Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3155
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 17 października 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:34
Autor: Agrafka
Fot. TEJO
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych, który obchodzony jest 15 października, (w Polsce popularnie zwany Dniem Białej Laski), odbyło się w minioną sobotę w Orient Expressie spotkanie integracyjne inwalidów wzroku.

Laska w ręku niewidomego jest jego oczami, a jej biały kolor sygnałem wyróżniającym człowieka niepełnosprawnego. Taki zamysł towarzyszył jej twórcy ociemniałemu fotografowi z Brystolu w 1921 roku. Dzień Osób Niewidomych świętowany jest od 1970 roku, natomiast w Polsce Dzień Białej Laski obchodzony jest już po raz dziesiąty.

– W ten sposób chcemy pokazać społeczeństwu, że istniejemy, że mamy swoje potrzeby kulturalne i towarzyskie. Święto to obchodzone jest dopiero od lat 90. Na szczęście w Polsce coraz częściej mówi się o takim święcie. Świadczy to, że niewidomi zaczynają być postrzegani w społeczeństwie. Na Dolnym Śląsku jest u nas zrzeszonych około sześć tysięcy osób – powiedziała Małgorzata Jankowska, dyrektor okręgu dolnośląskiego Polskiego Związku Niewidomych.

Spotkanie uświetnił występem niewidomy śpiewak Armand Perekietko, który gościł już w 2004 roku w Teatrze Zdrojowym. – Pana Armanda wyłoniliśmy na przeglądzie twórczości artystycznej osób niewidomych i niedowidzących podczas koncertu autorskiego – mówi Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, wiceprezes okręgu dolnośląskiego Polskiego Związku Niewidomych.

Prowadzący spotkanie Leszek Kopeć, ociemniały dziennikarz, poeta i pieśniarz, zacytował Antoine'a de Saint-Exupéry'ego z książki „Mały Książę”: „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, jednocześnie ogłaszając tę sentencję hasłem przyświecającym celom i wspaniałym dokonaniom Koła Polskiego Osób Niewidomych w Jeleniej Górze. Prezes Danuta Musiał złożyła życzenia wszystkim niewidomym.

Prezydium Zarządu Głównego PZN w Warszawie przyznało odznaki dla osób zasłużonych w działaniu na rzecz niewidomych. Brązową odznakę za 5 lat służby na rzecz osób niewidomych otrzymał Henryk Wojna oraz Władysław Lesiak, srebrną odznakę za 10 lat działania w środowisku niewidomych dostała Halina Mandryk, natomiast złotą odznakę za 15 lat współpracy z osobami niewidomymi wręczono Grażynie Pawlukiewicz-Rehlis.

Na uroczystości przybyło wielu gości m.in. poseł na sejm Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, zastępca prezydenta Jerzy Lenard, pełnomocnik prezydenta do spraw niepełnosprawnych Mirosława Gruda-Cichocka, kierownik działu rehabilitacji Sylwia Myślicka a także prezes jeleniogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Leszek Karbowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~laskowy 17-10-2010 23:08
No brawo.Szuberta nie było bo pojechał na zagraniczną wycieczkę.Taki biedny nie ma gdzie się podziać. Aż serce się ściska ,że go przenoszą na za...pie
~laskowy 17-10-2010 23:16
No brawo.Szuberta nie było bo pojechał na zagraniczną wycieczkę.Taki biedny nie ma gdzie się podziać. Aż serce się ściska ,że go przenoszą na za...pie
~rado 17-10-2010 23:37
cóż ZA zgoda wśród kandydatów do wyborów samorządowych? Nie ma t o jak na cudzym nieszczęściu swoją przyszłość budować. Wszystkim uczestnikom życzę dużo zdrowia, dostępności do nowoczesnych metod leczenie i wsparcia oraz zrozumienia nie tylko od święta
~urszula 19-10-2010 21:06
To żałosne i juz nudne, że nawet bez powodu ktoś pozwala sobie przywoływać nazwisko, w dodatku źle napisane, osoby, której ten artykuł nie dotyczy. Myślę, że to nie jest przypadek, że ciągle ktoś atakuje Pana Schuberta. Myślę, że czas wreszcie dać spokój z tymi "osobistymi wycieczkami" i niech każdy zajmuje się swoimi sprawami i nikogo nie oczernia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group