Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9202
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nasze śmieci wywiezie konsorcjum lokalnych firm

Czwartek, 25 lipca 2013, 13:59
Aktualizacja: Piątek, 26 lipca 2013, 7:46
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nasze śmieci wywiezie konsorcjum lokalnych firm
Fot. Archiwum
Konsorcjum firm: Simeco i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jako jedyne zgłosiło się do drugiego przetargu na odbiór odpadów z Jeleniej Góry. Kwota jaką zaproponowało to 18 mln 877 tys. zł. Umowa ma być podpisana w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Odpady według nowych zasad będą odbierane od września br.

Lokalne spółki razem zgłosiły się również do pierwszego przetargu, ale wówczas za odbiór odpadów i ich zagospodarowanie zażądały ok. 53 mln złotych. "Izery", druga ze spółek, która stanęła do unieważnionego przetargu, chciała 67 mln zł.

- Miasto na odbiór i zagospodarowanie odpadów przez najbliższych 18 miesięcy planowało przeznaczyć około 19 mln zł. Konsorcjum zmieściło się w tej cenie – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Obecnie komisja sprawdza ofertę i jeśli będzie ona zgodna z wymogami formalnymi, umowa powinna być podpisana w ciągu dwóch najbliższych tygodni - dodaje wiceprezydent.

Czy jest szansa na niższe ceny, o które walczy między innymi Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych, które obecnie zbiera podpisy pod takim wnioskiem?

- W październiku i listopadzie br. zrobimy kolejną kalkulację – zapewnia H. Papaj. - Porównamy koszty, które firmy poniosą za wywóz tych odpadów i wpłaty od mieszkańców. Wtedy będziemy mogli się zastanowić czy obniżka jest możliwa. Myślimy o wprowadzeniu kilku nowych rozwiązań, w tym m.in. o ulgach dla rodzin wielodzietnym czy o problemie selektywnej zbiórki odpadów przez osoby niepełnosprawne, w tym niewidzące. W kwestii ceny za śmieci najważniejszą sprawą jest to, czy Kostrzyca uzyska status regionalnej stacji przetwarzania odpadów komunalnych, czy nie. Obecnie trwają tam jeszcze prace, by taki status uzyskać i mamy nadzieję, że do 1 września się to rozstrzygnie, bo wywożenie śmieci do Lubawki będzie o wiele kosztowniejsze. Wiele miast ma niższe ceny, ale mieszkańcy muszą kupić sobie pojemniki lub odbiór śmieci jest tam przewidziany co dwa tygodnie czyli stanowczo za rzadko. Dlatego uważamy, że w Jeleniej Górze ceny zostały dobrze skalkulowane, ale jeśli tylko będzie możliwość ich obniżenia, zrobimy to – dodaje H. Papaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
256
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group