Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6793
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niepełnosprawni dyskryminowani na ulicy 1 Maja

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 30 października 2008, 8:25
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Kiedy jeleniogórzanie zaczęli nagminnie łamać zakaz wjazdu na trakt śródmiejski, Miejski Zarząd Dróg i Mostów zagrodził ulicę metalowymi słupkami. Inwalidzi twierdzą, że jest to działanie przeciwko nim i wbrew przepisom prawa. Jak skutecznie chronić centrum miasta przed samochodami i jednocześnie szanować prawa niepełnosprawnych?

W tej sprawie niepełnosprawni jeleniogórzanie zgłosili się do Jelonki. Wszytko przez to, że kolejne ulice umożliwiające dojazd do ścisłego centrum miasta są systematycznie blokowane.

– Tylko w Jeleniej Górze mogą być zatwierdzane tak absurdalne przepisy – denerwuje się jeden z niepełnosprawnych. – Poruszam się o dwóch kulach, a na ulicę I Maja, gdzie miałem ostatnio załatwić swoja sprawę, wjechać nie wolno. Nie mogłem nawet nikomu wytłumaczyć, że posiadam legitymację i prawo do wjazdu, bo w okolicy tych słupków nikogo nie było.

– Poza tym nie zrobiono ani jednego dodatkowego miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych, żebyśmy mogli podjechać jak najbliższej zablokowanych ulic – dodaje niepełnosprawny Adam Kroban. Zamykają kolejne ulice i niedługo nigdzie nie będzie można dojechać.

Tymczasem pracownicy zarządu dróg i mostów tłumaczą, że do każdego miejsca w centrum miasta dojechać można, pod warunkiem posiadania zezwolenia. A o miejscach, do których w Jeleniej Górze osoby niepełnosprawne mają utrudniony dojazd, należy zarząd informować. Wówczas jest szansa rozwiązania tego problemu.

– Na plac Ratuszowy wjechać można od ulicy Grodzkiej i Jasnej, a na ulicę 1 Maja przejechać można koło urzędu statystycznego od ulicy Pijarskiej – mówi Jerzy Bigus, wiceszef ZDiM w Jeleniej Górze. O zakazie wjazdu na Rynek zdecydowali radni. Jeśli jednak ktoś z osób niepełnosprawnych nie ma możliwości dojechania do danego miejsca, może to nas zgłosić, oczywiście zajmiemy się tym i rozpatrzymy sprawę. W indywidualnych przypadkach postaramy się znaleźć rozwiązania i pomóc naszym mieszkańcom – dodał Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~wróżka 30-10-2008 8:54
NIEPEŁOSPRAWNI ŁĄCZCIE SIĘ. Mamy prawo wjeżdżać tam gdzie jest to nam potrzebne. JAWNA DYSKRYMINACJA..podania i wnioski piszcie sobie szanowna rado sami do siebie. Przestańcie utrudniać życie innym. Postawcie oprócz słupków jeszcze po trzy znaki zakazu wjazdu i po dwie kamery przy każdej ulicy. Kto wjechał bezprawnie ma mandat zapewniony./nie zapłacony mandat po trzech latach anulujecie nieściągalność / Powiększcie jeszcze uprawnienia niepełnosprawnych wystawiane za szybą auta do takich rozmiarów aby kamery mogły dobrze zarejestrować . Nie życzę Wam szanowna rado miasta jazdy na wózku inwalidzkim lub poruszania się o kulach . Życzę Wam pomysłodawcy i wykonawcy bezsensownych uchwał i zarządzeń o tworzenie nie wirtualnej rzeczywistości.Podpisano Nie w pełni sprawna Wróżka
~gren 30-10-2008 9:15
O zakazie wjazdu na rynek nie zadecydowali radni ale ZARZADZENIE PREZYDENTA!!
~Królik 30-10-2008 10:53
Coś Ci niepelnosprawni przeginaja ! i to coraz mocniej , tak dostaja bezzwrotnie wiele dobrych pieniedzy otrzymuja na bieżąco rozmaite dobra matreialne na kazde kiwniecie palca , korzystaja z rozmaitych darmowych profitow - ktorych mozna pozazdrościć lącznie z wojazami zagranicznymi .Czyzby oni zapomnieli że jest gospodarka rynkowa i ktoś to musi wypracować aby oni z tego skorzystali ? czy tych pretensji od niepelnosprawnych nie za dużo? A co oni ze swojej robią dobrego dla spoleczeństwa i bliznich - niech wymienia chociaz kilka .Pod szyldem różnych organizacji niepelnosprawnych znalazlo etaciki kilkanaście osób i haldują pogląd dajcie nam i róbcie to co żądamy.
~A IDZCIIE SIE 30-10-2008 13:36
~@ Królik 30-10-2008 13:57
Chodzę o kulach. Jednak mózgu mi nie odjęło, więc pracuję w domu. Podatków płacę tyle, że pewnie na całą Twoją pensję wystarczyłoby z naddatkiem. Tym niemniej, na mózgu do urzędów nie wejdę, on służy do czego innego. A Ty masz zamiast niego zdrowe nogi. Nie wiem w sumie, czy to powód do radości dla Ciebie. Sam zdecyduj.
kwakwa 30-10-2008 16:27
"Kiedy jeleniogórzanie zaczęli nagminnie łamać zakaz wjazdu na trakt śródmiejski, Miejski Zarząd Dróg i Mostów zagrodził ulicę metalowymi słupkami. Inwalidzi twierdzą, że jest to działanie przeciwko nim i wbrew przepisom prawa. Jak skutecznie chronić centrum miasta przed samochodami i jednocześnie szanować prawa niepełnosprawnych?" 1.na centrum miasta obowiązuje ZAKAZ RUCHU a nie wjazdu nauczcie się w końcu znaków drogowych 2.słupki zaporowe to najskuteczniejsza metoda bo same znaki kierowcy mają w dupie 3.inwalidzi mogą si nie stosować do znaku B-1 a nie,że jest to znak ustawiony specjalnie pod ich kątem zresztą sami nagminnie łamią przepisy i jest dobrze? 4.jak si komuś to nie podoba to proponuj całkowicie wyłączyć a maja,konopnickiej i plac ratuszowy ruchu pojazdów i zrobić z tego deptak spacerowy jak to ma miejsce w większości europejskich miast i np we wrocławiu
~ 30-10-2008 18:27
znam parę osób które są zupełnie zdrowe a mają uprawnienia na osoby które już nie żyją .kto to weryfikuje. dość chyba rozdawania uprawnień na prawo i lewo. powinni je mieć tylko osoby które mają naprawdę problem z poruszaniem się . ile mniej samochodów jeździłoby po zakazach. czas na weryfikację.
~do kwakwa 31-10-2008 8:53
zamień deptak na wodę z potoku plynącego z kierunku ul Konopnickiej. napewno dasz sobie radę .świetnie pływasz i nurkujesz.Powodzenia w płodzeniu bezsensów.
~Tutek 31-10-2008 16:23
Faktem jest ze wielu posiada lewe karty inwalidzkie i nkt tego nie sprawdza - przeciez taki posiadacz karty inwalidzkiej parkowej powinien miec jednoczesnie legitymacje , a jej nie posiada. Takich jest wielu i są bardzo beszczelni.
~do "do kwakwa" 1-11-2008 14:22
dzięki,postaram się a z Konopnickiej nie wypływa żadem potok,nawet podziemny więc kto tu co płodzi,zmień lekarza na takiego co skończył medycynę i poproś mam o pampersa zmianę,inwalido umysłowy
~Bez podpisu bo w niepełnosprawnych dużo agresji 2-11-2008 15:45
Znam osobiście wielu tzw. niepełnosprawnych, którzy chodzą całkiem sprawnie, na dodatek dostali kasę z PFRON na zakup samochodu. I wcale nie muszą wjeżdzać samochodem, a wjeżdzają. A może by tak sprawdzać i weryfikować co jakiś czas te uprawnienia. Bo przez oszustów cierpią Ci, którzy naprawdę mają kłopoty z poruszaniem się.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group