowała Jitka Janatova, a w niedzielę pokaz warsztatu witrażu szkła prowadził Marek Nizio.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group