Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9352
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O „Akcie przerywanym” Różewicza w Norwidzie

Środa, 4 marca 2015, 8:47
Aktualizacja: Czwartek, 5 marca 2015, 8:52
Autor: Mea
Jelenia Góra: O „Akcie przerywanym” Różewicza w Norwidzie
Fot. Mea
Premiera adaptacji scenicznej Rolfa Alme’a „Aktu przerywanego” Tadeusza Różewicza odbędzie się 7 marca o godz. 19.00 na dużej scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. – To manifest antyterrorystyczny oraz historia o życiu aktorów – mówiła wczoraj (3.03) podczas konferencji prasowej aktorka Małgorzata Osiej–Gadzina.

“Akt Przerywany” to sztuka o pisaniu sztuki, a dokładniej dramat o niemożliwości stworzenia tekstu dla współczesnego teatru. Tadeusz Różewicz tłumaczy w zabawny, ale i przekonujący sposób, jak absurdalna okazuje się idea teatru realistycznego...

Reżyser Rolf Alme stworzył również scenografię i opracowanie muzyczne. – W jeleniogórskim teatrze jestem na zaproszenie dyrektora, który poprosił mnie bym wybrał tekst Tadeusza Różewicza. Zdecydowałem się na „Akt przerywany”, bo jest dosyć absurdalny. Zaangażowałem do niego dziesięciu aktorów. Tekst mówi o teatrze i rzeczywistości, którą przedstawiam w anarchistycznej formie. Został napisany w 1963 r. i Polska wygląda teraz zupełnie inaczej. Absurdalność sztuki wynikała z cenzury tych czasów. Tekst nie jest tu najważniejszy, ale aktorzy i sytuacje wykreowane na scenie – stwierdził Rolf Alme.

Asystentem reżysera jest Piotr Misztela. Wystąpią aktorzy: Elwira Hamerska – Kijańska, Elżbieta Kosecka, Marta Łącka, Małgorzata Osiej–Gadzina, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk oraz gościnnie Grzegorz Margas.

- Spektakl jest stworzony tak, że nie ma postaci, więc gramy samych siebie, czyli aktorów. Odgrywamy fragmenty didaskaliów tej sztuki. Jest wiele formalnych zabiegów, które bardzo lubię. W sztuce Tadeusza Różewicza będę grał po raz pierwszy. Jest to bardzo nietypowe podejście do teatru – mówił Grzegorz Margas.

- To manifest antyterrorystyczny oraz historia o życiu aktorów. Mówimy o przemocy, o tym jak się rodzi rewolucja oraz o łamaniu stereotypów. Choć feministyczny akcent na Dzień Kobiet również można znaleźć w tym spektaklu. Sztuka ma wyjątkową formę, której nie było w Teatrze Norwida. Jest bardzo muzyczna, dyscyplinuje ciało aktorów, bardziej przypomina performance, niż typowy spektakl teatralny - powiedziała Małgorzata Osiej-Gadzina.

(Zdjęcia zostały wykonane podczas próby)

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group