• Piątek, 19 lipca 2019
  • Godz. 14:00
  • Imieniny: Marcina, Wincentego, Wodzisława
  • Czytających: 7445
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nie musi przepraszać

Wiadomości:
Środa, 14 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2005, 15:52
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Choć decyzją sądu dziennikarz Wojciech Jankowski miał przeprosić prezydenta Jeleniej Góry Józefa Kusiaka, to jednak tego nie zrobił. I nie będzie musiał, bo sąd nie zdecydował się wszczynać ponownego postępowania w tej sprawie i ostatecznie ją zamknął.

Dwa lata temu W. Jankowski w satyrycznym felietonie opublikowanym w "Słowie Polskim" opisał uroczystość otwarcia ścieżki rowerowej na Perłę Zachodu w Jeleniej Górze. Napisał m.in. tak: "Uroczystości zakończył bankiet na świeżym powietrzu, przymusowo zafundowany przez wykonawcę wedle zasady: nie będzie bankietu, nie będzie następnych zleceń. Za bankiet zapłacili podatnicy, bo wykonawca musiał jakoś jego koszty doliczyć do rachunku za prace budowlane.".

Prezydent Józef Kusiak uznał te określenia za pomówienie i skierował do sądu prywatny akt oskarżenia. Sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył sprawę, ale nakazał W. Jankowskiemu przeprosić władze miasta, zapłacić 660 zł kosztów postępowania oraz powstrzymać się od pisania krytycznych artykułów o władzy w mieście.

Po apelacji dziennikarza, sąd drugiej instancji utrzymał ten wyrok w mocy i wyznaczył rok próby, w którym skazany miał wykonać postanowienia wyroku.

W. Jankowski jednak nie przeprosił prezydenta. Niedługo po wyroku w jego sprawie do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko wykonawcy ścieżki rowerowej oraz kierownikowi budowy i zastępcy dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Pierwszemu zarzuca się wyłudzenie z gminnej kasy przy okazji tej inwestycji ponad 200 tys. złotych, a pozostałym poświadczenie nieprawdy w dokumentacji budowlanej i dopuszczenie do wykonania ścieżki niezgodnie z projektem. Proces w tej sprawie jeszcze trwa.

Tydzień temu sąd miał zdecydować, czy wznowić postępowanie przeciwko W. Jankowskiemu. Prezydent miasta - oskarżyciel w tej sprawie, nie odpowiedział jednak sądowi, czy został przeproszony przez dziennikarza. A W. Jankowski takiej odpowiedzi też nie dał. Sąd jednak uznał, że skoro prezydent nie odpowiedział, a w sprawie ścieżki toczy się proces karny, to Józefowi Kusiakowi na przeprosinach już nie zależy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~misiekjga 16-12-2005 9:02
Nie pojmuję jak sąd mógł nakazać dziennikarzowi "powstrzymywanie się od pisania krytycznych artykułów o władzy w mieście" - toż to knebel. Co innego gdyby chodziło o nieprawdziwe lub niesprawdzone informacje w artykułach. Najlepiej jak nie ma żadnej krytyki i wtedy wszystko jest cacy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group