Próbki krwi, tkanek i komórek rozrodczych żubrów zostały przekazane jako depozyt przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w ramach projektu „Wszechstronny monitoring populacji i siedliska żubra”. Depozyty zostały umieszczone w ultraniskich temperaturach (-80°C oraz -196°C), pod stałym nadzorem, z zamiarem wykorzystania w przyszłości w celach badawczych.
Żubry, nazywane królami puszczy, są jednym z symboli naszej fauny. Na wolności żyją w stadach, w kilku regionach Polski (m.in.: Puszcza Białowieska, Bieszczady, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Borecka, a także województwo zachodniopomorskie – m.in. w Nadleśnictwach Łobez, Drawsko i Mirosławiec). Liczba żubrów w Polsce w 2023 r. wynosiła 2 820 osobników, natomiast na świecie zwierząt tych było 11 180.
Losy żubra są przykładem, jak można w bardzo krótkim czasie doprowadzić gatunek do krawędzi zagłady i jak wiele trudu trzeba włożyć w jego ratowanie. Odtworzenie populacji żubra było niewątpliwym sukcesem, lecz dalsze działania na rzecz ochrony tego rzadkiego gatunku są nadal niezbędne.