Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5016
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Majowy weekend w Jeleniej Górze pełen atrakcji

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 8:17
Aktualizacja: Niedziela, 3 maja 2015, 20:02
Autor: Angela
Jelenia Góra: Majowy weekend w Jeleniej Górze pełen atrakcji
Fot. Organizator
Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny Biało–Czerwony Weekend Majowy będzie naprawdę niezwykły, bo po brzegi wypełniony atrakcjami przygotowanymi dla mieszkańców i turystów. Świętom państwowym towarzyszyć będą m.in. spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej, z kulturą i sportem Japonii czy z muzyką płynącą z serca Austrii. Święto Konstytucji 3 Maja uczczone zostanie również na sportowo – „Biegiem z widokiem na góry!

Jedną z atrakcji, która co roku przyciąga najwięcej widzów jest Rajd Arado (1-3 maja). Na Placu Ratuszowym pojawi się kilkanaście pojazdów z czasów II wojny światowej, będą spadochroniarze, ponad 150 uczestników w historycznych mundurach oraz spora dawka wiedzy dotyczącej nie tylko militarnych dziejów Dolnego Śląska. Całości wrażeń dopełni mobilne stanowisko znanej na całym świecie gry komputerowej World of Tanks. W Jeleniej Górze z rekonstruktorami spotkamy się czterokrotnie: 1 maja o godz. 21.30 – inscenizacja na Placu Ratuszowym, 2 maja o godz. 21.30 – inscenizacja na Placu Ratuszowym, 3 maja – godz. 10.00 – miasteczko historyczne na Placu Ratuszowym /stanowiska World of Tanks i 3 maja – godz. 14.00 – inscenizacja „Ostatni kontratak” – polana za Komendą Miejską Policji przy ul. Nowowiejskiej (przed Pałacem Paulinum). Warto zwrócić uwagę na ostatnią inscenizację, w której obok pojazdów i wozów pancernych, uczestniczyć będą oddziały powietrzno-desantowe.

Pierwszy weekend maja to także najstarsze wydarzenie muzyczne organizowane przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, czyli Festiwal Muzyki Wiedeńskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu, która odbędzie się w dniach 1-3 maja w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach to trzy wspaniałe koncerty muzyki kameralnej, pod jakże znaczącymi tytułami: Wiedeński Bal, Kto wiedeńską ma krew oraz Dźwięki emigracji (koncerty o godz. 19.00).

Dni Kultury Japońskiej natomiast to wydarzenie, które odbędzie się w dniach 2-3 maja i jest połączone z 25-leciem Polskiej Akademii Ju-Jitsu, która jednocześnie, z racji jubileuszu, dostąpiła zaszczytu organizacji XIX Mistrzostw Polski Akademii Ju¬Jitsu i XIX Mistrzostw Polski Kata Parami. Jubileusz rozpocznie uroczysta parada konna samurajów, przemarsz klubów głównymi ulicami miasta, który rozpocznie się na Placu Ratuszowym - 2 maja o godz. 11.00 Zaplanowanych zostało wiele atrakcji i imprez towarzyszących związanych z kulturą japońską, a swój udział w pokazach zapowiedziały grupy z różnych szkół sztuk walki: Ju¬Jitsu, Aikido, Iaido, Judo, Kyudo, Kendo, Karate, Ninjutsu. O Międzynarodowym charakterze wydarzenia niech świadczy udział ponad 150 zawodników z Polski, Irlandii, Niemiec, Kanady, Czech czy Szwecji.

Wyjątkowe będzie również Święto Konstytucji 3 Maja - 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oficjalne miejskie obchody rozpoczną się o godz. 12.30 pod pomnikiem „Wolność i Niepodległość” na placu przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie po uroczystościach odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

Całości dopełni III Półmaraton Jeleniogórski / Jeleniogórska Dziesiątka – kolejna odsłona zawodów dla biegaczy, a przede wszystkim nowa formuła imprez i świętowania jednego z najważniejszych świąt państwowych. Biegi pod wspólną marką SUPERBIEG odbędą się w Kotlinie Jeleniogórskiej już po raz trzeci, a ze względu na wyjątkowe położenie trasy, zawody odbywają się pod hasłem: Bieg z widokiem na góry!
Start tradycyjnie na Placu Ratuszowym (3.05) o godz. 10.00 z metą na stadionie przy ul. Złotniczej. Na dystansie półmaratonu trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Organizator zapewnia pełne zabezpieczenie trasy oraz niezbędne świadczenia dla zawodników: szatnie, punkty z napojami na trasie, indywidualny pomiar czasu. Regulamin zawodów, plany trasy i rejestracja do biegu są dostępne na stronie www.superbieg.pl.

Przypominamy również, że w związku z organizacją Półmaratonu Jeleniogórskiego, 3 maja br. w godz. 9.45 -13.00 pojawią się utrudnienia komunikacyjne w ścisłym centrum miasta. Zmiany w organizacji ruchu dotyczą ulic: Szkolnej, Solnej, Konopnickiej, Jasnej, Grodzkiej, Długiej, Krótkiej, Bankowej, Piłsudskiego, Sudeckiej, Wincentego Pola oraz ulic Waryńskiego, Powstańców Śląskich, Złotniczej, 1 Maja, Kubsza, Kilińskiego, Jasnej, Klonowica, Okrzei i Pocztowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group