Gmina Lwówek Śląski jest jedną z pierwszych w regionie, które zgłosiły się do programu związanego z nasadzeniami drzew miododajnych. Akcja będzie prowadzona dzięki projektowi pn. "Dla pszczół – transgraniczna współpraca na rzecz zachowania siedlisk pszczół i dzikich owadów zapylających" w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg Polska–Saksonia.
W mieście i gminie gościli przedstawiciele Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja", którzy oglądali kilka wybranych miejsc, gdzie wiosną zostaną posadzone: wiśnie, czereśnie, lipy, buki oraz szereg innych gatunków drzew liściastych. Spośród wsi, które wiosną bezpłatnie otrzymają drzewa owocowe i mieszane, znalazły się: Dworek, Dłużec, Kotliska, Mojesz, Niwnice, Pieszków, Płóczki Górne, Rakowice Wielkie, Włodzice Wielkie, Skorzynice, Zbylutów.
Dokarmiamy pszczoły na pograniczu i budujemy dla nich "hotele", dlatego w ramach projektu Lwówek Śląski otrzyma jeszcze domki dla dzikich owadów, ale to też na wiosnę - dodaje Małgorzata Bochyńska z Fundacji Ekologicznej "Zielona Akcja".
Dodajmy, że latem lwówecki samorząd podpisał Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom i tym samym dołączył do grona gmin, które podejmują działania wpływające na poprawę jakości życia pszczół w Polsce. Tegoroczna edycja programu rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona roślin przyjaznych pszczołom. W ramach tej akcji gmina Lwówek Śląski postanowiła przeprowadzić szereg działań m.in. sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom, warsztaty edukacyjne oraz inne działania adresowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, dla których ważny jest los pszczół.