Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7840
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Nowe płytki za kilka miesięcy

Czwartek, 27 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2006, 14:40
Autor: marek
Dolny Śląsk: Nowe płytki za kilka miesięcy
Fot. goral
Rozmowa z Włodzimierzem Hajdukiem, dyrektorem do spraw produkcji i wiceprezesem zarządu firmy Polcolorit SA funkcjonującej w Piechowicach.
Budowę nowego zakładu w Piechowicach rozpoczęliście rok temu, kiedy rozpocznie się w nim produkcja?

Włodzimierz Hajduk: Inwestycję podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy, który zakończy się na początku 2006 roku, to rozpoczęcie produkcji granulatu do produkcji płytek gresowych. Dotychczas granulat sprowadzaliśmy zza granicy, co zwiększało nam koszty produkcji. Natomiast rozpoczęcie produkcji płytek z tego granulatu planujemy na marzec przyszłego roku.

Ile osób znajdzie pracę w budowanym zakładzie?

Włodzimierz Hajduk: Przy produkcji granulatu zatrudnimy 45 osób, przy produkcji płytek zatrudnimy 80 osób. Łącznie pracę w naszym zakładzie podejmie ponad stu dwudziestu pracowników.

Jaką część załogi stanowią mieszkańcy Piechowic?

Włodzimierz Hajduk: Około 40 procent ogólnego zatrudnienia stanowić będą mieszkańcy gminy Piechowice. Tyle zgłoszeń mamy do tej chwili. Rekrutacja potrwa do końca listopada i każdy może jeszcze złożyć podanie o pracę. Do końca tego roku załoga ma już być skompletowana.

Czy fabryka nie będzie szkodziła środowisku naturalnemu. Takie zarzuty pojawiają się od początku tej inwestycji?

Włodzimierz Hajduk: Fabryka będzie spełniać wszystkie wymogi przepisów o ochronie środowiska. Ubiegamy się o wydanie zintegrowanego pozwolenia w zakresie ochrony środowiska i wszystko zbliża się do szczęśliwego finału.

Jakie nakłady poniósł Polcolorit, żeby uruchomić ten zakład i o ile większa będzie produkcja ceramiki?

Włodzimierz Hajduk: Pierwszy etap kosztuje nas 80 milionów złotych. O kosztach zakończenia drugiego etapu na razie nie chcę mówić, bo to zależy od wielu czynników. A o ile wzrośnie produkcja? W tej chwili produkujemy cztery i pół miliona metrów kwadratowych płytek ceramicznych rocznie, docelowo zamierzamy zwiększyć produkcję do 13 i pół miliona metrów kwadratowych ceramiki. To oznacza wzrost produkcji o dwieście procent tego, co produkujemy w Piechowicach w tej chwili.

Na jakie rynki trafią wasze produkty z nowej fabryki?

Włodzimierz Hajduk: Nasz eksport kierować będziemy do krajów unii europejskiej i na Bałkany. Odbiorcami naszych płytek będą: Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria, Niemcy, Anglia i kraje skandynawskie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Włodzimierz Hajduk: Ja również dziękuję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group