Czwartek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 6805
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Noc Muzeów 2011” w Jeleniej Górze. Było tłumniej niż w dzień!

Niedziela, 15 maja 2011, 9:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2011, 7:22
Autor: Petr
Jelenia Góra: „Noc Muzeów 2011” w Jeleniej Górze. Było tłumniej niż w dzień!
Fot. Petr
W nocy, z soboty na niedzielę z 14 na 15 maja w muzeach w całej Europie odbył się szereg imprez przygotowanych specjalnie z myślą o Nocnych Markach. I nie inaczej było w Jeleniej Górze, gdzie w „Noc Muzeów 2011” tłumnie oblegano m.in. Biuro Wystaw Artystycznych i Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego.

Każdego roku, w miastach w całej Europie „Noce muzeów” organizowane z myślą o Nocnych Markach biją rekordy popularności. Dlaczego? Albowiem to właśnie wtedy w klimacie innym, niż zazwyczaj, wieczorową porą lub już zupełnie w nocy, w atmosferze tajemniczości i emocji możemy zaspokoić swoją ciekawość szeroko pojętą kulturą i sztuką podczas najrozmaitszych, zazwyczaj darmowych wernisaży, pokazów performance, projekcji video i koncertów muzyki na żywo. Tym razem mieszkańcy Jeleniej Góry tłumnie zjawili się m.in. w BWA przy ul. Długiej i Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego, gdzie przywitały ich liczne atrakcje.

Z uwagi na fakt, iż w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego „Noc Muzeów 2011” rozpoczęła się wcześniej, niż w jeleniogórskim BWA od tego należy zacząć. Punktualnie o 17.00, na placu przy dawnej jednostce wojskowej „ożyły” wozy pancerne, armaty i muzealne radiostacje, na których z wielką radością bawiły się dzieci pod czujnym okiem rodziców oraz pracowników skansenu, którzy pełnili rolę przewodników. Hucznie, radośnie i z dużym humorem było też później, gdy po konsumpcji wojskowej grochówki starsi i młodzież przystąpili do malowania graffiti o tematyce militarnej. W międzyczasie, w skansenie odbywały się liczne gry i zabawy, z kolei na zakończenie imprezy odbyła się projekcja filmowa komedii wojennych: „Gdzie jest generał” oraz „Giuseppe w Warszawie”, trwająca do godz. 24.00.

– Jestem niezmiernie zadowolony z tegorocznej „Nocy Muzeów”. Impreza się toczy, pogoda dopisała, dzieciaki szaleją, jest mnóstwo ludzi, czego chcieć więcej. Nie spodziewałem się, że będzie aż taki tłok; że będziemy mieli trudności w ogarnięciu tego wszystkiego. Graffiti, gry i zabawy, a jednocześnie zwiedzanie maszyn bojowych, po prostu, nie wystarcza nam rąk! Jest tłumniej niż w najbardziej udane dni w naszym skansenie. Winszuję sobie, by tak było zawsze – entuzjazmował się Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego.

W BWA w Jeleniej Górze „Noc Muzeów 2011” ruszyła o 21.00. Po „Scenach z teatru i życia”, czyli pokazie multimedialnym z żywym planem, w ramach imprezy odbyły się rewia muzealna Teatru Cinema; pokaz premierowy filmów video Zbigniewa Szumskiego będących kompilacją materiałów z fragmentami spektakli teatralnych, a także koncert muzyki na żywo. Od 23.00 można było oglądać performersko-muzyczną „solówkę” Włodzimierza Kiniorskiego.

– Ci, którzy nie uczestniczyli w tegorocznej „Nocy Muzeów” w BWA w Jeleniej Górze powinni żałować. Było warto, albowiem galeria pokazała swoje drugie oblicze, po trosze fantastyczne, tajemnicze, inne od tego, które widać za dnia. Żałować powinni również dlatego, że projekty, które tu zorganizowaliśmy połączyły ze sobą sztuki plastyczne i teatralne z muzyką na żywo, innymi słowy, było naprawdę ciekawie – podsumowuje Janina Hobgarska, dyrektor BWA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group