Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5712
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niepełnosprawni dyskryminowani na ulicy 1 Maja

Czwartek, 30 października 2008, 8:25
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Niepełnosprawni dyskryminowani na ulicy 1 Maja
Fot. Archiwum
Kiedy jeleniogórzanie zaczęli nagminnie łamać zakaz wjazdu na trakt śródmiejski, Miejski Zarząd Dróg i Mostów zagrodził ulicę metalowymi słupkami. Inwalidzi twierdzą, że jest to działanie przeciwko nim i wbrew przepisom prawa. Jak skutecznie chronić centrum miasta przed samochodami i jednocześnie szanować prawa niepełnosprawnych?

W tej sprawie niepełnosprawni jeleniogórzanie zgłosili się do Jelonki. Wszytko przez to, że kolejne ulice umożliwiające dojazd do ścisłego centrum miasta są systematycznie blokowane.

– Tylko w Jeleniej Górze mogą być zatwierdzane tak absurdalne przepisy – denerwuje się jeden z niepełnosprawnych. – Poruszam się o dwóch kulach, a na ulicę I Maja, gdzie miałem ostatnio załatwić swoja sprawę, wjechać nie wolno. Nie mogłem nawet nikomu wytłumaczyć, że posiadam legitymację i prawo do wjazdu, bo w okolicy tych słupków nikogo nie było.

– Poza tym nie zrobiono ani jednego dodatkowego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych, żebyśmy mogli podjechać jak najbliższej zablokowanych ulic – dodaje niepełnosprawny Adam Kroban. Zamykają kolejne ulice i niedługo nigdzie nie będzie można dojechać.

Tymczasem pracownicy zarządu dróg i mostów tłumaczą, że do każdego miejsca w centrum miasta dojechać można, pod warunkiem posiadania zezwolenia. A o miejscach, do których w Jeleniej Górze osoby niepełnosprawne mają utrudniony dojazd, należy zarząd informować. Wówczas jest szansa rozwiązania tego problemu.

– Na plac Ratuszowy wjechać można od ulicy Grodzkiej i Jasnej, a na ulicę 1 Maja przejechać można koło urzędu statystycznego od ulicy Pijarskiej – mówi Jerzy Bigus, wiceszef ZDiM w Jeleniej Górze. O zakazie wjazdu na Rynek zdecydowali radni. Jeśli jednak ktoś z osób niepełnosprawnych nie ma możliwości dojechania do danego miejsca, może to nas zgłosić, oczywiście zajmiemy się tym i rozpatrzymy sprawę. W indywidualnych przypadkach postaramy się znaleźć rozwiązania i pomóc naszym mieszkańcom – dodał Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
775
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group