Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7072
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nadmiar reklam zniknie z ulic?

Niedziela, 5 listopada 2017, 8:28
Aktualizacja: Wtorek, 7 listopada 2017, 7:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nadmiar reklam zniknie z ulic?
Fot. Przemek Kaczałko
Władze miasta za pośrednictwem mediów chwalą się wieloma inicjatywami, w tym nawet tymi o małym znaczeniu dla lokalnej społeczności, a projekt tzw. uchwały krajobrazowej, poza publikacją w Biuletynie Informacji Publicznej, w ciszy medialnej przechodzi kolejne etapy. Jak się okazało, projekt był już wyłożony do publicznego wglądu...

Prezydent Miasta Jeleniej Gry obwieszczeniem z dnia 3 października 2017 r. zawiadomił o wyłożeniu do publicznego wglądu projekt uchwały „w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych z jakich mogą być wykonane”. Rewolucyjna uchwała może uporządkować przestrzeń miejską, która podobnie jak w wielu innych miejscach kraju jest zaśmiecona billboardami, banerami i innymi formami prezentowania reklam. Jak się okazało, 19 października miała się odbyć dyskusja publiczna w Urzędzie Miasta przy ul. Sudeckiej, ale najprawdopodobniej z powodu braku informacji (poza BIP-em) mieszkańcy i przedsiębiorcy nie przybyli.

Do 14 listopada 2017 r. osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu uchwały, które w formie pisemnej należy składać do prezydenta miasta. Z projektem można zapoznać się w Urzędzie Miasta (ul. Ptasia 6A, pok. 108), w Straży Miejskiej oraz w internecie (Biuletyn Informacji Publicznej).

Co zawiera projekt? Przepisy prawa miejscowego miałyby dotyczyć całego miasta, ale zawierają też w sobie szczególne zapisy dotyczące trzech stref: Śródmieścia, Jagniątkowa i uzdrowiskowej części Cieplic. - Sami widzimy, że mamy nadmiar reklam i one nie spełniają funkcji reklamowej, tylko zaśmiecają nam krajobraz. Nie widzimy pięknej architektury, założeń urbanistycznych czy przyrody. Chcemy to wszystko uporządkować, bo reklam jest za dużo – powiedziała Irena Wergieluk z Wydziału Architektury Urzędu Miasta. - Taką możliwość dała nam ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki której gmina może uchwalić zasady sytuowania reklam, a następnie je egzekwować – podkreśla urzędniczka, która prezentowała założenia uchwały na posiedzeniu Komisji Uzdrowiskowej Rady Miejskiej. - Dotychczas niewiele gmin to zrobiło - można je policzyć na palcach dwóch rąk, a do tego, często są one odrzucane przez wojewodę – zaznaczyła I. Wergieluk, która liczy, że zainteresowani pomogą w wypracowaniu ostatecznej wersji projektu, który następnie przegłosują radni, a wojewoda nie odrzuci.

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu, uchwała ma dotyczyć całego obszaru miasta, nie tylko terenów miejskich, ale i prywatnych. - Wybraliśmy trzy jednostki (Śródmieście, Uzdrowisko Cieplice, Jagniatków), które będą miały szczególne zapisy, na co pozwala nam ustawa – mówiła Irena Wergieluk, która przekonuje, że nie mówimy tu o zakazach, bowiem reklama ma swoje miejsce w przestrzeni publicznej, lecz o uporządkowaniu tej kwestii. - Zmieni się ilość reklam, ich format, usytuowanie. Nie będzie reklam na płotach, bo to nie miejsce na reklamę – przekonuje.

Za niedostosowanie się do zapisów uchwały mają obowiązywać kary, które mogą wynosić 40-krotność stawki dziennej za umieszczenie reklamy. Dzięki uchwale m.in. reklamy wyborcze mają zostać usunięte do 14 dni po wyborach (obecnie było to do 30 dni). Ponadto uchwała ma określać miejsca i sposoby sytuowania reklam (m.in. materiały z jakich będą wykonane, ich wymiary, na jakich budynkach, działkach mogą być, a gdzie nie).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group