Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 7015
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Laury dla przyszłych wirtuozów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 20 listopada 2008, 22:37
Aktualizacja: Sobota, 22 listopada 2008, 8:24
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Trudno zliczyć wszystkie nagrody, którymi dziś dosłownie zasypano laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci. Ceremonia zamknięcia imprezy odbyła się w Filharmonii Dolnośląskiej.

Oprócz wspomnianych już w tekście "Japonki górą w Jeleniej Górze" laureatów w obydwu grupach wiekowych (młodszej: Aiki Kondo, Endo Nana i Marty Czech oraz Szymona Nehringa i Łukasza Byrdy w grupie starszej) na estradę Filharmonii Dolnośląskiej wyszły także wyróżnione Julia Marczuk i Kinga Wójcik. Pojawili się także jurorzy już bez prof. Nan-Hee Kim z Korei, która musiała wcześniej wyjechać do Warszawy, skąd odlatuje do ojczyzny.

Brawa wszystkim biła publiczność, wśród której zasiedli samorządowcy: wicemarszałek Sejmiku Dolnośląskiego Piotr Borys, przewodniczący sejmiku Jerzy Pokój oraz Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry, a także Hubert Papaj, przewodniczący rady miejskiej, jego zastępczyni Anna Ragiel i Kazimierz Raksa, dyrektor wydziału kultury w starostwie.

Wszystkim podziękował prof. Kazimierz Gierżod, który w ciepłych słowach opowiedział o postawie organizatorów. – Nie byłoby tego konkursu bez Zuzanny Dziedzic, która wiele energii i czasu poświęciła przygotowaniom – podkreślił prof. Gierżod. Podziękował także Elżbiecie Terledze, która była opiekunką i „matką” uczestników. – Była także „matką” jurorów – zażartował szef jury – sprawowała funkcję sekretarza. Profesor gratulował także bohaterom wydarzenia: uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom. - Wiele czasu i pracy musieli włożyć w opracowanie tak trudnego programu - dodał.

W najbardziej wyczekiwanym przez laureatów momencie spadł na młodych pianistów deszcz nagród. Były dyplomy, nagrody pieniężne, rzeczowe (Łukasz Byrdy dostał dwa aparaty fotograficzne!) oraz o bliżej nieokreślonej wartości, ale bardzo cenne: Szymon Nehring jeszcze raz wystąpi w Jeleniej Górze. Otrzymał zaproszenie jako solista koncertu inaugurującego przyszły, piąty konkurs w 2011 roku! A laury dla najlepszych i ich mistrzów fundowali samorządowcy, naukowcy, biznesmeni, stowarzyszenia oraz politycy.

– Ten konkurs przeszedł do historii, ale wpisał się już w przyszłoroczne obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina – podkreślił prof. Kazimierz Gierżod. Na zakończenie laureaci dali próbkę swoich możliwości w okolicznościowym koncercie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 20-11-2008 22:53
Koncert był wspaniały, tylko szkoda, że tak mało ludzi się na nim pojawiło :( Ludzie powinni się wręcz kłócić o bilety biorąć pod uwagę rangę konkursu, a około 1/4 miejsc pozostało pustych. MImo to koncert na prawdę na najwyższym poziomie :) Gratulacje dla uczestników i oragnizatorów
~_ojdiridirachciach___ 21-11-2008 17:41
A propos laurów: wszystkiego najlepszego Panie Konradzie z okazji imienin ! :)
~Tee 22-11-2008 7:04
Do: "~": A bo jak grają dzieci, to nikt się nie spodziewa "najwyższego poziomu" lecz raczej czegoś całkiem innego. Na widowni byli pewnie sami rodzice, nauczyciele tych dzieci i sędziowie. Może kiedyś te dzieci będą reprezentować najwyższy poziom, lecz to będzie dopiero za parę lat. Szkoda, że nie ma w Jeleniej Górze konkursu dla pianistów BEZ ograniczeń wiekowych. Na pewno byłyby zajęte wszystkie miejsca.
~Do "Tee" 23-11-2008 17:31
Ja byłam na koncercie, chociaż nie jestem ani rodzicem, ani ciotką, ani nauczycielką (ani też sędzią :P). Poszłam tam z ciekawości, bo chciałam posłuchać, jak grają utalentowane dzieci oraz dlatego że zwyczajnie lubię słuchać muzyki klasycznej. Sądzę, żę wielu ludzi z dużo dłuższym pianistycznym stażem nie gra tak dobrze technicznie i z takim wyczuciem jak grają laureaci konkursu. Także żałuję, że było dużo pustych miejsc, ale może przyczyną jest to, że konkurs był za słabo rozreklamowany, albo to, że edukacja muzyczna w szkołach jest na niskim poziome i ludzie nie słuchają muzyki klasycznej, bo nikt ich nie nauczył jej słuchać, boją się jej jak przysłowiowy "diabeł święconej wody", a przecież muzyka klasyczna nie gryzie ;) A co do konkursu dla pianistów bez ograniczń wiekowych to też niezły pomysł :)
~Tee 23-11-2008 18:38
do postu z 17:31: Następnym razem się wybiorę. A edukacja muzyczna w szkołach faktycznie jest na niskim poziomie, kończy się na podstawówce, w szkołach średnich nie ma jej wcale (poza szkołami muzycznymi). Wiem, że muzyka klasyczna nie gryzie, czasem jej słucham. Naprawdę uważam, że dobrze byłoby zorganizować konkurs dla pianistów bez ograniczeń wiekowych. Nasza Filharmonia prezentuje koncerty na wysokim poziomie, zaprasza uznanych artystów, nie będę tu wymieniać, bo nie oto chodzi. Jej publiczność też jest wyrobiona. Zorganizowanie konkursu bez ograniczeń wiekowych podniosłoby prestiż Filharmonii jeszcze bardziej. A ogólnie nie można narzekać na brak publiczności w tym przybytku; wszak zdarzały się koncerty, na które już dwa tygodnie wcześniej brakowało biletów, np. na te z serii "Gwiazdy promują". Pani także o tym wie. Pozdrawiam serdecznie. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group