Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6138
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: MZK testuje autobus hybrydowy. Będziemy takim jeździć?

Środa, 10 kwietnia 2013, 15:36
Aktualizacja: Piątek, 12 kwietnia 2013, 7:41
Autor: Angela
Jelenia Góra: MZK testuje autobus hybrydowy. Będziemy takim jeździć?
Fot. Angela
Do najbliższej środy (17.04.br.) na linii nr 6 jeleniogórskiego MZK czyli od osiedla Zabobrze poprzez centrum miasta do Uzdrowiska w Cieplicach będzie jeździł autobus 7700 marki Volvo z napędem hybrydowym. – Celem tej akcji jest prezentacja ekologicznych pojazdów komunikacji miejskiej, co znacząco wpisuje się w charakter miejscowości uzdrowiskowej – mówił Marek Woźniak, prezes MZK.

W Polsce takie testy prowadzone są od dwóch lat w różnych miastach. Hybrydowy autobus jest testowany przez MZK od wczoraj (9.04). Miejski Zakład Komunikacyjny chce go sprawdzić zarówno w kwestii deklarowanej przez producenta wysokiej ekologiczności, jak i wygody pasażerów i kierowców. Kierowca chwali nowy sprzęt.

- Jest on naprawdę bardzo ekologiczny, nowoczesny i cichutki po przełączeniu z napędu paliwowego na elektryczny– mówi Piotr Bubin, który jest kierowcą MZK od 13. lat. – Kiedy stoję na przystanku czy na światłach, to jest on cały czas zasilany elektrycznie i nie emituje spalin. Pasażerowie są zdziwieni, że w środku jest tak cicho. Prowadzi się go bardzo dobrze, bo ma dwa systemy wspomagania. Jeździ bardzo płynnie. Ma pełną klimatyzację i bardzo wygodne siedzenie kierowcy, które można ustawić zarówno na wysokość, jak i pod odpowiednim kątem, dzięki czemu przy dłuższej jeździe nie boli kręgosłup – dodaje Piotr Bubin.

Mimo że takie autobusy kosztują o około 30 procent drożej niż zwykłe autokary, wiele miast chętnie z nich korzysta. Ich atutem jest bowiem połączenie niskiej emisji spalin, niższego poziomu hałasu, wysokiej wydajności i niskiego poziomu zużycia energii.

- Miasto i MZK stale pracuje nad poprawieniem jakości powietrza i poziomu świadczonych usług w MZK – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Mamy przekroczenia w niskich emisjach zanieczyszczenia powietrza w mieście, a około 30 procent tego zanieczyszczenia pochodzi z pojazdów mechanicznych, w tym w znacznym stopniu z taboru autobusowego. W związku z trwającą wymianą taboru autobusowego, poszukujemy różnych rozwiązań, które pozwoliłoby nam wpłynąć na poprawę środowiska. Testowanie tego hybrydowego autobusu jest jednym z naszych działań. Chcemy go sprawdzić, bo jest on droższy o około 30 procent, ale i daje oszczędności na paliwie. Tego typu autobusy to nowość, a pieniądze na ochronę środowiska i zakupy nowych autobusów pojawiają się cały czas w różnych programach, dlatego chcemy mieć wiedzę, na ile tego typu autobus sprawdzi się u nas, w górskich warunkach – dodał prezydent.

Ci, którzy już mieli okazję się nim przejechać, proszeni są o opinię.

- Po zakończeniu testów wyślemy producentowi szczegółowy raport spostrzeżeń i uwag oraz sugestii, i opinii naszych pasażerów, dlatego prosimy mieszkańców, którzy będą mieli okazję jechać tym autobusem o przesyłanie uwag i zamieszczanie ich na naszej stronie internetowej MZK – mówi Marek Woźniak, prezes spółki MZK w Jeleniej Górze. – Zakupienie takiego autobusu to jest przede wszystkim dbanie o środowisko, ale i nowa technologia i nowy pojazd dla MZK, co podniosłoby jakość świadczonych przez nas usług – dodaje Marek Woźniak.

W ostatnich latach spółka MZK w Jeleniej Górze zakupiła i leasingowała łącznie 12 autobusów.

- Było to 5 solarisów urbino 10 (kupionych po ok. 656 tys. zł netto każdy), 2 MAN – ów przegubowych (po 534,5 tys. zł każdy w leasingu), jednego MAN-a przegubowego, (kupionego za 1 mln 100 tys. zł) aż 4 MAN-y kupione w roku 2012/2013 (za kwotę 534,5 tys. zł każdy) – informuje Jerzy Wrona, członek Zarządu spółki MZK w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group