Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6082
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie bądź żyła, oddaj krew

Wtorek, 6 stycznia 2009, 7:50
Aktualizacja: Środa, 7 stycznia 2009, 8:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nie bądź żyła, oddaj krew
Akcji propagujących krwiodawstwo nie brakuje – na zdjęciu: ubiegłoroczna Wampiriada.
Fot. TEJO
Od dziś rusza kolejna akcja oddawania krwi zorganizowana przez jeleniogórskich Krewniaków. Tym razem pod hasłem „I Ty możesz jej potrzebować” krwiodawcy będą mogli oddać życiodajny płyn przez trzy kolejne dni czyli do ósmego stycznia.

Zbiórka krwi pod hasłem „I Ty możesz jej potrzebować” odbędzie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze w godzinach od 8.00 do 13.00. Rejestracja będzie prowadzona jednak tylko do godziny 11.00.

– Do włączenia się do społecznej akcji Krewniacy zachęcamy wszystkich zdrowych i pełnoletnich mieszkańców Jeleniej Góry, członków Krewniacy Club oraz pełnoletnią młodzież ponadgimnazjalną – mówią organizatorzy. – Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest ona niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Dorosły człowiek posiada około 5 - 6 litrów krwi. Jednorazowo dawca –mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni – mogą oddać jej 450 ml, czyli mniej niż 10 procent swojej krwi. Jak zapewniają lekarze, pobieranie krwi jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, a organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość krwi, która została oddana a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości. Kto może oddać krew?

– Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała i nie były poddawane badaniom diagnostycznym i zabiegom endoskopowym, gastroskopii, panendoskopii, artroskopii czy laparoskopii – mówi Aleksander Wrona, ambasador Clubu Krewniacy nr 115 w Jeleniej Górze.

Idąc oddać krew należy być więc zdrowym, wypoczętym i po lekkim posiłku. Nie można zapomnieć też o zabraniu ze sobą dowodu osobistego.
W ogólnopolską akcję Krewniacy włączyli się już znani i lubiani ludzie, w tym m.in. Olga Bończyk, Kasia Cichopek, Krzysztof Ibisz, Mariusz Czerkawski, Andrzej Grabarczyk, Ewa Gawryluk, Olaf Lubaszenko, Marek Siudym, Marcin Mroczek, Andrzej Najman, Michał Milowicz, Anna Popek, Grażyna Torbicka i inni. Więcej informacji na www.krewniacy.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group