Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 7272
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niech połączy nas sztuka ulicy!

Piątek, 1 sierpnia 2008, 22:01
Aktualizacja: Niedziela, 3 sierpnia 2008, 8:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Niech połączy nas sztuka ulicy!
Fot. TEJO
Paradą 900 jeleni na 900–lecie rozpoczął się w piątek XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Jeleniogórzanie wybębnili hejnał miasta, a potężny Bolesław Krzywousty upolował jeszcze większego rogacza. Jelenia Góra zamieniła się w gród pełen radości i entuzjazmu. Nie udało się pobić rekordu Guinessa w grze na bębenkach: choć sprzedano ich 900, w Rynku pojawiło się mniej instrumentów.

– To święto dla wszystkich. Ma przynosić radość każdemu z was. Po to zostało stworzone – mówiła na bardzo krótkiej oficjalnej części otwarcia XXVI MFTiU Alina Obidniak, okrzyknięta cesarzową teatrów ulicznych. Twórczyni imprezy 26 lat temu otwierała piewszy tego typu festiwal, który na trwale zapisał się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń roku.

Wcześniej jeleniogórzanie i goście przeszli w połączonej przy ulicy Solnej na rogu Konopnickiej paradzie 900 jeleni na 900-lecie. Sprzed Galerii Karkonoskiej ruszyła wielka figura księcia Krzywoustego. Potężny jeleń czekał na niego w rynku. W korowodzie z flagami, bębniarzami i połykaczami ognia przeszedł „jeleń” w postaci szczudlarza. Pierwotnie miała to być rzeźba, na której przejazd nie udało się uzyskać pozwolenia.

Na placu Ratuszowym oczekiwał już tłum "bębniarzy" i widzów. – Sprzedaliśmy wszystkie bębenki, co do sztuki! – cieszył się Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego. Atmosferę podgrzewał Ryszard Bazarnik, charyzmatyczny bębniarz, który z wysięgnika dyrygował nietypową rytmiczną orkiestrą i wyczarowywał z prostego – wydawać by się mogło – instrumentu zadziwiająco różnorodne brzmienia.

Tancerze ognia przegotowywali się do swojego show, a finałem ceremonii rozpoczęcia był celny strzał do jelenia, który trafiony przez księcia Bolesława, hucznie „zginął” pośród fajerwerków podziwianych przez tłum, pośród którego był prezydent Marek Obrębalski oraz jego dwaj zastępcy: Jerzy Łużniak i Zbigniew Szereniuk.

Na początek festiwalu zgromadzeni na starym mieście mogli zobaczyć występ z włoskiego Teatro Corona zatytułowany „Tempus fugit”. Relacja z tego wydarzenia w jutrzejszych serwisach jelonki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group