Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 7123
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzeum w Pałacu Schaffgotschów? Zapomnijmy

Czwartek, 15 stycznia 2009, 7:56
Aktualizacja: 7:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Muzeum w Pałacu Schaffgotschów?  Zapomnijmy
Pałac Schaffgotschów nie nadaje się na siedzibę muzeum – twierdzi Stanisław Firszt.
Fot. TEJO
To był dom mieszkalny, a nie placówka muzealna. Ten zabytek się po prostu do tego nie nadaje. Tak Stanisław Firszt komentuje możliwość przeniesienia zbiorów Muzeum Przyrodniczego i utworzenia dużej instytucji w siedzibie ZOD Politechniki Wrocławskiej.

Przekonanie władz uczelni, aby poszukały sobie innej siedziby, a Pałac Schaffgotschów udostępniły na muzeum było marzeniem, między innymi, Stowarzyszenia Miłośników Cieplic i wielu mieszkańców uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Nie ukrywano też, że po przejęciu pałeczki dyrektorskiej w Muzeum Przyrodniczym przez Stanisława Firszta, poczynione zostaną kroki w celu przejęcia najbardziej dostojnego zabytku w uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Tymczasem Stanisław Firszt ucina: – O utworzeniu w pałacu muzeum trzeba zapomnieć. Tam nigdy nie było muzeum. To był dom mieszkalny Schaffgotschów. Owszem, z zabytkami i pięknym wyposażeniem. Muzeum, które w 1922 roku stworzyli, mieściło się w tzw. Długim Domu, obecnie własności Uzdrowiska Cieplice – wyjaśnia.

Dyrektor MP podkreśla jednak, że kierowana przez niego placówka „dusi się” w zbyt małym pawilonie norweskim, który przecież także nie miał muzealnego przeznaczenia. I zaznacza, że – aby pomyśleć o rozwoju kierowanej przez siebie instytucji – nowa siedziba jest koniecznością.

– Są dwa rozwiązania tej sytuacji – mówi Stanisław Firszt. – Znaleźć do renowacji wolny obiekt zabytkowy w centrum, gdzie koncentruje się ruch turystyczny. Mamy wstępne przymiarki, ale za wcześniej by zdradzać szczegóły. Jeśli to nie wypali, pozostaje budowa nowego obiektu, co na pewno potrwa. – Ale póki co jesteśmy w Pawilonie Norweskim i tego należy się trzymać – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
686
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group