• Poniedziałek, 22 lipca 2019
  • Godz. 14:49
  • Imieniny: Bolesławy, Magdaleny, Marii
  • Czytających: 6353
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Medyczna marihuana jest już w aptekach?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 lutego 2019, 6:10
Aktualizacja: Niedziela, 17 lutego 2019, 21:45
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. 112
W niektórych wrocławskich aptekach można już dostać medyczną marihuanę. – Czy jest ona dostępna w Jeleniej Górze i czy jej pojawienie się nie będzie stanowiło zagrożenia nielegalnego rozpowszechniania jej? – pyta nasz Czytelnik Damian. Sprawdziliśmy to.

Póki co, nie znaleźliśmy żadnej apteki w stolicy Karkonoszy posiadającej ją w swoim asortymencie, ale… – Jeśli pojawią się recepty od lekarzy na ten produkt, to zostanie on natychmiast sprowadzony – odpowiadają farmaceuci.

Dotychczas nie mieliśmy ani jednego zapytania i ani jednej recepty – mówi Agnieszka Romejko, właścicielka Apteki Sudeckiej przy ul. Bacewicz. – Jednak jeśli będą przynoszone przez klientów takie recepty, to oczywiście sprowadzimy marihuanę medyczną – dodaje farmaceutka.

Podobną informację otrzymaliśmy w aptekach „Bankowej” czy „Cieplickiej, a także od Joanny Nowak, kierownika Apteki Zabobrzez z ul. Różyckiego czy Izabeli Wawrzyniak, kierownika Apteki Pod Teatrem przy ul. Sudeckiej.

3 marca br. Izba Aptekarska organizuje we Wrocławiu bezpłatne i dobrowolne szkolenie na temat medycznej marihuany i wówczas będę mogła coś więcej powiedzieć na jej temat - mówi pani Izabela. – Tam otrzymamy certyfikat potwierdzający naszą wiedzę, jednak moje zdanie na temat, czy to dobry produkt, czy zły, nie ma tu żadnego znaczenia. Jeśli lekarz wypiszę na nią receptę, to ja taki produkt sprowadzę i wydam. Z lekarzami nie dyskutuję, bo nie ma tu niczego do interpretowania. Moim zadaniem jest legalny obrót lekami czy suplementami i na tym się skupiam – dodaje aptekarka.

Jednak zdania na temat medycznej marihuany są podzielone. Jej zwolennicy twierdzą, że nie ma działania psychoaktywnego, a w leczeniu niektórych chorób jest wręcz niezbędna. Przeciwnicy mówią natomiast, że jak każdy narkotyk uzależnia, a jej zalegalizowanie w takiej czy innej formie może mieć tragiczne skutki szczególnie dla młodzieży.

Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień Piotr Behnke twierdzi, że marihuana powinna być legalna. Dlaczego?

Marihuana ma podobny potencjał uzależniający jak alkohol – mówi dr Piotr Behnke. – Prawdą jest, że marihuana uzależnia i nawet jeśli nie w sensie somatycznym, to psychicznym. Niezależnie od tego jak ją nazwiemy. Dlatego powinna być wykorzystywana zgodnie z zaleceniami lekarza i w konkretnym celu. Moim zdaniem – a mam doświadczenie pracy z ludźmi uzależnionymi od kilkudziesięciu lat - marihuana powinna zostać w Polsce zalegalizowana, ale proces jej legalizacji powinien zostać przeprowadzony rozsądnie, tak jak zostało to zrobione np. w Czechach. Dzisiaj mamy bowiem taki efekt, że marihuanę może kupić każdy, tyle tylko, że na rynku nielegalnym i w formie zanieczyszczonej, która składem przypomina dopalacze. W konsekwencji koncentrujemy się na drobnych dilerach tej marihuany, pomijając prawdziwe problemy dotyczące uzależnień od narkotyków – dodaje dr Piotr Behnke.

Dr Piotr Behnke to wieloletni ordynator oddziałów psychiatrycznych i odwykowych w Lubiążu i Złotoryi, organizator i wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Złotoryi. W latach 70-tych współzałożyciel pierwszych Klubów Abstynenta w Legnicy, Jaworze, Lubinie i Złotoryi. Współzałożyciel Ośrodka Uzależnień w Miłkowie. Aktualnie konsultant Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, pracownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Złotoryi i Chojnowie, Poradni dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych w Złotoryi oraz kierownik Oddziału Dziennego w Jeleniej Górze. Od ponad czterdziestu lat prowadzi prywatną praktykę lekarską, m.in. w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

22
65%
Cieszy
1
3%
Dziwi
4
12%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
5
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

Holender40 16-02-2019 6:41
Dokładnie, zalegalizować i może wtedy uśmiech wróci na usta Polaków i zaczniemy mówić sobie dzień dobry na ulicy, jak jest zwyczaj np. w Holandii. Trochę śmiechu, innej perspektywy i relaksu przydało by się w naszym kraju.
~Ben 16-02-2019 8:15
Akurat ten lek powinien być powszedni, często zażywany profilaktycznie. Zwłaszcza przez starsze osoby.
~r 16-02-2019 9:02
walczą o legalność trawy,a już bardzo dawno temu udowodniono że jest mniej szkodliwa jak alkohol powszechnie sporzywany. I dzięki niej dziura w budżecie się szybko łata. A młodzieży nie zmienicie zawsze będzie ich ciągnąć bo jest to jakaś alternatywa patrząć na ten chory świat... Czas się z tym pogodzić. Z alkoholem ludzie już dawno się pogodzili, tylko dlatego że jest ogólniodostępny w sklepach.
~ 16-02-2019 10:45
do: ~r (9:02)
Tak jak z tytoniem się pogodzono, a przecież udowodniono, że palenie papierosów przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia i nowotworów na których leczenie trzeba wydawać miliardy.W dodatku tytoń uzależnia niemal jak twarde narkotyki, a mimo to uprawia się go i sprzedaje legalnie, a państwa czerpią z jego sprzedaży potężne pieniądze.
~18 sqandal 16-02-2019 10:06
... jeżeli jest to lek i pomaga to czemu nie .U nas jak zawsze robi się wiele zawirowań i problemów . A po co ? ….. pomaga , lekarz wypisze to w czym problem , apteka powinna zrealizować i ……….. i tyle .
~Zwolennik prohibicji 16-02-2019 10:38
Wystarczy porównać sobie ludzi po spożyciu marihuany lub alkoholu. Po alkoholu: pijany, nie kontrolujący swoich zachowań, często agresywny, tracący hamulce i rozsądek. Często na drugi dzień nawet nie pamięta tego, co zrobił poprzedniego dnia, a najczęściej i tak są to sprawy, których musi się potem wstydzić. Po marihuanie: wyciszony, konteplujący otoczenie, wesoły, roześmiany, łagodny. Wszystko kontroluje i pamięta, zero agresji. Często jest to przeżycie wręcz duchowe. Aaaaale na chlanie wódy nikt się nie oburza, kupowanie alkoholu w sklepie to normalka jak zakup jajek, a kupno śmiesznego grama zielonki to przestępstwo, a kupujący to narkomani. Pomijam fakt, że marihuana to wytwór natury, a alkohol wytwór człowieka. Jednak śmieszny i ogłupiony naród przepełniony hipokryzją twierdzi, że alkohol jest ok, a marihuana be. Do medycznej marihuany nawet się nie odnoszę, bo nam i niej takie samo zdanie: medyczna marihuana vs syntetyczne trucizny.
~ 16-02-2019 16:09
Co za bzdety...sam dzwoniłem do przynajmniej 3/4 aptek z zapytaniem o ten lek to Panie naburmuszone jakbym pytał o Bóg wie co...jedna sympatyczna Pani aptekarka powiedziała,że we Wrocławiu na pewno dostane...inne jakbym o "zło" w czystej postaci pytał.Poy... kraj.
~ 16-02-2019 16:12
Doktor Benhke na emeryturę niech idzie plewić glebe w ogródku.Jeżeli psychiatra to tylko Marcin Dul.
~Ghgfexzaggfd 16-02-2019 20:55
To dlaczego coraz więcej uzależnionych od marychy nie chodzi do pracy i gada od rzeczy
~Ali 16-02-2019 22:17
Wszyscy moi znajomi tzn kilkanaście,którzy palili ziółko po kilka,kilkanaście lat: -stracili pracę -zaczeły się konflikty z prawem -zaczeły chorować psychicznie -zmieniły się nieodwracalnie. Kiedyś jeden rasowy palacz powiedział cytuję..."jestem tak uzależniony ,że pracuje tylko po to aby mieć na zioło".Z tego już nie wyjdę,palę kilkanaście lat. Aha. Dawno temu konającym,a nawet dzieciom podawano alkohol.Znawcy twierdzili że leczy😀
~wer 17-02-2019 10:43
Osoby porównujące alkohol z marihuaną, porównują gangrenę do syfilisa. Jedno i drugie to syf. I tyle w temacie... A ilu "chorych" przybędzie...
~DIABLOJG 17-02-2019 10:46
Wystarczy wpisać na Allegro susz konopii w wyszukiwarce i do kupienia od reki bez recept z zawartością CBD ,a nie psychaktywnego THC.Niestety mój ojciec już nie dożył tych czasów , aby mógł tym specyfikiem zredukować bóle nowotworowe.
~ 17-02-2019 16:26
do: ~DIABLOJG (10:46)
Serio? Może na aliexpress sobie kup. Skąd wiesz jaką zawartość ma towar z allegro? Jeśli obrót będzie legalny, kontrolowany, towar do kupienia w aptece czy specjalistycznym, lecencjonowanym sklepie - wtedy będziesz mieć pewność co kupujesz.
~ 17-02-2019 14:20
w kanadzie po całkowitej legalizacji sprzedaż konopi nie wzrosła a zmalała poza tym jestem za prawem do krzaka dla każdego polaka !
~Brzechotnik 17-02-2019 22:56
Pieniądze to też narkotyk, wóda... też, słodycze...też... O co chodzi z tą nadmierną troskliwością decydentów względem marihuany? Póki nielegalna, to może można większą kasę zbijać na tym interesie.
~hetry 21-02-2019 9:41
pan doktor widzę zdrowo bucha....i tacy ludzie kształcili się za pieniądze podatników. Panie Benhke, czy nie umie pan żyć bez naginania rzeczywistości? Psychiatra?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group