Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 4738
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miasto jak pustynia

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 kwietnia 2007, 11:24
Autor: TEJO
Fot. Dudyński, Krzysztof Knitter
Kolorowe ulice i place oraz rabaty pełne pachnących kwiatów? Niebawem zacznie się wiosenny sezon nasadzeń, ale kradzieży roślin zapewne nie da się uniknąć.

Miasto nie tylko czyste, ale i kolorowe – to marzenie wielu jeleniogórzan, dla których ważna jest estetyka ulic i parków. Niestety, pod tym względem Jelenia Góra najlepiej nie wygląda. Choć na niektórych rabatach już mogłyby rosnąć bratki i inne wiosenne kwiaty, nie rosną. – Jest smutno i szaro – mówi Karina Szerpa.

Sezon wiosennych nasadzeń Zieleń Miejska (działająca przy Miejskim Przedsiębiostwie Gospodarki Komunalnej) rozpocznie wkrótce. Na istniejące klomby trafią rozmaite rośliny. W maju będzie zapewne bardziej kolorowo o ile wcześniej rozsad nie ukradną złodzieje zieleni.
Michał Kasztelan, prezes MPGK, przyznaje, że to plaga, która co roku daje się we znaki firmie dbającej o estetykę Jeleniej Góry. Bywa, że straty spowodowane przez przestępców sięgają kwoty 40 tysięcy złotych rocznie. Wlicza się w to także szkody, jakie wandale czynią niszcząc drzewa w parkach.

Już teraz Zieleń Miejska przestrzega ludzi przed kupowaniem sadzonek roślin na bazarach, z niewiadomego pochodzenia. – Zdarza się, że nasadzone przez miasto róże już następnej nocy znikają z klombów, a można je odnaleźć na jednym z targowisk u pokątnych sprzedawców – usłyszeliśmy.

Mimo wszystko w tym roku zieleni nie powinno jednak zabraknąć, choć zdaniem wielu mieszkańców, jest jej za mało. – Ktoś nie do końca pomyślał likwidując niektóre klomby z placu Piastowskiego podczas remontu nawierzchni – twierdzi Sebastian Rochowski. Teraz centralne miejsce w uzdrowisku przypomina szarą pustynię.

Za mało jest także akcji, które mogłyby uaktywnić mieszkańców i nakłonić do zdobienia kwiatami domów i balkonów.
– Choćby konkurs na najbardziej ukwieconą kamienicę przy śródmiejskim trakcie lub placu Ratuszowym. Te miejsca powinny tonąć w kwiatach – uważa pani Karina. – Miasto powinno dodatkowo premiować tych, którzy o to dbają.
Kłopot w tym, że w kamienicach na starym mieście mieszkają różni ludzie i wielu z nich zupełnie nie zależy na kwiatowym wystroju. I nie zachęcą do tego żadne nagrody.

Co innego skupiska domków jednorodzinnych lub mniejsze osiedla mieszkaniowe. Konkursy na najbardziej efektownie ozdobioną posesję sprawdziły się w ościennych miejscowościach, choćby w Kowarach. Okazało się, że zachęta w postaci nagród (sadzonki roślin, sprzęt ogrodniczy i inne) była wystarczającym bodźcem, aby przynajmniej części poszarzałych miast stały się bardziej przyjemne dla oka.

Jeleniogórzanie cenią piękno kwiatów. Aby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić niektóre ogródki (na zdjęciach). Szkoda, że nie ma takiej możliwości podczas spaceru choćby reprezentacyjnymi ulicami i placami miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~12 ...... 10-04-2007 12:14
jak zwykle odwalą to aby tylko było!! pytanie!! dlaczego mpgk myśli tylko o głównych ulicach miasta?? aby dobre wrażenie na gosci miasta!! DO MPGK jest takie przysłowie!! na wierzchu cud a pod spodem co?? smrud !! na zabobrzu nic nie robicie tylko śmieci zabieracie!! na co nasze podatki ida?? po zimie jeszcze drogi pełne piasku !! jak już za coś się zabierzecie to do końca!! a tak przed sklepem walneliście betonową donice [pęknięta] ale nie ma niczego w środku!! jednym słowem jesteście do bani tak jak jeleniogórska spółdzielnia mieszkaniowa!! ona wszystko na odwal się aby tylko było!! dali jakieś tanie i nietrwałe nowe lampy i teraz szpanują że zakupili lampy i dbają o mieszkanców!! a prawda jest taka że siatki na kosz do koszykówki nie umiecie powiesić !! mają na koszu specjalnie zrobione zaczepy a oni zawiesili na jakiś cieniutki sznureczek!! WSZYSCY WSZYSTKO NA ODWAL SIE ROBIą !!
~Konkurs 10-04-2007 12:21
Szkoda, że jeleniogórzanie cenią tylko kwiaty. Należałoby ogłosić konkurs na najbardziej wysmarowaną sprejami posesję na ul 1 Maja. Gwarantowany sukces i to na skalę ogólnopolską. Przy okazji wiecznie marudzący biznes dorobiłby sobie co nieco. W końcu brudne ściany wokół sklepu to też ich zasługa.
~Może nie chcą 10-04-2007 12:26
Kiedy wreszcie gazety zainteresują się brudnymi i niechlujnymi budynkami wokół Placu Piastowskiego. Zanim zacznie się żądać kwiatów panie redaktorze, należałoby wziąć mikrofon w rękę i na tle brudów na ścianach porozmawiać co sądzą o tym mieszkańcy Cieplic. Najpierw niech właściciele umyją i otynkują budynki a potem kwiatki. Może oni nie chcą czystości?
~I tak na nic!!! 10-04-2007 15:09
Kwiatki he he he, dobre sobie. A niech władze miasta może tak przejdą się po Podwalu i spojrzą łaskawie na rzekę, gdzie chamy i brudasy zrobili sobie wysypisko śmieci. Potem niech przejda się Osiedlem Robotniczym, gdzie lokalne menele tez rzucają co popadnie i gdzie popadnie. Gdzie jest do cholery Straż Miejska???!!!
~marzka 10-04-2007 15:36
W Jaworze, w latach ubieglych,miasto dawało kwiaty mieszkańcom budynków przy placu ratuszowym. Dzięki temubyło o wiele ładniej.. zobaczymy jak w tymroku zrobią....
~Do"i tak na nic" 10-04-2007 16:04
Zamiast biernie czekac,pomoz - widzisz brudasow,wezwijSM.Gdzie jestes ty?Zza firanki,niesmialo obserwujesz jak smieca ci pod nosem?To troche malo,do cholery...P.
~cieplik 10-04-2007 17:56
Mieszkam przy ul.Malinnik dwadzieścia cztery lata,dwa razy przejechał pług odśnieżny,zamiatarka ani razu,tam gdzie mieszka KTOŚ WAŻNY to zamiatają sprzątaczki ręcznie,mało postawił MPGK pojemniki na odpadki,po jakimś czasie zabrali ale już szkła potłuczonego nie zebrali.Dawniej były kosze przy ulicach,komu przeszkadzały,chyba tylko MPGKowi bo musieli by opróżniać,a tak to walają się śmieci po mieście.
~12 ...... 10-04-2007 18:37
zgadzam sie ,przestańmy gadac a zacznijmy działąć!! ale i tak ludzie nie posłuchają tego i powiedzą że sa inni którzy mogó to zrobic!!
~ciepliczanka 10-04-2007 20:09
Mamy dużo kuraciuszy ,wczasowiczów. wycieczkowiczów ale brak jest jednak tych kwiatów w centrum cieplic, sama kostka btukowa to nie wszystko..Dobrze ze mamy w miarę ładny park.
~szkapa 10-04-2007 23:38
dodajmy brak kubełków na odpadki.Jadąc do Jeleniej na zakupy biorę sobie woreczek na :ogryzek ,chusteczki itd bo oczywiście brak kubełeczków i należało by komuś przeżucić przez płotek na posesję coby w garści nie nosić.A jaki piękny widok przy ul Grottgera .Centrum a tam domek śliczniutki z elewacją za króla ćwieczka.Można go oglądać znajduje się między przychodniami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group