Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 5126
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Największy kot Europy powrócił w nasze góry

Czwartek, 19 stycznia 2012, 9:24
Aktualizacja: 9:26
Autor: Accipiter
KARKONOSZE: Największy kot Europy powrócił w nasze góry
Fot. Krnap
Waldemar Kurczyński i Michał Żuczkowski, pracownicy terenowi Obwodu Ochronnego Śnieżka, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego natknęli się na tropy rysia. Obserwację potwierdził pracownik zajmujący się fauną w KPN – Roman Rąpała, który odnalazł m.in. fragmenty sierści.

Jak informowaliśmy w listopadzie ub. r., ten jeden z największych drapieżników Europy z rodziny kotów powrócił po dwóch wiekach w czeskie Karkonosze. Teraz według ustaleń pracowników KPN pojawił się w najwyższych górach Dolnego Śląska, gdzie po raz pierwszy wykryto jego tropy sześć lat temu. Prawdopodobnie przywędrował z leżącego na czesko-niemieckim pograniczu Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.

W naszym kraju, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ryś jest objęty rygorystyczną ochroną. Najczęściej występuje u nas w niższych partiach gór, w pobliżu siedzib saren, na które chętnie poluje. Sporadycznie atakuje jelenie. W przeciwieństwie do innych drapieżników nie uznaje padliny, woli świeże mięso z upolowanych zwierząt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group