Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10337
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Metamorfoza miasta nad Jedlicą

Poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 8:02
Aktualizacja: Wtorek, 12 kwietnia 2011, 7:59
Autor: Agrafka
KOWARY: Metamorfoza miasta nad Jedlicą
Fot. BL
Kowary zmieniają oblicze. Znikają szpecące samowole budowlane a niektóre tereny odzyskują piękno dzięki programowi rewitalizacji miasta, które finansowane jest częściowo z funduszy unijnych. Ma powstać teren przyjazny ludziom z różnych środowisk. W planach jest także utworzenie Centrum Integracji i Tradycji Miasta.

- W ramach rewitalizacji trwa oczyszczanie terenu pomiędzy rzeką Jedlicą, a ulicą Pocztową z komórek, które budowane były samowolnie. Nad rzeką powstanie deptak oraz zostaną wybudowane elementy małej architektury, które będą wykonane w takim samym stylu jak na starówce – poinformował Bartosz Lipiński kierownik Biura Promocji, Rozwoju i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta w Kowarach.

Głównym celem jest przeciwdziałanie marginalizacji obszarów zaniedbanych, poprawę stanu fizycznego przestrzeni publicznej, w szczególności nawierzchni dróg. Miasto chce także utworzyć nowe „ciągi” dla pieszych, a ponadto rozbudować kanalizację deszczową. To wszystko przy poprawie bezpieczeństwa na wskazanym obszarze oraz jego estetyki. Dzięki projektowi powstaną miejsca spotkań i odpoczynku dla mieszkańców i turystów w pobliżu starówki, a starówka zostanie połączona z terenami publicznymi, na których organizowane są imprezy sportowo-kulturalne przy ulicy Jagiellończyka. To wszystko przy zachowaniu zabytkowego układu architektonicznego.

„Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Centrum Etap I” będzie obejmowała wymianę nawierzchni, oświetlenie przestrzeni, umieszczenie elementów małej architektury i wykonanie kanalizacji deszczowej. Powstanie bulwar wzdłuż rzeki Jedlicy.

Zagospodarowanie ul. Pocztowej będzie polegało na wyodrębnieniu i podkreśleniu, historycznej osi komunikacyjnej i dobudowaniu do niej powtarzających się rytmicznie elementów zieleni, oświetlenia i małej architektury. Kulminacyjnymi elementami tej kompozycji będą oba końce osi podkreślone oświetleniem oraz zielenią, w drugim zaś podkreślone dodatkowo lokalizacją grającej fontanny. W obrębie pozostałych przestrzeni również zastosowane zostaną elementy kompozycyjne złożone z zieleni, oświetlenia, nawierzchni oraz elementów małej architektury.

Projekt Centrum Integracji i Tradycji Miasta, którego wartość to 2,945,7 tysięcy złotych zostanie dofinansowany z EFRR UE kwotą o wartości 1.491.374,91 złotych. W założeniach jest także aktywizacja bezrobotnych, szczególnie osób długotrwale pozostających bez pracy, integracja i aktywizacja mniejszości romskiej. Wsparcie dostaną rodziny i dzieci z problemami i ze środowisk patologicznych.

Ważne jest również znalezienie lokalu dla Domu Tradycji Miasta Kowary, rozwijanie wśród mieszkańców miasta przywiązania do Ziemi Kowarskiej, jej dziedzictwa kulturowego i tradycji, stworzenie miejsca, gdzie historyczne pamiątki dotyczące Kowar będą mogły być prezentowane mieszkańcom i turystom, stworzenie miejsca dla prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży o tematyce regionalnej i historycznej, zapewnienie dostępu do Centrum osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich, miejsca na biura dla organizacji pozarządowych, możliwości realizacji inicjatyw organizacji pozarządowych.

W ramach tego projektu przewidziane jest utworzenie w Kowarach instytucji pod nazwa Centrum Integracji i Tradycji Miasta. Będzie ona zlokalizowana w budynku „B” Urzędu Miasta, położonym przy ul. 1-go Maja 1, w samym centrum. Po rozbudowie budynku znajdą się tam sale terapii zajęciowej (bezpłatne warsztaty, spotkania integracyjne) w ramach Centrum Integracji Społecznej. Na drugim piętrze zostaną usytuowane pomieszczenia organizacji pozarządowych, sala spotkań organizacji pozarządowych oraz sala wystaw organizacji pozarządowych w ramach Centrum Organizacji Pozarządowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
965
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group