• Niedziela, 21 kwietnia 2019
  • Godz. 20:51
  • Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa
  • Czytających: 4804
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Laseroterapia Narządu Wzroku

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 grudnia 2012, 23:10
Aktualizacja: 23:13
Autor: KCM Clinic SA
Fot. KCM Clinic SA
W jakich schorzeniach oczu stosuje się laseroterapię?
Lasery odgrywają coraz większą rolę w medycynie. Służą do leczenia schorzeń w przednim odcinku oka, siatkówki, jaskry, zaćmy wtórnej, niektórych odwarstwień siatkówki. Korekcja dokonywana laserowo uznawana jest za metodę bezpieczną, skutecznie poprawiająca widzenie, a tym samym – jakość życia pacjenta.

Szczególną uwagę należy zwrócić na znaczenie laseroterapii w cukrzycy. Cukrzyca jest chorobą, w której zmiany naczyniowe w siatkówce i ciele szklistym są powikłaniem doprowadzającym nawet do ślepoty. Nie ma jeszcze dobrego sposobu leczenia skutków zmian naczyniowych cukrzycy w oczach i właściwie podstawową metodą jest laseroterapia.

Jakie zabiegi przy pomocy lasera wykonywane są w KCM Clinic?
Pracownia Laseroterapii Narządu Wzroku wykonuje zabiegi laserowe przy użyciu najlepszej klasy lasera YAG (Tango Ellex) oraz lasera zielono-diodowego Solitaire:
• Laseroterapia jaskry (SLT, YAG irydotomia),
• Laseroterapia zaćmy wtórnej YAG kapsulotomia,
• Laseroterapia siatkówki (zmiany naczyniowe w cukrzycy, profilaktyka zmian zwyrodnieniowych siatkówki i powikłań po zakrzepie żylnym, laseroterapia otworów siatkówki)

Na czym polega laseroterapia jaskry?
W jaskrze wykonuje się dwa rodzaje lasera, w zależności od typu jaskry. Laser SLT, którym wykonuje się selektywną laserową trabekuloplastykę. Jest to delikatna i skuteczna metoda leczenia jaskry, pozwalająca zmniejszyć, a często zupełnie odstawić leki przeciwjaskrowe. SLT jest prostym, bardzo skutecznym i bezbolesnym zabiegiem laserowym obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą. Delikatne impulsy światła lasera są dostarczane do odpowiednich struktur gałki ocznej, w efekcie czego łatwiej odpływa płyn znajdujący się w oku. W ten sposób w ciągu jednego do trzech dni dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. SLT obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe średnio o 25-30 % u około 80% pacjentów.
Laser YAG wykorzystuje się w leczeniu jaskry z wąskim lub zamykającym się kątem przesączania. Laserem YAG wykonuje się tzw. irydotomię laserową. Jest to zabieg polegający na zrobieniu otworu w tęczówce. Powoduje to ułatwienie krążenia płynu w gałce ocznej obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, a tym samym może zapobiec ostremu atakowi jaskry, a co za tym idzie ślepocie w wybranych przypadkach jaskry.

Czym jest laseroterapia w zaćmie wtórnej?
Zaćma wtórna, to przymglenie torebki soczewki u pacjentów po usunięciu zaćmy. Może wystąpić kilka miesięcy lub kilka lat po zabiegu. Leczenie polega na wykonaniu laserem YAG kapsulotomii tylnej, czyli otworu w zmętniałej tylnej torebce soczewki. Widzenie poprawia się natychmiast po zabiegu. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Po 30 min po zabiegu pacjent wraca do domu. Wykonuje się go najczęściej po 6-ciu miesiącach po operacji zaćmy.

Jakie zastosowanie ma laser w leczeniu chorób siatkówki?
W wyniku naświetlenia tkanki światłem lasera, powstaje ograniczony obszar "oparzenia" tkanki, powodujący w dalszym okresie czasu powstanie blizny. Powoduje to zniszczenie nieprawidłowych obszarów siatkówki w przebiegu chorób naczyniowych (cukrzycy, zakrzepów, nieprawidłowości naczyniowych), umożliwia zabezpieczenie obszarów zwyrodnienia siatkówki lub jej otworów i przedarć. Najczęściej jednak laser ten znajduje zastosowanie u chorych z ocznymi powikłaniami cukrzycy. W zależności od rodzaju zmian wykonywana jest laseroterapia ogniskowa (w obszarze zmian) lub też tzw. panretinalna fotokoagulacja, obejmująca siatkówkę obwodową.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem lasera?
W gabinecie lekarskim pielęgniarka dokonuje czynności przygotowawczych do zabiegu. Wypełnia dokumentację medyczną i podaje odpowiednie leki.
Powierzchnia oka zostaje znieczulona za pomocą kropli znieczulających. Najczęściej na oko zakłada się specjalną soczewkę. Zabieg laserowy wymaga niezwykłej precyzji, z dokładnością do mikrometrów.

Kiedy laser może pomóc?
Lasery okulistyczne stosuje się też w terapii wielu schorzeń narządu wzroku, między innymi jaskry otwartego i zamkniętego kąta, zaćmy wtórnej, komplikacji pooperacyjnych zaćmy, ocznych powikłań cukrzycy na dnie oka, skutków zakrzepu naczyń siatkówki, otworów siatkówki, zmian zwyrodnieniowych i obwodu dna oka.
W ramach Poradni Okulistycznej KCM Clinic lekarze specjaliści dokonują również kwalifikacji do zabiegów okulistycznych wykonywanych w ramach Oddziału Okulistycznego / Kliniki Chirurgii 1 Dnia w komfortowych i bezpiecznych warunkach szpitalnych :
• Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z mikrocięcia (aparat najnowszej generacji Stellaris ameryk. firmy Bausch & Lomb), najlepszej klasy soczewki bezaberracyjne asferyczne oraz multifokalne,
• Operacje skrzydlika, kępek żółtych i gradówki.

Lek. med. Beata Kukulska specjalista chorób oczu
Aby umówić się na wizytę wystarczy zadzwonić pod numer telefonu:
+48 75 64 52 000; +48 513 059 680
KCM Clinic SA
ul. Bankowa 5-7
58-500 Jelenia Góra
pon.-pt.: 7:30- 21:00
soboty: 8:00- 18:00
Chętnie odpowiemy na Państwa pytania, nasz email: rejestracja@kcmclinic.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
282
Tak
68%
Nie
29%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
19.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Czego dotyczył Dolnośląski Kongres Samorządowy?  
Aktualności
Triduum Paschalne  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group