Czwartek, 25 czerwca
29°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

O obywatelskim ABC w Karkonoskim Sejmiku [foto]

Audio

Czytaj na głos

Autor: Agata Grajewska 3 min czytania

Od dłuższego czasu członkowie organizacji pozarządowych wyrażali zainteresowanie edukacją obywatelską. Na zebraniu Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, które odbyło się 30 czerwca w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, radca prawny – mec. Jakub Pawlak zapoznał zebranych z obowiązującym obecnie i przewidywanym w przy

reklamy
reklamy

Obecna ordynacja wyborcza ma już 23 lata i trwa nieprzezwanie od osiągnięcia demokracji. Stosowana jest ordynacja proporcjonalna, czyli szczególny sposób przeliczania preferencji wyborców na liczbę mandatów lub liczbę głosów kandydata na urząd państwowy. Inaczej ujmując teraz głosujemy na listę, ale również na ludzi.

Głosy rozdzielane są proporcjonalnie i z reguły z jednej partii do Sejmu wchodzą pierwsze osoby z list, wprost proporcjonalnie do liczby głosów, które otrzymała dana partia. W Polsce stosuje się metodę D'Hondta. W metodzie tej dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy obliczane są kolejne ilorazy między całkowitą liczbą głosów uzyskaną przez dany komitet wyborczy, a następującymi po sobie liczbami naturalnymi (1,2,3…n), czyli tzw. Ilorazy wyborcze. O podziale miejsc decyduje wielkość obliczonych ilorazów.

Mandaty przydziela się zgodnie z określoną w ten sposób kolejnością, poczynając od najwyższego wyniku do najniższego, aż do wyczerpania miejsc. Jest to jedna z wad obecnego systemu wyborczego, bo nawet, jeśli chcielibyśmy, aby do Sejmu wszedł kandydat, którego popieramy, to z reguły mandat uzyskują te osoby, które są najwyżej na liście, o czym decydują gremia partyjne. Trzeba jednak podkreślić, że sytuacja ta nie jest bezpośrednim skutkiem ordynacji wyborczej, a świadomości w dokonywaniu wyborów przez głosujących, którzy przywykli do głosowania na określone partie polityczne. Zaletą natomiast jest to, że rozkład mandatów uzyskanych w danym okręgu wyborczym odzwierciedla preferencje wyborcze obywateli publikowane m.in. w formie sondaży.

Art. 96 Konstytucji RP mówi, że wybory w Polsce muszą być powszechne, równe, bezpośrednie i jawne. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich zaproponowano wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Argumenty przemawiające za nimi to: - obywatele będą mieć większy wpływ na władzę, ponieważ wybieramy osobę, a nie partię, - będą mniejsze okręgi wyborcze, co pozwoli lepiej i łatwiej je kontrolować, - bliskość kandydata ze społeczeństwem, gdyż to on sam będzie musiał przekonać wyborców do swojej osoby i spełnić dane obietnice.

Główną wadą natomiast może być monopolizowanie sceny politycznej. I tutaj należy się zastanowić, czy nasza demokracja dorosła do tego systemu, który chce się wprowadzić w Polsce… Czy nie będzie tak, bardziej od kandydata i tego, co robi, lub ma do zaproponowania, będzie się liczyć np. jego status majątkowy…

6 września odbędzie się referendum w sprawie JOW-ów. Należy tu się zastanowić, czy nie jest ono zbyt późne, albo przedwczesne.

Jednak obowiązkiem obywateli jest wziąć w nim udział, ponieważ od nas zależą dalsze losy kraju, w którym żyjemy. Musimy pójść zagłosować choćby dlatego, aby pokazać, że potrafimy osiągnąć naprawdę dużą frekwencję wyborczą i, aby odpowiedzieć na pytanie nr 3, które brzmi : „ Czy wątpliwości w systemie podatkowym powinny być interpretowane na korzyść podatnika”… Czy może być tak, że decyzja jednego urzędnika spowoduje rozpad dobrze prosperującego przedsiębiorstwa po to, aby za kilka lat okazało się, że była błędna, ale firma nie wróci już do dawnej świetności, a niejednokrotnie nawet nie odbije się od dna. Na koniec powtórzmy za Albertem Einsteinem – wybitnym uczonym: „ Moim ideałem politycznym jest demokracja. Chciałbym, żeby każdy człowiek był zadowolony jako jednostka i, żeby nikogo nie wynoszono na piedestał.”

Wkrótce tego rodzaju spotkania poświęcone budowaniu świadomości społecznej wobec zbliżających się wyborów będą cykliczną formą edukacji obywatelskiej.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko … KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka