Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6733
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowe idzie, stare straszy

Wtorek, 9 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 maja 2006, 13:13
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Nowe idzie, stare straszy
Fot. goral, Arek
Nabierają tempa prace na placu budowy kamieniczek w miejscu dawnego pawilonu przy ulicy Szkolnej. Budynki w stanie surowym powstaną do końca roku. Ale są miejsca na starówce, które aż proszą się o pilny remont.

Archeolodzy, którzy po rozbiórce perelowskiego straszydła blaszaka, odkryli fundamenty i fragmenty piwnic renesansowych kamienic, już ustąpili miejsca budowlańcom. Przenieśli się na tyły placu budowy, gdzie wciąż prowadzą prace odkrywkowe.

Niestety, nie uda się zaadoptować dawnych konstrukcji w nowo budowanych kamienicach. Dawne sklepienia piwniczne zostały za bardzo uszkodzone podczas rozbiórki w latach 60-tych, kiedy to w tym miejscu wyburzono zabytkowe domy. Szpetny blaszak stał tam od lat 70-tych do początku marca tego roku.

Jak dowiedziliśmy się w wydziale architektury jeleniogórskiego urzędu miasta, staną tam cztery kamienice. – Będą nawiązywały stylem do zabudowy placu Ratuszowego. Ze szczytami ostrymi oraz półokrągłymi, z attykami i elementami dekoracyjnymi, na pewno wpłyną pozytywnie na wizerunek tej części miasta. Będą tam także balkony – usłyszeliśmy.
Zabudowa częściowo zostanie przeznaczona na działalność handlową, a częściowo – na mieszkania. Będą tam także garaże.

Prace przy wylewce nowych fundamentów i zbrojeniu terenu już się zaczęły. Nie można narażać na ryzyko sąsiednich budynków, zwłaszcza kamienicy przy Szkolnej, gdzie już na murach pojawiły się pęknięcia. Budowlańcy zapewniają, że dom zostanie odpowiednio wzmocniony.

Tymczasem na starówce są jeszcze stare kamienice, które od kilkudziesięciu lat nie widziały ekip remontowych. Choćby ta na przeciwko domu towarowego. Na remont nie ma środków tamtejsza wspólnota mieszkaniowa. Miasto zabezpieczyło przechodniów przed spadającymi fragmentami tynku zakładając ochronną wiatę.
Wymiany rynien wymagają także dwie kamienice przy ulicy Konopnickiej. Woda spływająca przez nieszczelne rury kompletnie zniszczyła fragmenty elewacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group