Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 11373
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niech połączy nas sztuka ulicy!

Piątek, 1 sierpnia 2008, 22:01
Aktualizacja: Niedziela, 3 sierpnia 2008, 8:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Niech połączy nas sztuka ulicy!
Fot. TEJO
Paradą 900 jeleni na 900–lecie rozpoczął się w piątek XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Jeleniogórzanie wybębnili hejnał miasta, a potężny Bolesław Krzywousty upolował jeszcze większego rogacza. Jelenia Góra zamieniła się w gród pełen radości i entuzjazmu. Nie udało się pobić rekordu Guinessa w grze na bębenkach: choć sprzedano ich 900, w Rynku pojawiło się mniej instrumentów.

– To święto dla wszystkich. Ma przynosić radość każdemu z was. Po to zostało stworzone – mówiła na bardzo krótkiej oficjalnej części otwarcia XXVI MFTiU Alina Obidniak, okrzyknięta cesarzową teatrów ulicznych. Twórczyni imprezy 26 lat temu otwierała piewszy tego typu festiwal, który na trwale zapisał się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń roku.

Wcześniej jeleniogórzanie i goście przeszli w połączonej przy ulicy Solnej na rogu Konopnickiej paradzie 900 jeleni na 900-lecie. Sprzed Galerii Karkonoskiej ruszyła wielka figura księcia Krzywoustego. Potężny jeleń czekał na niego w rynku. W korowodzie z flagami, bębniarzami i połykaczami ognia przeszedł „jeleń” w postaci szczudlarza. Pierwotnie miała to być rzeźba, na której przejazd nie udało się uzyskać pozwolenia.

Na placu Ratuszowym oczekiwał już tłum "bębniarzy" i widzów. – Sprzedaliśmy wszystkie bębenki, co do sztuki! – cieszył się Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego. Atmosferę podgrzewał Ryszard Bazarnik, charyzmatyczny bębniarz, który z wysięgnika dyrygował nietypową rytmiczną orkiestrą i wyczarowywał z prostego – wydawać by się mogło – instrumentu zadziwiająco różnorodne brzmienia.

Tancerze ognia przegotowywali się do swojego show, a finałem ceremonii rozpoczęcia był celny strzał do jelenia, który trafiony przez księcia Bolesława, hucznie „zginął” pośród fajerwerków podziwianych przez tłum, pośród którego był prezydent Marek Obrębalski oraz jego dwaj zastępcy: Jerzy Łużniak i Zbigniew Szereniuk.

Na początek festiwalu zgromadzeni na starym mieście mogli zobaczyć występ z włoskiego Teatro Corona zatytułowany „Tempus fugit”. Relacja z tego wydarzenia w jutrzejszych serwisach jelonki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
223
Tak
16%
Nie
84%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Uratował życie dziewczynce
 
Kultura
Waluś wyjaśnia fanom
 
Kultura
Zrobili nowoczesny trailer
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group