Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6430
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe oko dla niewidomych i niedowidzących

Sobota, 18 lutego 2017, 8:30
Aktualizacja: Wtorek, 21 lutego 2017, 11:09
Autor: KSON
Jelenia Góra: Nowe oko dla niewidomych i niedowidzących
Fot. Użyczone
W świetlicy Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotkali się przedstawiciele różnych organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych. Tematem było wprowadzenie w Jeleniej Górze innowacyjnego projektu o roboczej nazwie „New eye – nowe oko”.

Obecni byli członkowie Jeleniogórskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów oraz Fundacji Żyć Inaczej i Instytut Rewalidacji wspierających osoby niepełnosprawne.

Projekt autorstwa Tomasza Tokarskiego, studenta Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Komputerowych generalnie polega na zbudowaniu sieci czujników i nadajników sygnałów, które odbierane będą przez telefony komórkowe z aplikacją głosową informującą o lokalizacji obiektów, w pobliżu których się znajdujemy. W taki system wyposażone powinny być wszystkie instytucje publiczne.
Uczestnicy zadawali autorowi szereg pytań istotnych z punktu widzenia inwalidów wzroku. Wytypowano również pięć osób (niewidomi lub słabowidzący), które będą testowały etapy wdrażania tego projektu.

„Nowe oko” to projekt, który ma szansę na sfinansowanie ze źródeł Unii Europejskiej, a organizacje Polskiego Związku Niewidomych i Inwalidów Wzroku mogą być w tym zadaniu partnerami wspierając rozwój tego pomysłu.

- Zaczynamy - mówi pan Tomasz - od Jeleniej Góry, bo tutaj są moje korzenie i przekonany jestem, że już w maju uda nam się przeprowadzić pierwszy alfa test z udziałem grupy docelowej.

Pan Janusz ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku podobnie jak inni obecni bardzo zainteresował się tym realnym ze względów technicznych i finansowych projektem, a pan Jędrzej z Polskiego Związku Niewidomych zauważył, że dobre praktyki wyniesione z „Nowego oka” w Jeleniej Górze i na trasach turystycznych mogą być rozbudowane w innych miejscowościach regionu, województwa i kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group