Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 6121
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miód z musztardą na świątecznym stole. W Gastronomie

Czwartek, 21 kwietnia 2011, 8:52
Aktualizacja: 9:09
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Miód z musztardą na świątecznym stole. W Gastronomie
Fot. Agrafka
Nietradycyjne przysmaki ze świątecznego stołu można było już wczoraj degustować podczas konkursu w Zespole Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze. Okazja: konkurs zatytułowany „Śniadanie wielkanocne w stylu fusion”.

Co oznacza wspomniany styl? Polega na łączeniu niekonwencjonalnych smaków np. słodkiego z kwaśnym, miodu z musztardą, ale też zastępowanie tradycyjnych surowców, takich jak zakwas w żurku – kefirem.Na stołach znalazły się zarówno potrawy mięsne, przekąski z jaj faszerowanych na różne sposoby, jaja smażone w skorupkach, jak i smakowite, pięknie zdobione ciasta i desery.

- Stoły konkursowe pod względem jakości wykonania, smaku, doboru przypraw, estetyki i prezentacji oceniało jury złożone z przedstawiciela z Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha i szefowie z Sudeckiego Klubu Szefów Kuchni. Zwycięska drużyna otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych, którą będzie mogła wykorzystać na profesjonalne kursy m.in. prawo jazdy, językowy, barmana, czy też kelnera – powiedziała Iwona Kumek, dyrektor Zespole Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze.

Jury postanowiło nagrodzić Natalię Przygodę i Tomasza Janiczaka z kl. III A oraz Damiana Kotusa i Łukasza Ruczkowskiego z klasy II B. Zmagania zrealizowano w ramach projektu „Kształcenie i Modernizacja Szkolnictwa Zawodowego na Dolnym Śląsku”. Szkoła otrzymała 6 tysięcy złotych unijnej dotacji na realizację tego przedsięwzięcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group