Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8486
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto nie umorzy podatku szpitalowi, ale...

Niedziela, 21 lutego 2021, 9:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Miasto nie umorzy podatku szpitalowi, ale...
Fot. MT
Od wielu lat tradycją było, że prezydenci Jeleniej Góry umarzali podatek od nieruchomości, jaki powinno zapłacić Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej. Senator Krzysztof Mróz określił decyzję Jerzego Łużniaka jako skandal, ale włodarz stolicy Karkonoszy uspokaja - miasto wesprze placówkę poprzez zakup sprzętu.
Po raz pierwszy od 10 lub 15 lat miasto nie umorzyło podatku od nieruchomości dla szpitala w Jeleniej Górze. To była dobra tradycja wszystkich prezydentów, niezależnie od opcji politycznej - alarmował senator Krzysztof Mróz. - Obciążenie szpitala w roku pandemii to wyjątkowo dziwna decyzja i mówiąc szczerze prezydent Łużniak zawsze wymyśli coś, co mnie niekorzystnie zdziwi - dodał polityk PiS.

Jak zapewniają władze Jeleniej Góry, szpital i tak otrzyma pomoc, ale w formie zakupu sprzętu.

Każda instytucja, także szpitale zobowiązana jest w świetle prawa płacić samorządowi podatek od nieruchomości. Jelenia Góra (w odróżnieniu od innych dolnośląskich samorządów) zwalniała Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej z takiej powinności uznając, iż jest to szczególna placówka służąca mieszkańcom, niezbędna dla ich bezpieczeństwa. W tym roku będzie inaczej - ogłosił na Facebooku Jerzy Łużniak.

Zdecydowałem się wnieść pod obrady najbliższej sesji Rady Miejskiej uchwałę korygującą zapisy budżetu. Nie zwolnimy z podatku (ok. 600 tys. zł) naszego szpitala, ale za to przekażemy większą kwotę - 850 tys. zł na zakupy na sprzęt, niezbędny do leczenia przebywających tu pacjentów. To przede wszystkim dla mieszkańców, ale także innych pacjentów i szczególnie samego szpitala będzie istotna i konkretna pomoc. Ulga podatkowa „rozchodziła się” w ogólnych kwotach potrzeb dolnośląskiej służby zdrowia, a skoro pieniądze te pochodzą od mieszkańców Kotliny, to powinny im właśnie służyć najbardziej. Rezygnujemy z części dochodów budżetu, ale mamy wtedy pełny wpływ na kierunki wydatkowania tych pieniędzy. Samorząd jeleniogórski wspierał lecznictwo od lat, na różny sposób, w tym finansowanie programów zdrowotnych, ostatnio w okresie epidemii, finansując zakupy urządzeń i sprzętu ochrony osobistej. Kwota 850 tys. zł będzie bardzo wymierną formą takiej pomocy. Warto dodać, że sprzęt, który pojawi się w tym roku w placówce został uzgodniony z władzami lecznicy. Dodatkowo na każdym urządzeniu będzie informacja, że został on sfinansowany z budżetu Miasto Jelenia Góra - tłumaczy Jerzy Łużniak.

Twoja reakcja na artykuł?

35
48%
Cieszy
14
19%
Hahaha
1
1%
Nudzi
4
5%
Smuci
6
8%
Złości
13
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
429
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group