Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 11653
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Laseroterapia Narządu Wzroku

Niedziela, 16 grudnia 2012, 23:10
Aktualizacja: 23:13
Autor: KCM Clinic SA
Jelenia Góra: Laseroterapia Narządu Wzroku
Fot. KCM Clinic SA
W jakich schorzeniach oczu stosuje się laseroterapię?
Lasery odgrywają coraz większą rolę w medycynie. Służą do leczenia schorzeń w przednim odcinku oka, siatkówki, jaskry, zaćmy wtórnej, niektórych odwarstwień siatkówki. Korekcja dokonywana laserowo uznawana jest za metodę bezpieczną, skutecznie poprawiająca widzenie, a tym samym – jakość życia pacjenta.

Szczególną uwagę należy zwrócić na znaczenie laseroterapii w cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą, w której zmiany naczyniowe w siatkówce i ciele szklistym są powikłaniem doprowadzającym nawet do ślepoty. Nie ma jeszcze dobrego sposobu leczenia skutków zmian naczyniowych cukrzycy w oczach i właściwie podstawową metodą jest laseroterapia.

Jakie zabiegi przy pomocy lasera wykonywane są w KCM Clinic?
Pracownia Laseroterapii Narządu Wzroku wykonuje zabiegi laserowe przy użyciu najlepszej klasy lasera YAG (Tango Ellex) oraz lasera zielono-diodowego Solitaire:
• Laseroterapia jaskry (SLT, YAG irydotomia),
• Laseroterapia zaćmy wtórnej YAG kapsulotomia,
• Laseroterapia siatkówki (zmiany naczyniowe w cukrzycy, profilaktyka zmian zwyrodnieniowych siatkówki i powikłań po zakrzepie żylnym, laseroterapia otworów siatkówki)

Na czym polega laseroterapia jaskry?
W jaskrze wykonuje się dwa rodzaje lasera, w zależności od typu jaskry. Laser SLT, którym wykonuje się selektywną laserową trabekuloplastykę. Jest to delikatna i skuteczna metoda leczenia jaskry, pozwalająca zmniejszyć, a często zupełnie odstawić leki przeciwjaskrowe. SLT jest prostym, bardzo skutecznym i bezbolesnym zabiegiem laserowym obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą. Delikatne impulsy światła lasera są dostarczane do odpowiednich struktur gałki ocznej, w efekcie czego łatwiej odpływa płyn znajdujący się w oku. W ten sposób w ciągu jednego do trzech dni dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. SLT obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe średnio o 25-30 % u około 80% pacjentów.
Laser YAG wykorzystuje się w leczeniu jaskry z wąskim lub zamykającym się kątem przesączania. Laserem YAG wykonuje się tzw. irydotomię laserową. Jest to zabieg polegający na zrobieniu otworu w tęczówce. Powoduje to ułatwienie krążenia płynu w gałce ocznej obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a tym samym może zapobiec ostremu atakowi jaskry, a co za tym idzie ślepocie w wybranych przypadkach jaskry.

Czym jest laseroterapia w zaćmie wtórnej?
Zaćma wtórna, to przymglenie torebki soczewki u pacjentów po usunięciu zaćmy. Może wystąpić kilka miesięcy lub kilka lat po zabiegu. Leczenie polega na wykonaniu laserem YAG kapsulotomii tylnej, czyli otworu w zmętniałej tylnej torebce soczewki. Widzenie poprawia się natychmiast po zabiegu. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Po 30 min po zabiegu pacjent wraca do domu. Wykonuje się go najczęściej po 6-ciu miesiącach po operacji zaćmy.

Jakie zastosowanie ma laser w leczeniu chorób siatkówki?
W wyniku naświetlenia tkanki światłem lasera, powstaje ograniczony obszar "oparzenia" tkanki, powodujący w dalszym okresie czasu powstanie blizny. Powoduje to zniszczenie nieprawidłowych obszarów siatkówki w przebiegu chorób naczyniowych (cukrzycy, zakrzepów, nieprawidłowości naczyniowych), umożliwia zabezpieczenie obszarów zwyrodnienia siatkówki lub jej otworów i przedarć. Najczęściej jednak laser ten znajduje zastosowanie u chorych z ocznymi powikłaniami cukrzycy. W zależności od rodzaju zmian wykonywana jest laseroterapia ogniskowa (w obszarze zmian) lub też tzw. panretinalna fotokoagulacja, obejmująca siatkówkę obwodową.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem lasera?
W gabinecie lekarskim pielęgniarka dokonuje czynności przygotowawczych do zabiegu. Wypełnia dokumentację medyczną i podaje odpowiednie leki.
Powierzchnia oka zostaje znieczulona za pomocą kropli znieczulających. Najczęściej na oko zakłada się specjalną soczewkę. Zabieg laserowy wymaga niezwykłej precyzji, z dokładnością do mikrometrów.

Kiedy laser może pomóc?
Lasery okulistyczne stosuje się też w terapii wielu schorzeń narządu wzroku, między innymi jaskry otwartego i zamkniętego kąta, zaćmy wtórnej, komplikacji pooperacyjnych zaćmy, ocznych powikłań cukrzycy na dnie oka, skutków zakrzepu naczyń siatkówki, otworów siatkówki, zmian zwyrodnieniowych i obwodu dna oka.
W ramach Poradni Okulistycznej KCM Clinic lekarze specjaliści dokonują również kwalifikacji do zabiegów okulistycznych wykonywanych w ramach Oddziału Okulistycznego / Kliniki Chirurgii 1 Dnia w komfortowych i bezpiecznych warunkach szpitalnych :
• Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z mikrocięcia (aparat najnowszej generacji Stellaris ameryk. firmy Bausch & Lomb), najlepszej klasy soczewki bezaberracyjne asferyczne oraz multifokalne,
• Operacje skrzydlika, kępek żółtych i gradówki.

Lek. med. Beata Kukulska specjalista chorób oczu
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
661
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group