Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8171
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Nowy oddział paliatywny w centrum onkologicznym

Poniedziałek, 11 grudnia 2017, 12:21
Aktualizacja: Wtorek, 12 grudnia 2017, 15:25
Autor: (BP/ UMWD)
Wrocław: Nowy oddział paliatywny w centrum onkologicznym
Fot. Użyczone
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu przyjmuje już pacjentów na nowy oddział medycyny paliatywnej. W uroczystym otwarciu na początku grudnia br. wzięli m.in. udział: marszałek Cezary Przybylski, członek zarządu województwa Jerzy Michalak oraz dr Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.

Oddział Medycyny Paliatywnej zapewni pacjentom nie tylko opiekę medyczną (odpowiednie ustawienie leków przeciwbólowych, kontrola objawów takich jak duszność czy wymioty), ale też wsparcie psychologa i rehabilitanta. Oddział ten dysponuje 11. łóżkami, powstał z myślą o pacjentach w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Jego głównym zadaniem jest poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

− Poprawa warunków leczenia nowotworów to jeden z priorytetów działań samorządu w ochronie zdrowia. Zależy nam, żeby pacjenci mieli zapewnione kompleksowe leczenie na każdym etapie choroby – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Sale wyposażone są w specjalistyczny sprzęt dostosowany do potrzeb pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Pracować tu będzie 2 lekarzy i 15 pielęgniarek. W salach przewidziano też miejsce wypoczynku dla osoby bliskiej.

− To kolejny ważny "odcinek" onkologiczny w DCO. Chcemy zapewnić pacjentom kompleksowe leczenie oraz opiekę od momentu zdiagnozowania choroby aż po wsparcie w zaawansowanym jej stadium. Stawiamy na profilaktykę, wczesną diagnozę, wielodyscyplinarne leczenie i w razie konieczności opiekę paliatywną – podsumowuje dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Oddział będzie współpracował z Poradnią Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowym DCO świadczącym pomoc w domu chorego. Przebudowa i wyposażenie kosztowały ok. 2,5 mln zł.

− Poprawa standardów leczenia pacjentów nie jest zadaniem łatwym. To w głównej mierze odpowiedzialność rządu, ministerstwa zdrowia i NFZ. Nie możemy jednak czekać. Staramy się wspierać ten proces wszędzie tam, gdzie to możliwe – zaznacza Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1119
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group