Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6498
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niepełnosprawni w konkursie inscenizacji bajek

Sobota, 19 marca 2016, 8:55
Aktualizacja: Niedziela, 20 marca 2016, 8:13
Autor: Manu
Region: Niepełnosprawni w konkursie inscenizacji bajek
Fot. SOSW
W sali widowiskowej Miasta Wojcieszów już po raz dziesiąty miał miejsce Regionalny Konkurs Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek. Jubileuszowej edycji przyświecało hasło: “O dzielnych królewiczach, pięknych księżniczkach i o całej reszcie...”. Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy im. Katarzyny Rogowiec w Wojcieszowie.

W konkursie pięknego czytania i inscenizacji bajek w Wojcieszowie wystartowało osiem grup teatralnych. Były to dzieci upośledzone w stopniu od umiarkowanego do głębokiego z ośrodków specjalnych: Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze (przy ul. Wolności), Zespół Szkół i Placówek Specjalnych z Kamiennej Góry, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej), Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Wałbrzychu, Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, Dom Pomocy Społecznej “Junior” w Miłkowie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wojcieszynie oraz gospodarz imprezy – Teatrzyk Tip-Top ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Katarzyny Rogowiec w Wojcieszowie.

Na scenie można było zobaczyć nie tylko znane i lubiane wersje klasycznych bajek i baśni, ale także ich interpretacje współczesne i kukiełkowe, m.in. “Pchłę Szachrajkę” Jana Brzechwy, “Bajkę o prawdziwej królewnie” czy “Królestwo Łyżeczkowe”. Jury pod kierownictwem Karoliny Dobrowolskiej-Martini, przedstawicielki Karkonoskiego Parku Narodowego, oceniało m.in. aranżację przedstawienia, poprawność czytania tekstu, jak i jego indywidualną interpretację, a także kontakt z widzami.

– Musimy pamiętać, że teatr jest przede wszystkim pracą terapeutyczną – mówi Anna Struś, organizatorka imprezy. - Prowadzenie teatru jest wielkim wyzwaniem. Sprawia jednak wiele radości wszystkim uczestnikom konkursu i wiem, że jeszcze wiele sukcesów przed nimi – dodaje Marzena Zaręba, organizatorka imprezy. - Każdy spektakl, każdy kolejny rok przynosi nowe wyzwania i doświadczenia, zarówno dla występujących młodych adeptów sztuki teatralnej, jak i dla ich opiekunów. I to właśnie nieposkromiona wyobraźnia, zapał oraz dziecięca radość pozwala bawić się teatrem, szlifować własny charakter i umiejętności, co z kolei przekłada się także na podwyższanie się poziomu konkursu – podkreśla inna organizatorka konkursu Beata Musialik. Wszystkie organizatorki wydarzania dziękuję sponsorom konkursu: Bankowi Zachodniemu WBK oddział I w Złotoryi, Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu oraz Cukierni “Kraina Ciast” Państwa Ratajskich.

Tegorocznymi laureatami konkursu zostali: Patryk, wychowanek Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze (przy ul. Wolności) za rolę Dworzanina w “Bardzo śpiącej królewnie” oraz Grażyna, uczennica SOSW w Wojcieszowie, za rolę Królewicza w “Bajce o prawdziwej królewnie”. Wyróżniono jedną grupę teatralną - Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wojcieszynie za interpretację tekstu “Zaczarowany książę” i “Król Drozdobrody” wg baśni braci Grimm.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano też statuetki indywidualne, tzw. Piotry, które nazwę swą zawdzięczają Piotrowi Konieczyńskiemu, znakomitemu aktorowi jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, koordynatorowi ds. artystycznych konkursu. Otrzymali je m.in.: za najlepszą narrację (Oliwia za “Pchłę Szachrajkę”), kostiumy w “Lampie Alladyna” (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jeleniej Górze przy ul. Kruszwickiej), reżyserię “Bardzo śpiącej królewny” (Monika Mikulska i Ewa Poniatowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze przy ul. Wolności). Z kolei Romuald Łaski, pomysłodawca i inspirator konkursu, wieloletni dyrektor SOSW w Wojcieszowie został uhonorowany Nagrodą Specjalną.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i upominek rzeczowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group