Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 15828
Zalogowanych: 32
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mieszkańcy Zabobrza czekają na remont schodów widmo

Środa, 21 marca 2012, 8:09
Aktualizacja: Czwartek, 22 marca 2012, 7:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Mieszkańcy Zabobrza czekają na remont schodów widmo
Fot. Angela
Co najmniej kilka osób spadło już ze schodów między budynkami 1 i 3 przy ul. Kolberga w Jeleniej Górze łamiąc sobie kości. A wystarczyłoby wyremontować przejście i zamontować przy nich barierkę – skarżą się mieszkańcy. Tymczasem schody przejęte przez miasto od JSM nigdy nie zostały zaewidencjonowane na mapach, stąd według urzędników ich po prostu nie ma.

Chodzi o schody z tyłu budynków przy ul. Kolberga 1 i 3, które prowadzą z Zabobrza w kierunku Lidla i szpitala. Są pokruszone, strome i mają wąskie stopnie, które wskutek podmycia przechyliły się, przez co są bardzo niebezpieczne. Potrzebę ich natychmiastowej naprawy mieszkańcy ul. Kolberga oraz okolicznych zgłaszali do urzędu miasta już od kilku lat.

- Z tych schodów co miesiąc spada po kilkanaście osób, przede wszystkich osób starszych poruszających się z pomocą laski. Mieszkam tuż obok i widzę przez okno, jak ludzie upadają na schodach. Niejednokrotnie biegłem by ich podnieść, ale na podniesieniu się nie kończy. Wielu z nich ulega poważnym wypadkom, po takim lądowaniu ma połamane ręce, żebra czy miednice. Nikt tych schodów też nie odśnieża. Ja co roku ja staram się, by przejście było odśnieżone, a przecież teren jest miasta - mówi Tadeusz Łysik z ul. Kolberga 1 w Jeleniej Górze.

Jedną z osób poszkodowanych, która straciła zdrowie na tych schodach jest pani Danuta Kuśnierz z ul. Kolberga. W styczniu pani Danuta wybrała się do Lidla po pieczywo. W drodze powrotnej potknęła się na stromych, oblodzonych i wybrakowanych stopniach i upadła.

- To było 31 stycznia, wracałam z pieczywem do domu. Noga wpadła mi w jedną z tych szczelin i upadłam. Okazało się, że miałam złamany obojczyk i stłuczenie całego boku. Przez kilka tygodni płakałam z bólu. Nie mogłam spać. W dalszym ciągu odczuwam bóle. Kilka lat wcześniej miałam poważną operację kręgosłupa. To z pewnością spotęgowało skutki upadku. Podczas upadku zniszczyłam sobie również okulary. Na badania i nowe szkła wydałam około 500 zł. Kilka tygodni po moim upadku na schodach wywrócił się sąsiad z ul. Kolberga. Doznał złamania dwóch żeber. Inna kobieta dwa lata wcześniej upadła na tych schodach i złamała sobie miednicę. Ile osób musi jeszcze stracić tu zdrowie, by ktoś zajął się sprawą? – pyta pani Danuta.

O tym, że schody wymagają natychmiastowego remontu wątpliwości nie mają też inni, którzy korzystają z tego przejścia, w tym m.in. p. Halina Jadach. Warto też podkreślić, że ze schodów korzysta bardzo wielu mieszkańców Zabobrza, którzy chodzą tą drogą do Lidla, do szpitala, na przystanek autobusowy, na spacer z psem czy na Targowisko Zabobrze.

Zdaniem Doroty Wiącek, naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM problem polega na tym, że schody co prawda kilka lat temu zostały przejęte przez miasto od Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale nie leżą w pasie drogowym. Są położone na działce budowlanej, która w przyszłości ma być sprzedana.

- Te schody nie zostały naniesione na mapy. Według ewidencji ich po prostu nie ma, dlatego nie możemy przeznaczyć pieniędzy na ich remont. Koszt takiego remontu to kilkanaście tysięcy złotych. Mamy wiele inwestycji drogowych, które są zgodne z zapisem na mapach i nimi musimy się zająć w pierwszej kolejności. Ten skrót został kiedyś stworzony, ale tak naprawdę nie powinno go w ogóle być.

- Ludzie powinni korzystać z przejść, które leżą w pasach drogowych. Jest to trudna sprawa, zastanawiamy się jak ją rozwiązać. Jeśli zostaną nam jakieś oszczędności, być może podejmiemy decyzję o remoncie schodów. Tymczasem nie mamy na to środków, bo trudno jest zabezpieczać pieniądze na remont czegoś, co ogóle nie widniej na mapach – tłumaczy naczelnik Dorota Wiącek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
678
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
 
Aktualności
Trwa oczekiwanie na wyniki w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group