Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9901
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Niedźwiedzi Berlin” w Muzeum Przyrodniczym

Poniedziałek, 13 października 2014, 8:53
Aktualizacja: Wtorek, 14 października 2014, 23:55
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Niedźwiedzi Berlin” w Muzeum Przyrodniczym
Fot. Kamil Basiński
W nadchodzący czwartek (16.10) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim), “w cyklu czwartkowym”, rozpocznie się prelekcja pt. “Niedźwiedzi Berlin”. Spotkanie poprowadzi Kamil Basiński. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

- Niedźwiedzim tropem przemierzymy berlińskie muzea, kościoły, modernistyczne osiedla mieszkaniowe a także ulice, w tym najkrótszą w mieście – opowiada prelegent Kamil Basiński. - Wędrówce tej towarzyszyć będą piosenki chyba najsłynniejszego dziecka Berlina, Marlene Dietrich.

- Nic dziwnego zatem, że jest ono utożsamiane z nadszprewską metropolią. Ze względu na pełną gamę znaczeń niedźwiedź odgrywa istotną rolę w Berlinie: od ucieleśnienia przydomku założyciela Marchii Brandenburskiej po wizytówkę międzynarodowego festiwalu filmowego.

- Niedźwiedź w tradycji europejskiej ma bogatą symbolikę. Uosabiał on pierwotną siłę, odwagę, szlachetność, macierzyństwo, ale także nawracanie pogan na chrześcijaństwo, gniew, czy okrucieństwo. Niedźwiedź widnieje na pieczęci niemieckiej stolicy od prawie siedmiu stuleci. Dzięki niemu Berlin skazany jest na to, “by ciągle się stawać”, pozostając “bardziej częścią świata niż miastem”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group