Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7086
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niech żyje średniowieczna Jelenia Góra!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 6 września 2008, 16:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 września 2008, 8:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Szyby w ratuszu nie wytrzymały huku armat, który w sobotnie popołudnie dał sygnał do rozpoczęcia Jarmarku Średniowiecznego w Rynku i sąsiednich uliczkach. Szkło runęło blisko pary, która akurat szła ze ślubu. Na szczęście! Nikomu nic się nie stało, a zabawa była przednia.

Magiczny średniowieczny klimat udało się stworzyć organizatorom największej imprezy jubileuszowego L Września Jeleniogórskiego. Głównie dzięki braciom Czechom, którzy z rycerskimi bractwami, piwem, pieczoną świnią i mnóstwem pozytywnej energii byli głównymi aktorami wydarzeń.

Święto rozpoczął korowód miast partnerskich, który przed godz. 15 ruszył sprzed Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Delegaci zaprzyjaźnionych z Jelenią Górą ośrodków paradowali obok rycerzy, szczudlarzy, jeźdźców, tancerzy ognia, niewiast w sukniach z epoki i mieszkańców miasta. Spontanicznie witali wszystkich jeleniogórzanie i turyści.

Na placu Ratuszowym na scenę ustawioną w innym miejscu niż zazwyczaj wszedł Marek Obrębalski w żupanie. Pokazała się także Róża Thun, dyrektorka Przedstawicielstwa Komisji Europejskich w Polsce, przebywająca z krótką wizytą w Jeleniej Górze. – Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Tu widzę jak sprawdza się idea zjednoczonej Europy. W Jeleniej Górze, w roku 1108 tworzyło się miasto, kiedy o Warszawie jeszcze nawet nikt nie słyszał! To nie biurokraci z Brukseli, ale wy jesteście zjednoczoną Europą – mówiła entuzjastycznie.

Marek Obrębalski dał znak rozpoczęcia jarmarku. Salwa armatnia była tak głośna, że w ratuszu posypały się szyby: głównie w łuku między przybudówką a gmachem głównym oraz w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szkło spadło obok jednej z par, która właśnie wstąpiła na nową drogę życia. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

A w Rynku czas cofnął się do wieków średnich. Czesi serwowali pieczoną świnię i wyroby z wieprzowiny. – Na co dzień jem mało mięsa, ale w takich okolicznościach nie wypada nie spróbować – mówiła Małgorzata Turowska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic, zabierając się za pięknie zrumienioną nad ogniem golonkę. Inni pałaszowali kaszanki, kiełbasy, grube plastry pieczonej szynki i inne smaczne kąski. A przed stoiskiem z piwem Rohozec ustawiła się długa kolejka spragnionych mężów i niewiast.

W tym średniowiecznym rozgardiaszu, który momentami przypominał plan filmu historycznego, swój kącik znaleźli promotorzy Unii Europejskiej. Zorganizowano quiz głównie dla najmłodszych mieszkańców miasta. Dla uczestników przygotowano wiele nagród. Można było pomalować sobie twarz i zrobić zdjęcie na tle Brukseli przedstawionej na dużej fotografii.

Rycerze przygotowywali się do turniejów, które będzie można oglądać w sobotę pod wieczór. A jeleniogórzanie i turyści przechadzali się wśród straganów z rozmaitymi towarami nie żałując, że przyszli na plac Ratuszowy. Rynek naprawdę ożył. I będzie tak jeszcze jutro, bo Jarmark Średniowieczny trwa do niedzielnego wieczora.

Szkoda, że po protestach organizatorzy musieli usunąć z planu widowiska inscenizację palenia czarownicy. Przypomnienie o tej niechlubnej karcie w dziejach historii na pewno przydałoby się nie jednemu zwolennikowi teorii postępu za wszelką cenę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~jojo 6-09-2008 17:58
Palenie czarownic tak samo jak palenie marzanny to obrządki pogańskie. Dajmy im już odejść w niepamięć ;)
~do jojo 6-09-2008 18:35
Weź się za nauke a później zabieraj głos i nie porównuj topienia marzanny z paleniem czarownic bo to dwie odrębne sprawy. I nie twierdź że palenie czarownic było obrzędem pogańskim. To właśnie kościół katolicki palił te biedne kobiety na stosach pod byle pretekstem.
kazimierzp 6-09-2008 18:42
Malowanie jajek, strojenie choinki, robienie wianków; palenie ognisk z biesiadowaniem przy nich, robienie palm, lanie wosku, misteria męki, wieszanie jemioły, łamanie się opłatkiem, kładzenie siana pod obrusem,... to wszystko obrzędy pogańskie! To wszystko składa się na naszą przeszłość, na to co tworzyło nasze JA, naszą kulturę! Do "jojo" - to wszystko ma pójść w niepamięć! Nie musimy tego robic i nie musimy tego pamietać!?! Chłopie, nie daj się zwariować!!!
~cdr 6-09-2008 18:49
15 zdjęcia jest chyba nieco w za dużej rozdzielczości...;p
~jelgór 6-09-2008 18:50
Nasi prezydenci świetnie się prezentują w szlacheckim żupanie, może by na stałe wprowadzić urzędowanie w strojach z epoki- byłaby atrakcja turystyczna? Jarmark udany, białogłowy ciepłe, piwo zimne, świniak pieczony, i te sokoły, hej, sokoły. Pozdr.
~HAVA 6-09-2008 19:10
taaaaaaa ...... i nawet tak sie ludzie zachowuja jak w sredniowieczu , nie mowiac juz o porzadkach na ulicach ..........sredniowiecze !
~HAVA 6-09-2008 19:12
......ty :)) ~jojo ------- o czarownicach i poganstwie juz tu pisalem , prosze mnie nie nsladowac :)).........
~Baca 6-09-2008 19:13
Uf..!!! Ocalooonaa!!! Piipi jednak nie spalili!!!! A juz było tak bliskoo!!!! Po i kto pisałby takie dyrdymały????
~Baca 6-09-2008 19:17
Oj nie były to byle preteksty, ale zawiść ludzka a zwłaszcza do pieniędzy. .. Istotnmie Kościół ma szczególne zasługi w tym zakresie - tym bardziej, że był to i nadal jest sposób zwalczania tzw. HEREZJI czyli konkurecji w strzyżeniu bez mydła owieczek i innych baranów...
~jojo 6-09-2008 19:27
@ bez nicku ->> Rozśmieszasz mnie, ale to lubię na tym portalu. Poczytaj lepiej sam i nie uważaj się za alfę i omegę bo słabo Ci to idzie - nie trzeba dużo szukać. Spalenie na stosie były stosowane już w starożytności, kiedy o Kościele katolickim jeszcze nikt nie słyszał. Oni go tylko przejęli bo tak im było wygodnie i widowiskowo. Zresztą spalenie na stosie było stosowane również w innych religiach, które również sobie ten sposób karania innowierców skutecznie zaadaptowały. Z pozdrowieniami, jojo.
~jojo 6-09-2008 19:31
Mam jeszcze prośbę do Redakcji o zmniejszenie zdjęcia nr 15 bo zostało w oryginalnym rozmiarze i mam prośbę natury technicznej - aby zdjęcia umies...ć w odwrotnej kolejności niż to jest dzisiaj robione, bo oglądamy je od końca do początku. Dziękuję.
~rozczarowany 6-09-2008 19:41
codzienne bicie piany jakbyśmy naprawdę zyli w kraju/mieście miodem i mlekiem płynacym, jakby juz wszystkie dziury były załatana, a tymczasem prawda jest zupełnie inna - ludzie maja igrzyska zamiast chleba, zamiast działań rzeczywistych w kierunku poprawy zycia społeczno-gospodarczego w naszym mieście, tematy zastępcze, popelina, fajewrwerki - ciemna madsa to kupi;-)
~jojo 6-09-2008 19:42
Bardzo dziękuję, teraz jest super. Fotki mamy po kolei tak jak miały miejsce wydarzenia. W innych tematach jest podobnie. Pozdrawiam. A i panie kazimierzup - robienie palm to akurat obrzęd symbolizujący fakt, który wg Biblii miał miejsce - wjazd Jezusa do Jerozolimy - więc tego akurat nie wymyślili poganie. Do reszty nie chce mi się już ustosunkowywać. Poczytajcie sobie conieco na necie - google działa. No choinka to wiadomo, że pogańska ;))) <br><br> <i> proszę :-) </i>
~Sabath 6-09-2008 20:34
mi też przez te huki szyby wyleciały z okien w chałupie i mi też się wydaje że jelonka to średniowieczne miasto
nol_ 6-09-2008 21:28
Dlaczego ścągnięto wojów z Czech i ile im zapłacono ? Nie lepiej było dać zarobić naszym np. bractwu z Chojnika ? Te wszystkie imprezy są radzajem teatru. Powinno wymyśleć się coś bardziej autentycznego.
~Ted 6-09-2008 22:14
Na wstępie do TEJO fotki super.:) .Dziękuję bractwom - przede wszystkim z Czech ,którzy są po prostu wspaniali.Kochani jeleniogórzanie czy zauważyliście jak ludziska z partnerskich miast potrafią się cieszyć i bawić.W taki dzień my wszyscy obojętnie kogo popieramy, powinniśmy się wyluzować i poddać ogólnej zabawie.Tym bardziej ,że naprawdę jarmark jest ok. Mam tylko jedną prośbę ,aby nasza policja i straż miejska w końcu zrobiła porządek z tymi żebrającymi kobietami z dziećmi ,które są bardzo natarczywe i aroganckie./jak niesie wieść gminna pracują one dla jednego pana z Jelonki i nie są one tak biedne jak by można było sądzić /. Apel do wszystkich jeleniogórzan nie dawajcie im pieniędzy to się w końcu od nas wyniosą.
~Obecny 6-09-2008 22:31
Tak, tak. Zdjęcia pana TEJO są naprawdę na wysokim poziomie, nie pierwszy raz. Gratuluję!!! A co do wypowiedzi pana kazimierza p - jak najbardziej się zgadzam, ma rację. Przedmówcy ~jojo radzę dokładniej prześledzić treści biblijne w ewangeliach: Mateusza 21, Marka 11, Łukasza 19 i Jana 12, a także spradzić symbole biblijne a katolickie; różnice są zauważalne gołym okiem. Bo jest palma wielkanocna święcona w kościele katolickim i palma (gałęzie drzew). Tak jak np. choinka (naturalny lub sztuczny świerk plus ozdoby) i choinka kanadyjska. Informacje na necie nie przemawiają do mnie, są różnej jakości - zależy kto pisze i do czego chce nakłonić czytelnika. Wiadomo, że wiele wersetów biblinych wyrwanych z kontekstu, ma inne znaczenie; tak człowiek tworzy kolejne puste duchowo religie.
~ 6-09-2008 22:45
Dlaczego zmyli tę scenę z czarownicą?! To jakaś totalna głupota! W średniowieczu ludzie byli fanatycznie pobożni! Dlatego Palili okultystów! Dlaczego to zdjęli? "Jarmark Średniowieczny", może zamiast tego mogliby dać czarownice wywołującą duchy...
~wk..wiony 6-09-2008 23:27
~Sokolnik 7-09-2008 0:20
Zdjęcia fantastyczne!.Jarmarki i inne imprezy z udziałem ludzi powinny odbywać się przynajmniej raz w tygodniu,nie mówiąc o codzienności. Wówczas odczuć można żywotność miasta jego specyfikę i charakter. I tak jak "tańczą panowie,tańczą panie na moście w Avignon"............ a w Jelonce "z dawnych czasów turnieje,pałace,zamki,stare dzieje"......
~Mieszkaniec JG 7-09-2008 10:03
Wspaniała zabawa. Dziękuję szczególnie Czechom, którzy z wielką cierpliwością i uśmiechem na ustach organizowali zabawy dla najmłodszych.
~hugo 7-09-2008 11:18
byłe wczoraj na placu dwa raz w dzień i wieczorem nie żałuję było za przeproszeniem zaj.....iście...wiecej takich imprez!!!
~mamcia 7-09-2008 15:49
No szkoda z tymi czarownicami, mialabym czym straszyc dzieciaka gdyby inne argumenty, np chlosta, nie zadzialaly.
~aristo 7-09-2008 16:14
Do zwolenników niedoszłego zdarzenia spalenia czarownicy. W czasach w których praktykowano te barbarzyńskie zbrodnie, popełniane w imię wiary w Najwyższego, były to tragedie osób których to dotyczyło, ale zarówno jak i dzisiaj, tragedie ich rodzin i najbliższych. Dochodził do tego okrutny ceremoniał samej egzekucji, poprzedzonej nierzadko wynyślnymi torturami. Jak by na to nie patrzyć były to mordy na niewinnych ofiarach, bo w czry chyba mało kto wierzy. W późniejszej historii ludzkość jeszcze nie raz popełniała niechlubne zbrodnie, w imię albo wiary, albo nacjonalistycznych racji (obozy zagłady). Ostatnio na tym niechlubnym topie znajdują się ofiary zamachów terrorystycznych. Zapewne publiczne odegranie inscenizacji egzekucji ofiary w komorze gazowej, lub ścięcie głowy przez islamskiego egzekutora, na imprezie z założenia rozrywkowej jaką są obchody rocznicowe, wywołałoby większe protesty szerszego grona społeczeństwa. Ale jaka jest to różnica dla ofiar barbarzyństwa. Niechybnie największą stratę z powodu "usunięcia z planu widowiska inscenizacji palenia czarownicy", poniosła publiczna jeleniogórska gawiedź, oraz jej plenipotenci, którzy i po fakcie nie mogą ukryć swego żalu. Niedawno jeszcze trwała dyskusja na tym forum, a dotyczyła wypadków powodowanych na własne rzyczenie przez piratów samochodowych i motocyklowych. Jakież było oburzenie z powodu zamieszczenia fotografii wystającego byta nakrytej workiem foliowym ofiary. Bo to przecież nieetyczne, nieludzkie itd. Co by było, gdyby władze jeleniogórskie zechciały dokładnie zrekonstruować publicznie jeden z takich wypadków? Czy nie kłania się tu hipokryzja w najczystszej ze swych postaci?
~Obserwator 7-09-2008 18:19
Wielka szkoda,że organizatorzy obchodów 900 lecia Jeleniej Góry nie zaprosili na uroczystości T e l e w i z j i Polskiej.
kazimierzp 7-09-2008 22:12
Do "aristo"! Palenie czarownic odbywa się w naszym i w innych krajach codziennie! To, że czescy inscenizatorzy średniowiecznych obrzędów chcieli nam w Jeleniej Górze pokazac ten niechlubny "obyczaj" średniowieczny, to nie miało być akceptacją tychże czynów! Pokazali za to tortury katowskie polegające na różnych "pieszczotach" w stosunku do skazańców! Opis jak to się drzewiej odbywało znajdziemy w innym artykule Jelonki! Czymże te tortury są godniejsze pokazania "gawiedzi" niż inscenizacja palenia czarownic? Wracając do "palenia czarownic" i tezy, że to się odbywa u nas codziennie! Palenie czarownic to w przenośni zabijanie innych na podstawie domniemanych win! W Sejmie, Senacie, na łamach prasy, w telewizji, czy na tym forum (na innych także) pali się, niszczy się opinie wielu Bogu ducha winnych ludzi. Bo tak się niewydarzonym politykom wydaje, że to najlepszy sposób walki politycznej. Niedouczeni, nieznający istoty zjawisk "dziennikarze" pisują "odkrywcze" teksty bo chcą się czytelnikom przypodobać! Różni zakompleksiali internauci wylewaja pomyje, obrzucają kalumniami wiele osób bo im sie wydaje, że jak komuś cos się udaje, a im nie - to musi być jakiś domniemany powód! Czy takie "palenie czarownic" drogi aristo akceptujesz? Czy takie niszczenie ludzi, gorsze bo stopniowe zatruwanie jadem jest dla Ciebie do przyjęcia!?!? Czy ta hipokryzja nie dotyczy i innych postaw?
~nussBeiser 7-09-2008 22:53
piękne foty panie TEJO. tak trzymać. a kolory oryginalne czy podrasowywane w photoshopie? <br><br> <i> dzięki, troszeczkę, bardzo niewiele ps</i>
~wert 7-09-2008 23:03
skąd ten pomysł żeby w najważniejszym święcie miasta kultywować średniowiecze, czy JG ma jakiś szczególny wklad w ten okres, czy była tu jakaś słynna bitwa, jakiś słynny zamek w któym mieszkali królowie? chyba nie, więc po co ta cała szopka z tymi kramami z bibelotami, rycerzami, itd. uprzedając atak pytam z ciekawości a nie ze złośliwości, może jest jakiś powód o którym nie wiem
~wert 7-09-2008 23:06
dodam jeszcze że średniowiecze to chyba nie był okres w dziejach ludzkości, który jakoś specjalnie powinno sie kultywować, to był czas w którym dzialo sie wiele zła, w którym cywilizacja niewiele posunęła sie naprzód, nie przez przypadek ktoś nazwał te epokę właśnie środniowieczem, a my bez powodu zachwycamy sie tmi czasami, choć mamy piękniejsze okresy, również w dziejach JG.
~do aristo 8-09-2008 11:02
Zgadzam sie z Twoim zdaniem w zupełności. Swoje zdanie na ten temat napisałam (przed przeczytaniem Twojego) pod artykułem "Nie taki straszny ten kat". Wyszedł niezamierzony plagiat. Cieszę sie,że nie wszystkim podoba się taka "oferta kulturalna".
~mieszkanka 8-09-2008 13:35
Już dawno tak dobrze nie bawiliśmy się z rodziną,jak przez ostatnie trzy dni,było super.Gratulacje dla organizatorów!!!!!
~TEKA 8-09-2008 19:36
Świetne zdjęze Ccia TEJO! Może ktoś wie z jakiego bractwa lub grupy byli rycerze Czescy z turnieju, gdzie ich szukać w necie?nie spisałam adresu z wozu!! z góry dzięki za pomoc...
~do kazimierzp 9-09-2008 9:40
dorabianie ideologii do sprawy. Papatrzmy na uchachane twarze. To radość z ogladania scenki a nie z podtekstów i aluzji jak w kabarecie
~do kazimierzp 9-09-2008 9:57
dorabianie ideologii do sprawy. Papatrzmy na uchachane twarze. To radość z ogladania scenki a nie z podtekstów i aluzji jak w kabarecie
piipi 9-09-2008 11:53
do - do - (..Baca..)..tak OCALALAM !!.~Duch Gor mnie "uratowal".Moge oddychac...
piipi 9-09-2008 12:03
do - do - do - (..Hava ..)..a ty jestes w swojej krytyce...jak ta do - (..Hava ..)...a ty jestes w tej swojej krytyce..jak ta "armatka" sredniowieczna.Bum,bum..chyba "Nasz" Havka w WC siedzi,bo pachnie brzydko.
~karolcia:-0 10-09-2008 1:10
Szkoda tylko,że miasto wydzierzawiło stoiska Czechą a nie naszym jeleniogórzanom, i postąpiła jak postpiła,informując ich o tym dzień wcześniej.A szczerze nasze jedzenie jest o wile smaczniejsze i przede wszystkim swierze...bez konserwantów...
~Tytuł powinien brzmieć... 10-09-2008 9:20
Niech szczeźnie antyczna Jelenia Góra!
inkwizytor 10-09-2008 11:24
Jarmark był bardzo fajny, oby więcej takich imprez, przecież Jelenia przez resztę roku to imprezowy cmentarz, dobrze że promujemy miasto ze średniowiecznym klimatem, fajnie to wygląda i da się sprzedać turystom. Co do tej czarownicy.... a co do tej nieszczęsnej czarownicy to ciekawe czemu w Czechach nikt nie prostestował??
~do inkwizytora 10-09-2008 21:54
Czy my powinniśmy naśladować Czechów? Oni nawet nadają inne znaczenia słowom - u nich "czerstwyj" np. chleb oznacza świeży chleb a nie stary jak u nas. :) Jarmark owszem, ale te egzekucje i palenie czarownic? Nawet w średniowieczu były oddzielnymi widowiskami a nie elementami jarmarków. I wtedy też zapewne nie wszyscy chadzali na te "imprezy". Po co nadawać rangę zabawową tym ohydnym przecież czynom, popełnianym w imię prawa? Jest tyle innych obrzędów, zwyczajów i obyczajów, które warto pokazywać.
~mnie też wkurzają 11-09-2008 15:42
Czesi zagarnęli pół Śnieżki, stworzyli sobie taras widokowy i zbudowali dweuosobowy wyciąg na sam szczyt. Coraz większy syf panuje na górze...
inkwizytor 11-09-2008 16:35
Oburza was jedna kukła czarownicy?? Dla przykładu: co roku obchodzimy rocznicę powtania warszawskiego 44, rocznicę klęski, rzeźni i głupoty lub zbrodni dowództwa nad powstańcami i cywilami. Obchodzimy je jak najbardziej na serio, z opisami i zdjęciami zarzyanych dzieci, ssmańskiej dziczy gwałcącej kobiety i ludzi zdychających z głodu i chorób. To jest dopiero cholerna makabra!! Wolę Jelenią promowaną na Średniowiecze - tak jak np. Praga niż na Warszawę, z parteitagami piSSu i związkowców czy marszami równości lewaków. Amen
~do inkwizytora 11-09-2008 19:09
No teraz to już nie rozumiem. Bawisz się przy średniowiecznych inscenizacjach tortur i egzekucji a oburza Cię przypominanie na serio męki powstańców i ludności Warszawy? Jeśli nawet nie widzisz różnicy w celu i sposobie uczestnictwa w takich "imprezach" to co sprawia,że Twoje reakcje są tak skrajnie odmienne? Czas? To, że jedno działo się przed wiekami a drugie przed dziesiątkami lat?
inkwizytor 12-09-2008 11:21
Panie bezimienny, średniowiecze ogólnie było cholernie okrutne, więc jak chcemy być już tak poprawni politycznie to udawajmy że go w ogóle nie było. Wszyscy robią setki filmów z średniowieczem w tle o tym jak to jeden wyżynał drugiego i jakoś nikogo to nie oburza. We Wrocławiu na środku rynku stoi pręgierz, do czego to służyło chyba wiesz, dzisiaj spotykają się przy nim ludzie, śmieją się i piją, za nic mając to ilu ludzi w tym miejscu cierpiało. Jest to już tylko odległa historia, element folkloru i ogólnie nikt na to nie zwraca uwagi. Co do powstania i innych tego typu "imprez": zmarłych czci się ciszą, pamięcią i modlitwą a nie politycznym szoł. Wnerwia mnie obłudne pokazywanie w Wawie inscenizacji potyczek powstańczych bez komentarza ze po to aby paru "prawdziwych mężczyzn" mogło się pobawić w wojnę na jednego z nich ginęło, kilkunastu cywili którzy czekali tylko końca wojny a nie honoru i zaszczytu bycia zarżniętym, spalonym i zgwałconym przez nadczłowieka zza Odry. O wykorzystywaniu tego do bieżącej polityki nawet nie chce mi się pisać. Chodzi w tym wszystkim o jakiś umiar: z jednej strony nie wpadajmy w narodowo socjalistyczną orgię rozpamiętywania historii przez wiadomą partię a z drugiej strony pamiętajmy o historii nie wariując od politycznej poprawności bo zaraz się okaże że cała historia Europy to tylko krew, wstyd i cierpienie. Pozdrawiam!
~raffot 12-09-2008 14:27
Tejo niezly reportaż ! tak trzymaj!
~do inkwizytor 12-09-2008 14:58
Widzę, że masz jakiś problemik polityczny. Po co tu przywołujesz warszawskie "szoł" i odwołujesz się do poprawności politycznej?. Co to ma wspólnego z pokazywaniem średniowiecznych tortur i egzekucji? Nich żyją na kartach historii, póki co nie pisanej od nowa. A na jarmarku średniowiecznym wolę oglądać co innego. Jak sam zauważyłeś nie " cała historia Europy to tylko krew, wstyd i cierpienie". Pokazujmy te lepsze jej momenty, zwłaszcza gdy mają służyć uciesze gawiedzi. Uważam,że niegodne jest przyglądanie się czyjejś męce, nawet tej odgrywanej. No ale przecież Ty jesteś Inkwizytor a on jak sama nazwa wskazuje..... :)
~richthofen 14-09-2008 17:02
Czesi mają szczęście, bo nie mają "Wyborczej', Michnika i innych "autorytetów", któzy decydują co pokazać a co nie ze swojej historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group