Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9658
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzyka przepustką do dobrej przyszłości. Początek nowego roku w PSM im. Garści

Piątek, 2 września 2011, 11:59
Aktualizacja: 12:00
Autor: Jolanta Czarnecka–Małek
JELENIA GÓRA: Muzyka przepustką do dobrej przyszłości. Początek nowego roku w PSM im. Garści
Fot. Organizator
Uroczystym koncertem uczestników projektu Leonardo da Vinci realizowanego ze środków unijnych na przełomie czerwca i lipca w Lipsku Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Janiny Garści zainaugurowała wczoraj nowy rok szkolny 2011/12.

Salę koncertową Filharmonii Dolnośląskiej wypełnili po brzegi uczniowie, rodzice oraz pedagodzy. Wszystkich przywitała dyrektor szkoły pani Anna Pietrzak, a koncert poprowadziła wicedyrektor pani Wiesława Tobiasz.

W słowach kierowanych do zgromadzonych usłyszeliśmy m. in. życzenia wytrwałości, sukcesów oraz odnalezienia pasji i radości w realizowaniu artystycznych zdolności. Nie zabrakło też apelu do nauczycieli, którzy powinni być doradcami młodego człowieka w zdobywaniu wiedzy. Dzisiejszy nauczyciel, to człowiek kreatywny nieszablonowy, dążący do ustawicznego samokształcenia i zdobywania nowych kompetencji. Każda szkoła, a zwłaszcza artystyczna postrzegana jest jako ważna instytucja kulturotwórcza , co nakłada na nią obowiązek upowszechnia osiągnięć w bliższym i dalszym środowisku.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej pozwala uczestniczyć szkole w międzynarodowych projektach. W tym roku PSM I st. im. J. Garści realizowała już czwarty projekt z programów Narodowej Agencji Programów Edukacyjnych. Wczorajszy koncert to efekt pracy stażystów i nauczycieli w ciągu ponad dwutygodniowych warsztatów .

Panie dyrektorki podziękowały zaangażowanym w projekcie pedagogom: Jolancie Popielarz, Lucynie Pawlak , Monice Frąckiewicz-Motyce, Katarzynie Radomskiej, koordynatorce projektu Jolancie Czarneckiej-Małek oraz studentowi Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gitarzyście – Jakubowi Małysze. Podkreśliły też zaangażowanie partnera niemieckiego Europa – Haus z Lipska i pani Marii Peter.

Koncert rozpoczęli chórzyści, którzy zaprezentowali się w utworach: „In the merry Month of May” Henry Youll’a, „Tonight” z musicalu „West Side Story”, „Can You Feel the Love Tonight z muzyką Eltona Johna z filmu „Król lew”. Występ chóru zakończył brawurowo wykonany a’ capella na 3 głosy „Heaven Is a Wonderful Place” .

Następnie usłyszeliśmy zespół gitarowy, który pracował pod kierunkiem młodego pedagoga, ucznia niezapomnianego Łukasza Pietrzaka: Jakuba Małychy. Gitarzyści wykonali niemiecką i hiszpańską melodię ludową: „Dobry doktor” i „Pescador” (Rybak). Na zakończenie zaprezentował się zespół smyczkowy PSM I st. , a właściwie jego „wakacyjne wydanie” , który zagrał jak zwykle aranżacje Jolanty Popielarz , znanych i lubianych utworów : „Melodie góralskie”, „I know why”, „New York, New York”, „Dawny czas”, „Żaba w dziurze”. – To jest tylko próbka tego, nad czym pracowaliśmy w czasie lipskiego stażu – powiedziała Wiesława Tobiasz.

Uroczystość zakończyło wręczenie uczestnikom projektu dokumentów Europass - Mobilność , potwierdzających formalne zdobycie kwalifikacji w ramach projektu , oraz wyrażenie przekonania, że w przyszłości nasza uzdolniona młodzież wniesie znaczący wkład do nauki i kultury europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group