Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5556
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mieszkańcy Zabobrza czekają na remont schodów widmo

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 21 marca 2012, 8:09
Aktualizacja: Czwartek, 22 marca 2012, 7:36
Autor: Angela
Fot. Angela
Co najmniej kilka osób spadło już ze schodów między budynkami 1 i 3 przy ul. Kolberga w Jeleniej Górze łamiąc sobie kości. A wystarczyłoby wyremontować przejście i zamontować przy nich barierkę – skarżą się mieszkańcy. Tymczasem schody przejęte przez miasto od JSM nigdy nie zostały zaewidencjonowane na mapach, stąd według urzędników ich po prostu nie ma.

Chodzi o schody z tyłu budynków przy ul. Kolberga 1 i 3, które prowadzą z Zabobrza w kierunku Lidla i szpitala. Są pokruszone, strome i mają wąskie stopnie, które wskutek podmycia przechyliły się, przez co są bardzo niebezpieczne. Potrzebę ich natychmiastowej naprawy mieszkańcy ul. Kolberga oraz okolicznych zgłaszali do urzędu miasta już od kilku lat.

- Z tych schodów co miesiąc spada po kilkanaście osób, przede wszystkich osób starszych poruszających się z pomocą laski. Mieszkam tuż obok i widzę przez okno, jak ludzie upadają na schodach. Niejednokrotnie biegłem by ich podnieść, ale na podniesieniu się nie kończy. Wielu z nich ulega poważnym wypadkom, po takim lądowaniu ma połamane ręce, żebra czy miednice. Nikt tych schodów też nie odśnieża. Ja co roku ja staram się, by przejście było odśnieżone, a przecież teren jest miasta - mówi Tadeusz Łysik z ul. Kolberga 1 w Jeleniej Górze.

Jedną z osób poszkodowanych, która straciła zdrowie na tych schodach jest pani Danuta Kuśnierz z ul. Kolberga. W styczniu pani Danuta wybrała się do Lidla po pieczywo. W drodze powrotnej potknęła się na stromych, oblodzonych i wybrakowanych stopniach i upadła.

- To było 31 stycznia, wracałam z pieczywem do domu. Noga wpadła mi w jedną z tych szczelin i upadłam. Okazało się, że miałam złamany obojczyk i stłuczenie całego boku. Przez kilka tygodni płakałam z bólu. Nie mogłam spać. W dalszym ciągu odczuwam bóle. Kilka lat wcześniej miałam poważną operację kręgosłupa. To z pewnością spotęgowało skutki upadku. Podczas upadku zniszczyłam sobie również okulary. Na badania i nowe szkła wydałam około 500 zł. Kilka tygodni po moim upadku na schodach wywrócił się sąsiad z ul. Kolberga. Doznał złamania dwóch żeber. Inna kobieta dwa lata wcześniej upadła na tych schodach i złamała sobie miednicę. Ile osób musi jeszcze stracić tu zdrowie, by ktoś zajął się sprawą? – pyta pani Danuta.

O tym, że schody wymagają natychmiastowego remontu wątpliwości nie mają też inni, którzy korzystają z tego przejścia, w tym m.in. p. Halina Jadach. Warto też podkreślić, że ze schodów korzysta bardzo wielu mieszkańców Zabobrza, którzy chodzą tą drogą do Lidla, do szpitala, na przystanek autobusowy, na spacer z psem czy na Targowisko Zabobrze.

Zdaniem Doroty Wiącek, naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM problem polega na tym, że schody co prawda kilka lat temu zostały przejęte przez miasto od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale nie leżą w pasie drogowym. Są położone na działce budowlanej, która w przyszłości ma być sprzedana.

- Te schody nie zostały naniesione na mapy. Według ewidencji ich po prostu nie ma, dlatego nie możemy przeznaczyć pieniędzy na ich remont. Koszt takiego remontu to kilkanaście tysięcy złotych. Mamy wiele inwestycji drogowych, które są zgodne z zapisem na mapach i nimi musimy się zająć w pierwszej kolejności. Ten skrót został kiedyś stworzony, ale tak naprawdę nie powinno go w ogóle być.

- Ludzie powinni korzystać z przejść, które leżą w pasach drogowych. Jest to trudna sprawa, zastanawiamy się jak ją rozwiązać. Jeśli zostaną nam jakieś oszczędności, być może podejmiemy decyzję o remoncie schodów. Tymczasem nie mamy na to środków, bo trudno jest zabezpieczać pieniądze na remont czegoś, co ogóle nie widniej na mapach – tłumaczy naczelnik Dorota Wiącek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~samorób 21-03-2012 8:32
ktoś zrobił samoróbe teraz niech remontuje wygód się zachciewa a poźniej społeczeństwo wstać nie może z fotela tylko je i skrótami chodzi po jedzenie aby bliżej do tv
~Czekajacy 21-03-2012 8:40
Te schody nie zostały naniesione na mapy. Według ewidencji ich po prostu nie ma, dlatego nie możemy przeznaczyć pieniędzy na ich remont. Koszt takiego remontu to kilkanaście tysięcy złotych........To co jest wazniejsze ???? BUDZET MIASTA CZY BEZPIECZENSTWO MIESZKANCOW JG ????????? SKORO MIASTO PRZEJELO TE SCHODY OD JSM TO NIECH SIE NIE MIGA TYLKO REMONTUJE SWOJ DOBYTEK.Jelenogorska rzeczywistosc urzedasów dbaja tylko o kase dla siebie Reszta sie nie liczy.
~pow 21-03-2012 9:01
Pamiętam,że kiedyś była tam pseudo=indiańska wioska czyli plac zabaw dla dzieci.Teraz obok są jakieś wykopy archeologiczne lub pod odkryty basen.
~piwek 21-03-2012 9:15
tam ma być kręgielnia a nie jakieś wykopy
~Ana 21-03-2012 9:51
\"Ludzie powinni korzystać z przejść które leżą w pasach drogowych\" To może miasto powinno co jakiś czas postawić tablice dla mieszkańców którędy należy sie pruszać i które miejsca należą do pasów drogowych no i i jeszcze miejsce które nie widnieje na mapach ma w przyszłości być sprzedane??Jak można sorzedać coś czego nie ma??Nic z tego nie rozumiem ale to tylko w Polsce tak może być.Chore.
~qwertyy 21-03-2012 9:55
kilkanascie tysiecy? Szesc godzin pracy dla czterech osob i schody beda porzadnie wyremontowane. Liczac nawet, ze kazdy dostanie po 2000 to wychodzi 8 tys. A pozostale 8 tys na lapowy?
~ 21-03-2012 10:01
z reszta w czasie opadow tamtedy splywa woda wiec takie schody dlugo nie wytrzymaja bez wzgledu jak porzadnie beda wykonane. Tam jest potrzebna jakas inna konstrukcja np metalowe, waskie.
~ 21-03-2012 10:48
i tak dużo lepsze niż te które jeszcze nie dawno były na wejściu na 1 Maja od Podwala...
~jg 21-03-2012 10:52
O, to polecam przejść się schodami, które prowadzą do nowej siedziby Sądu Rodzinnego na Wzgórzu Kościuszki 2, to dopiero przeprawa. Kto wymyślił, aby Sąd znajdował się w takim miejscu???
~petlura 21-03-2012 11:03
Nie ważne czy schodki są na mapach, znajdują sie na TERENIE KTORY JEST WŁASNOŚCIĄ spółdzielni i właściciel lub zarządca terenu odpowiada. Jak nie ma na mapie to niech zlecą ich zmierzenie i narysowanie a nie rżną głupa że czegoś ni ma.
~uuu 21-03-2012 11:15
paranoja!!!! a gdzie jest niby szlak drogowy, ktorym mamy chodzic? przeciez to nie sa schody do nikad, czy jakis skrocik, one sa polaczone z chodnikiem a te szlaki to chyba powietrzne maja byc.... wogole caly ten teren to jedno wielkie smietnisko: butelki leza tam od wielu miesiecy, a sterta pobitego szkla przy ogrodzeniu tej nowej budowy przelezala od poprzeniej zimy, ta zime i maleje tylko dlatego ze kawalki szkla sa coraz mniejsze i rozniasly sie po wiekszym obszarze, oczywiscie tak naprawde to tego terenu przeciez nie ma bo nie maja go na mapach....
goscniedzielny 21-03-2012 12:11
schody w tamtym miejscu są prawie od 30 lat. Nikt przez ten okres nie zdołał ich zinwentaryzować? Może czasu nie starczyło? A jesli ich tam nie powinno być, albo nie nadają się do użytkowania, to winna być tablica ostrzegawcza. Wg mnie ci, którzy się tam połamali, powinni wystąpić do miasta o odszkodowanie, w końcu to ono od jakiegoś czasu odpowiada za utrzymanie tego terenu.
~Nostradamus 21-03-2012 12:24
Brak wiedzy ludzi sprawia że takie problemy się nawarstwiają. Policzmy: 10 osób uległo wypadkowi x co najmniej 20 tys. = 200 tys. zl ... Tyle do tej pory zapłaciłoby miasto jelenia góra za swój błąd. A ludzie boją się zakładać sprawy sądowe, przecież w 90% Sąd zwolni ich nawet z wadium, gdy poproszą.
~jeżozwierz1 21-03-2012 13:48
Schody znajdują się na terenie należącym do Gminy Jelenia Góra. Kiedy w latach 80-tych XX wieku tworzono tzw. "wioskę indiańską" oraz parę innych elementów infrastruktury rekreacyjno-sportowej między Kolberga 3 i ul. Ogińskiego przy pomocy JSM wszyscy przyznawali się do urządzenia terenu. A rzeczone schody i te między Kolberga 3 i Moniuszki 8 wybudowano, aby skrótem zachęcić mieszkańców do wypoczynku. Teraz to i mapy są inne, i schodów nie ma, w stawie zalegają drobne śmieci, stare opony i inne odpady, teren jest do zbycia , brakuje prawdziwego gospodarza. A mówią, że - co na gruncie trwale z nim związane - to właściciela gruntu. Prawda to, czy mit?
~daff 21-03-2012 14:14
po co komu remont tych schodów, nikt po nich nie chodzi, to zachwaszczone obrzeża. bez planu rewitalizacji całości "dołka" remont schodów nie ma sensu
~j23 21-03-2012 14:26
Czy ktoś w tym zapyziałym mieście,gdzie tylko biedronki powstają na czas zajmie się załataniem dziur na ul.Łomnickiej???!!!
~??? 21-03-2012 14:43
Co Wy chcecie?? Schody jak schody! Brakuje tylko podjazdu dla wózków i poręczy!!!
~ 21-03-2012 14:43
W pewnym wieku nie korzysta sie juz z takich skrotow, tak samo jak nie chodzi po drzewach. Ryzykujesz, to nie miej do nikogo pretensji.
~ 21-03-2012 14:54
Mieszkancy Kolberga maja pecha w okolicy nie mieszka pan Kusiak ani pan Zawily inaczej mieliby nie tylko wyremnotowane schody ale i fontanne;).
~xyzI 21-03-2012 14:55
Takie rzeczy tylko w POlsce...
~zabobrzanin 21-03-2012 14:56
Z drugiej strony ludzie też są sami sobie winni, po kij pchają się na schody, które są niebezpieczne i o czym doskonale wiedzą?? Jakby ciężko było obejść powiedzmy Kolberga 1, tylko to po prostu zwykłe lenistwo, tak trudno obejść sobie parę metrów, chociażby dla zdrowia. Ale nie po co, przecież będzie mniej czasu na gnicie przed telewizorem.
~opraffca 21-03-2012 15:13
No wiosna w Jelonce to też widzę widmo, nic normalnie na ten temat. Helooł, wiosnę mamy, Jelonko, wiosna, nie zima, obudź się!;)
~123 21-03-2012 15:32
zrobic dla niepełnosprawnych ruchome albo niech miasto zrobi taxi lektyki to Complex zarobi conieco ale do biznesu trzeba miec łeb a nie orzeszka
~adaś 21-03-2012 16:25
a osiedle jest na mapach ............paranoja
rymcycymcy 21-03-2012 17:18
Lubię po nich zjeżdżać na góralu ! :) ...tam uprawiam dałnhill !! :)
~NIEDOWIARY 21-03-2012 17:32
TO SAMO DZIEJE SIĘ PRZY DWORCU CIEPLICE WSCHODNIE, PRZY PERONACH 7 I 8 SCHODY DO PRZEJŚCIA PODZIEMNEGO SĄ ROZWALONE. NIE SPOSÓB ZLICZYĆ WSZYSTKICH UCHYBIEŃ. PRZY LOTNISKU PÓŁNOCNYM, JAK I CENTRALNYM LĄDOWISKU HELIKOPTERÓW W PODGÓRZYNIE ŚRODKOWO-WSCHODNIM NAWET NIE MA CO NA SCHODY WCHODZIĆ, JA ZAWSZE NAOKOŁO CHODZĘ, BO MOŻNA ZALICZYĆ GLEBĘ. CO CIEKAWE NA DWORCU GŁÓWNYM SKM JELENIA GÓRA I NA DWORCU MIĘDZYNARODOWYM NOCNYM USUNIĘTO DZIŚ SCHODY ! SĄ TYLKO WINDY I ZJAZDY.
~bla bla bla 21-03-2012 18:01
MIESZKANCY ZABOBRZA I CAŁEJ JELENIEJ GORY CZEKAJA NA COD GOSPODARCZY
~kshldk 21-03-2012 18:24
Lepiej pokazcie co sie dzieje z malym stawek znajdajacym sie przy tych schodkach... caly ten teren to jeden wieli syf, jak zreszta duza czesc tego "turystycznego" miasta.
~DO 17:32 21-03-2012 19:38
FACET LEPIEJ PRZYJEDŹ NA OS. LATARNIKÓW, ALBO OD RAZU NA DWORZEC SOBIESZÓW-FABRYCZNY. MASAKRA. OD 2 MIESIĘCY NIECZYNNE JEST PRZEJŚCIE PODZIEMNE NA PERONY 7, 9, 11, A PRZEJŚCIE NADZIEMNE JEST DZIURAWE ! W OGÓLE OSTATNIO SPÓŹNIŁEM SIĘ NA ZAJĘCIA, BO ZMIENILI ROZKŁAD METRA NA LINII 8, NO I ZAMIAST 7:55, METRO PRZYJECHAŁO NA PL. PIASTOWSKI O 7:59 !
~dd 21-03-2012 20:12
Zabobrze, to kibuc, niestety muszę w tym getcie żyć, tu wygląda na to, nawet schodów nie umieją wyremontować! a ponoć są miłośnicy Zabobrza:) To chyba jakieś dziwaki
~tyś 21-03-2012 20:21
tam przydala by sie miotla i łopata
~edekM 21-03-2012 20:21
A mnie się wydaje że byli by bardziej zadowoleni z dużego zakładu tak na około 3000 miejsc. Na początek.
~ 21-03-2012 20:50
Czekajcie ludzie na cud ! to sa schody. ile ulic jest w katastrofalnym stanie np. Kozia. tam jezdza autobusy z ludzmi. nikogo to nie wzrusza. Wazne ze plac ratuszowy jest wypicowany. Wszystko powoli mozna zrobic, ale nie z obecnymi wlodarzami.
misiekjg(konto usuniete) 21-03-2012 20:53
Ponieważ przez wiele minionych lat mieszkańcy wygodnie korzystali z tych schodów i potrzebnego skrótu, Urząd Miejski postanowił odstąpić od planów sprzedaży działki budowlanej, na której one się znajdują i nanieść je na mapę. Da to nam możliwość szybkiego remontu tych schodów i całego chodnika w terminie do dnia 1 maja 2012 roku, z funduszy oszczędzonych na łagodnym przebiegu minionej zimy – oświadczyła Pani Dorota Wiącek, naczelnik Wydziału GKiOŚ UM. Przeklęty budzik. Ludzie!!!, to tylko sen, aaaaaaa!
~ 21-03-2012 21:07
qwertyy, wielki z ciebie mędrzec. jak się patrzy wyliczyłeś 'dokładnie' koszty remontu, a nie uwzględniłeś materiałów... zapewne myślisz, że komuś można zajumać...
~DO 19:38 21-03-2012 21:37
PANIE DAJ PAN SPOKÓJ. JA TO CHYBA SIĘ PRZESIĄDĘ NA ROWER I BĘDĘ GO BRAŁ DO SKM BO TERAZ TAM PROMOCJA BILET NA ROWER ZA ZETA :) TE OPÓŹNIENIA W METRZE TO Z DNIA NA DZIEŃ CORAZ WIĘKSZE. BUDUJĄ 15 LINIĘ "PEC POD SNEZKOU - KARPACZ - MIŁKÓW - PODGÓRZYN - CIEPLICE", ALE MOGLIBY WCZESNIEJ INFORMOWAC O ZMIANACH. JAK BUDOWALI 12 TO TEŻ PAMIETAM BYLY PROBLEMY ALE INFORMOWALI, TYLKO ZE TAM ROWNOLEGLE DRAZYLI TUNEL MIEDZY SZKLARSKĄ PORĘBĄ A ŚWIERADOWEM.
~achtung 21-03-2012 21:53
Po co wam schody macie fontanne no to nie mozna miec wszystkiego kazdy by tak chcial a przecie mozecie chodzic inna droga a co to niby nie ma innej drogi w jelonce ludzie dajcie na luz bo ino nazekac potraficie a do roboty to sie nikt nie garnie totalny Complex jakis macie w tej Jeleniej
~iwes 21-03-2012 22:12
A KIEDY BĘDĄ NAPRAWIONE SCHODY NA PRZEJŚCIU MIĘDZY UL. SŁOWACKIEGO A UL. WYSPIAŃSKIEGO. TAM DOPIERO JEST JAZDA, KAMIENIE POWYBIJANE, BRAK FRAGMENTÓW SCHODÓW, MATKI Z WÓZKAMI CZY NIEPEŁNOSPRAWNI NIE MAJĄ SZANS ŻEBY SKORZYSTAĆ Z TEGO PRZEJŚCIA A NA OKOŁO TO TRZEBA NADROBIĆ PONAD KILOMETR. RZECZYWIŚCIE DZIĘKUJEMY ZA FONTANNĘ ALE WOLELIBYŚMY MIEĆ UŻYTECZNE SCHODY!!!!!!
~maja12 21-03-2012 22:23
Schody to jeszcze nic. Na dole czeka fajny teren, który wygląda jak wielkie śmietnisko. Fakt, to ludziska naśmiecili.Jednak jak były tam kosze, to wyrzucali śmieci , póki nie zaczęły się z koszy wysypywać. To jest b. fajny teren, gdzie mieszkańcy chętnie spędzaliby czas. Niestety, pseudo gospodarze miasta jaką to gdzieś. Najlepiej sprzedać, niech deweloper wywali następne pustostany. Żenada z tymi naszymi \"gospodarzami\"
~ 22-03-2012 0:35
skoro mohery siedza w oknach i widza, ze tam codziennie tyle osob sie wywraca, to po cholere jeszcze tamtedy chodza a pozniej pretensje, ze uszczerbek na zdrowiu. jak nie umiecie zejsc/wejsc po takich schodach to na okolo zapieprzac! ja sie nie pcham na lodowisko jak jezdzic nie umiem.
~MaxDamageDA 22-03-2012 2:31
Heh Mieszkam przy nich, a kiedy jeszcze nie mieszkałem tak jak mówi Rymcy zawsze się z nich latało :D Złote czasy latania na rowerach :) A co do jak zwykle zawyżonego kosztu... Dajcie 5000 - zrobię nowe schody z poręczą...
~iras 22-03-2012 7:17
Ogrodzić schody taśmami i w niedługim czasie wysadzić w powietrze!Nawet niepełnosprawni będą mogli wtedy korzystać z nasypu.
~prezydent 29-03-2012 14:43
wysylam jutro koparke niech wykopie ta samowole budowlana.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group