Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 9900
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Medyczna marihuana jest już w aptekach?

Sobota, 16 lutego 2019, 6:10
Aktualizacja: Niedziela, 17 lutego 2019, 21:45
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Medyczna marihuana jest już w aptekach?
Fot. 112
W niektórych wrocławskich aptekach można już dostać medyczną marihuanę. – Czy jest ona dostępna w Jeleniej Górze i czy jej pojawienie się nie będzie stanowiło zagrożenia nielegalnego rozpowszechniania jej? – pyta nasz Czytelnik Damian. Sprawdziliśmy to.

Póki co, nie znaleźliśmy żadnej apteki w stolicy Karkonoszy posiadającej ją w swoim asortymencie, ale… – Jeśli pojawią się recepty od lekarzy na ten produkt, to zostanie on natychmiast sprowadzony – odpowiadają farmaceuci.

Dotychczas nie mieliśmy ani jednego zapytania i ani jednej recepty – mówi Agnieszka Romejko, właścicielka Apteki Sudeckiej przy ul. Bacewicz. – Jednak jeśli będą przynoszone przez klientów takie recepty, to oczywiście sprowadzimy marihuanę medyczną – dodaje farmaceutka.

Podobną informację otrzymaliśmy w aptekach „Bankowej” czy „Cieplickiej, a także od Joanny Nowak, kierownika Apteki Zabobrzez z ul. Różyckiego czy Izabeli Wawrzyniak, kierownika Apteki Pod Teatrem przy ul. Sudeckiej.

3 marca br. Izba Aptekarska organizuje we Wrocławiu bezpłatne i dobrowolne szkolenie na temat medycznej marihuany i wówczas będę mogła coś więcej powiedzieć na jej temat - mówi pani Izabela. – Tam otrzymamy certyfikat potwierdzający naszą wiedzę, jednak moje zdanie na temat, czy to dobry produkt, czy zły, nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli lekarz wypiszę na nią receptę, to ja taki produkt sprowadzę i wydam. Z lekarzami nie dyskutuję, bo nie ma tu niczego do interpretowania. Moim zadaniem jest legalny obrót lekami czy suplementami i na tym się skupiam – dodaje aptekarka.

Jednak zdania na temat medycznej marihuany są podzielone. Jej zwolennicy twierdzą, że nie ma działania psychoaktywnego, a w leczeniu niektórych chorób jest wręcz niezbędna. Przeciwnicy mówią natomiast, że jak każdy narkotyk uzależnia, a jej zalegalizowanie w takiej czy innej formie może mieć tragiczne skutki szczególnie dla młodzieży.

Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień Piotr Behnke twierdzi, że marihuana powinna być legalna. Dlaczego?

Marihuana ma podobny potencjał uzależniający jak alkohol – mówi dr Piotr Behnke. – Prawdą jest, że marihuana uzależnia i nawet jeśli nie w sensie somatycznym, to psychicznym. Niezależnie od tego jak ją nazwiemy. Dlatego powinna być wykorzystywana zgodnie z zaleceniami lekarza i w konkretnym celu. Moim zdaniem – a mam doświadczenie pracy z ludźmi uzależnionymi od kilkudziesięciu lat - marihuana powinna zostać w Polsce zalegalizowana, ale proces jej legalizacji powinien zostać przeprowadzony rozsądnie, tak jak zostało to zrobione np. w Czechach. Dzisiaj mamy bowiem taki efekt, że marihuanę może kupić każdy, tyle tylko, że na rynku nielegalnym i w formie zanieczyszczonej, która składem przypomina dopalacze. W konsekwencji koncentrujemy się na drobnych dilerach tej marihuany, pomijając prawdziwe problemy dotyczące uzależnień od narkotyków – dodaje dr Piotr Behnke.

Dr Piotr Behnke to wieloletni ordynator oddziałów psychiatrycznych i odwykowych w Lubiążu i Złotoryi, organizator i wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Złotoryi. W latach 70-tych współzałożyciel pierwszych Klubów Abstynenta w Legnicy, Jaworze, Lubinie i Złotoryi. Współzałożyciel Ośrodka Uzależnień w Miłkowie. Aktualnie konsultant Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, pracownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Złotoryi i Chojnowie, Poradni dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych w Złotoryi oraz kierownik Oddziału Dziennego w Jeleniej Górze. Od ponad czterdziestu lat prowadzi prywatną praktykę lekarską, m.in. w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

24
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
14%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
5
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
889
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Klasyki zjechały do Kowar
 
112
Stłuczka w centrum
 
Kultura
Wykłady pani profesor i pana doktora
 
Kultura
Pokój zwierzeń w BWA
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group