Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 5788
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kupią etat strażnika miejskiego

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Niedziela, 8 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2007, 23:29
Autor: DOB
Fot. DOB
Po zmroku lepiej nie wychodzić z domu – denerwują się piechowiczanie. – Grupy wyrostków wałęsają się bezkarnie po ulicach. Jest niebezpiecznie także za dnia. Przed świętami był napad na pocztę. Ale władze miasta znalazły na to sposób. Czy okaże się skuteczny?

O niepokojach mieszkańców napisał do samorządowców Piechowic Adam Bolek. Pod listem podpisało się kilkanaście osób. – Podchmielone alkoholem osoby zaczepiają napotykanych ludzi wyłudzając pieniądze, wszczynając bójki – czytamy w piśmie. – Pijani załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne tam gdzie stoją – mówi Adam Bolek.

– Wszyscy ich tutaj znają – mówi nam kobieta po 60-tce. Nie chce podawać nazwiska, bo boi się zemsty chuliganów. – Ci ludzie są dorośli, ale nie pracują, żyją z tego, co uda im się wyżebrać od przechodniów. Potrafią cały dzień przesiedzieć na przystanku autobusowym. Zostawiają po sobie straszny bałagan. Plują i wyrzucają łupki od słonecznika. Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam tu policjanta.

Inny problem, to dzikie wysypiska, których na obrzeżach miasta jest kilka. Nikt nad tym nie panuje, ludzie po zmroku bezkarnie wyrzucają na pobocza gruz i śmieci.

– Bezpieczeństwo i porządek pozostawiają wiele do życzenia – nie ukrywa burmistrz Piechowic Zofia Grabias-Baranowska. Między innymi, dlatego zaproponowała wprowadzenie do miasta straży miejskiej. – Codziennie otrzymuję informacje, że gdzieś jest brudno, a gdzieś indziej mieszkańcy się pokłócili i doszło do rękoczynów. Nie mogę osobiście załatwiać wszystkich spraw. Takimi sprawami zajmą się właśnie strażnicy.

Potrzebę wprowadzenia straży widzi też Daniel Potkański, wiceprzewodniczący rady miejskiej. – Będą patrolować miasto. Dzięki temu, z parków i skwerów znikną grupy, spożywające alkohol – mówi.
Miasto co prawda przed laty wykupiło etat policjanta i płaci za niego ok. 50 tysięcy złotych rocznie. Jak mówi Zofia Grabias-Baranowska – funkcjonariusz nie skontaktował się z nią jeszcze od początku kadencji, czyli od listopada 2006 roku.

Uchwała o wprowadzeniu straży miejskiej została przyjęta przez radę jednogłośnie na jednej z ostatnich sesji. Zgodę na wprowadzenie straży musieli wyrazić jeleniogórscy radni, ale i oni przychylili się do pomysłu władz Piechowic.

Nie bez oporów. – Czy Piechowice nie mogą założyć własnej, jednoosobowej straży? – pytał jeleniogórski radny Miłosz Sajnog. Zdaniem komendanta Jerzego Górniaka, to zbyt wiele formalności. – Nasze miasta są blisko siebie. Nie będzie problemów z dojazdem – zapewnił.

Piechowice wykupią od straży jeden etat. W zamian dwuosobowy patrol z samochodem będzie do jego dyspozycji dwa razy w tygodniu po osiem godzin. Piechowice będą płacić średnio ok. 3,8 tysiąca złotych miesięcznie straży miejskiej. Kwota ta zawiera m.in. wypłatę wraz z pochodnymi, umundurowanie, koszty paliwa, telefonów i inne.

Co na to mieszkańcy? – Jeśli strażnicy mają być tylko dla zasady, to lepiej ich nie sprowadzać – mówi Adam Bolek. – Ale jeżeli będą wykonywać swoją pracę rzetelnie i będzie ich widać na ulicach, to pomysł jest naprawdę dobry. Powinni mieć też różne godziny i dni pracy, żeby chuligani nie wiedzieli, kiedy mogą się ich spodziewać.

Jak zapewniają władze, szczegółowe ustalenia dotyczące obowiązków i godzin pracy zostaną ustalone przy podpisywaniu umowy ze strażą miejską, co nastąpi wkrótce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~Bień adam 8-04-2007 17:39
tak zgadzam sie z Panem bolkiem to flaki te chamy co podjeżdzam autem to proszą na piwo drobne. nieładnie
~thor 8-04-2007 17:45
Jednoosobowa straż na pewno nie zda egzaminu.Nie wyobrażam sobie strażnika który w pojedynkę podejmuje interwencje w stosunku do grupy nurów.Proponuję Piechowicom założyć swoją straż bo jeleniogórska ma swoich problemów aż nadto
~seeeee 8-04-2007 18:12
Piechowice będą płacić średnio ok. 3,8 tysiąca złotych miesięcznie straży miejskiej. Kwota ta zawiera m.in. wypłatę wraz z pochodnymi, umundurowanie, koszty paliwa, telefonów i inne. Moim zdaniem to tylko strata pieniędzy w jelonce jest straż miejska i efektów ich " ciężkiej pracy " nie widać !!!
~Bień adam 8-04-2007 18:12
trzeba ich wszystkich pozamykać medy piechowickie, piją tylko wina i żygają
~***** 8-04-2007 18:37
dlaczego Pani twierdzi ze "Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałam tu policjanta." z tego co wiem akurat policja patroluje tamte tereny.takze prosze o sprostowanie
~prostownik 8-04-2007 18:42
Niestety idiotyczny jest ten pomysł z policjantami tylko dwa dni w tygodniu.Bo jeśli jest tak źle to wini bywać częściej najlepiej ciągle, choć przez jakiś początkowy okres. Co do ruchomych dni i godzin pracy -panie Adamie - to lepiej by było wywieszać oficjalne ogłoszenia kiedy będą mieli dyżur, wtedy mieszkańc będą mogli spokojnie wyjść po zakupy, do znajomych lub, ale już z pewnym ryzykiem na spacer. Co do finansowania etatów ,to idąc z tekstem z filmu "Nigdy w życiu" pieniądze zawsze dadzą się zorganizować. Wesołych Świąt życzę mieszkańcą Piechowic - bo życząc bezpiecznych trochę bym pewnie przesadził z tymi jajami (świątecznymi oczywiście)
~nie podam nazwiska! 8-04-2007 20:44
Bo mam krótką pamięć i wszystko!*****
~obiektywny 8-04-2007 20:55
z tego co ja widze to od paru miesiecy na terenie miasta pojawila sie prewencja z legnicy i juz widac dobre skutki bo wielu mlodych ludzi zacelo sie ich obawiac
~no właśnie 8-04-2007 21:05
Co do straży parę lat temu za Ejnkika byli. Byli widoczni. Pijaków było m niej co do porządków pozostawię bez komentarza. Ale byli i uważam że było bezpieczniej. Co do policji mieszkam lat NIE WIDZIAŁEM ICH NIGDY
~saw 8-04-2007 22:21
Co na to przeciwnicy straży miejskiej? Policja się sprawdziła?
~*********** 8-04-2007 23:16
ja proponuję pana Olbę, on zrobi z tym porzadek
~popieram gline Olbe 9-04-2007 8:46
szkoda ze nikt z nowej zreszta beznadziejnej i bezradnej rady miasta wraz z burmistrzowa nie widzi cieżkiej pracy tego policjanta (Olby), z tego co wiemy ma on swietna opinie wsrod mlodych ludzi jest wysportowany , nie brak mu odwagi, napewno nie brak mu wiedzy i założe się że on jeden wiecej robi niz nawet trzech strażnikow. Chyba znają go już całe Piechowice. Z tego co wiem to on zatrzymal swojego czasu mordercę na Szkolnej, rozbojarza z poczty, zlikwidował dziple samochodowe, zrobił porządek w parku na ul. Spacerowej, ciągle widać go na Żymierskiego, jak nie cacka się z lumpami i młodymi w parku. Ciągle współpracuje ze szkołami. Nie wspomne o ilości zatrzymanych narkotyków na grotacj itp. Dziś taki powinien być glina, który ma kontakt ale i w chwili popełnionego przesyępstwa reaguje natychmiast. Droga pani burmistrz , najwidoczniej jest zly system w zuku, ktory nie radzi sobie z zabezpieczeniem smietnikow itp, nie wyobrazam sobie nawet straznika, ktory mialby znajdowac sie smietnikami, niech pani wynajmie do tego swoich urzedasow albo sama wezmie sie do pracy!!!!!!
~bloogars 9-04-2007 8:53
olbe i skibe dajcie razem do piechowic albo ich na zmiane, pytan zadnych nie bedzie
~Mieszkaniec J.G. 9-04-2007 9:29
A podobno Straż Miejska nie jest potrzebna. I co ? Jak ich brakuje to brakuje też poczucia bezpieczeństwa na codzień. I co odpowiedzą stali krytykanci tej instytucji?. Piechowice nie są wyjątkiem, wiele miast optuje za za utrzymaniem, przywróceniem, bądź utworzeniem Straży Miejskiej w swoim mieście.
~Bożydar 9-04-2007 10:43
Piechowice to tylko kojarzą mi sie z żulami na głównym deptaku , chyba jest ich tam największe skupisko w jednym miejscu w okolicach jelonki , piękna wizytówka miasteczka .... Proponowałbym zamiast straży miejskiej , zakup duzo esperalu i pozaszywac "czipy" w d..psko tym menelom ,moze by sie wtedy sami wykonczyli :]
~też popieram Olbę 9-04-2007 11:39
Jest to super glina. Nie tylko wystarczy za trzech strażników ale za cały oddział SM. Ba powiem więcej - Olba to jak czterej pancerni i pies oraz J23 w jednym wystarczy za cały garnizon w kotlinie.W Piechowicach wystarczy wyjść na ulicę po 10 wieczór szeptem wypowiedzieć zaklęcie - OLBA, Olba, Olba - i już wszystkie miejscowe żule znikają. Pani burmistrz powinna poważnie rozważyć wystawienie pomnika "Ku czci Wielkiego Olby", a plac przed Urzędem Miasta winien nosić imię PL. Olby. W ramach promocji miasta należałoby organizować "Olbiańskie dni Piechowic" a w ramach spartakiad szkolnych" Memoriał o puchar wielkiego Olby". Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak upamiętnić poświęcenie tego skądinąd ofiarnego Policjanta?
~pasior 9-04-2007 11:43
olba :D
~!!! 9-04-2007 11:45
zgadzam sie w 100 procentach z postem"popieram gline Olbe"faktycznie ostatnimi czasu zrobił troche czystki u nas w Piechowicach i jeśli ten drugi glina jest tak dobry jak on to na cholere nam straz miejska która i tak nic nie zrobi.Dołożyć tym dwóm policjantom grosza i napewno będzie spokojniej.Poza tym czy p.burmistrz nie wychodzi z urzędu skoro mówi że nie widzi policji,a te patrole trzy osobowe to były na jawie czy w moim śnie?chyba to pierwsze.
~bed bojs 9-04-2007 11:48
Jezeli Piechowicom tak potrzebna jest straz miejska, to niech sobie ja stworza. SM w Jeleniej Gorze dziala beznadziejnie i niech swiadczy o tym ilosc spraw zglaszanych przez mieszkancowa a dotyczaca niewlasciwej pracy straznikow miejskich. A pomysl, zeby delegowas straznika miejskiego do Piechowic jest jeszcze bardziej chory, bo co on biedaczek zrobi tam przez dwa dni? To znaczy przez 16 godzin tygodniowo? Tak wiec jak pani Burmistrz chce, to niech sobie zalozy straz miejska i tyle:)
~mieszkanka dolnych 9-04-2007 12:36
Brawo P.Burmistrz może wreszcie ktoś zrobi pożądek z tymi Flakami Białym i całą resztą wyrostków zaczepiają ludzi bo im brakuje 20gr do lalewki a jak kupią to idą za strumyk na gazownie i tak cały czas mam nadzieje ze to sie zmieni a Policja to sie chyba ich boji P Olba omija to osiedle szerokim łukiem
~widzę 9-04-2007 13:51
Chyba sami gliniarze (to ci przeciw) i strażnicy (to ci za) wypowiadają się na tym forum.
~Do"widze" 9-04-2007 15:30
Za to twoja wypowiedz jest,jak dotad jedyna,ktora sympatyzuje z nadrzecznymi piwozlopami,noszacymi niesmiertelne dresiki(ostatni krzyk mody,a raczej rozpaczy,okolicznych elegantow),oraz reszta rzezimieszkow.Tylko pogratulowac wyboru.
~do min. 11.39 9-04-2007 15:42
Olba mógłby grać Chucka Norissa.
~!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 9-04-2007 19:17
Ludzie,opamjętajcie się z pozytywnej inicjatywy Pani Burmistrz, tworzy sie sztuczny spór między policją i strażą miejską.TE SŁUŻBY MAJĄ ZE SOBĄ ŚCISLE WSPÓŁPRACOWAĆ A NIE PROWADZIĆ WOJNĘ MEDIALNĄ.Dla niezorientowanych przypominam że policja jest od bezpieczeństwa a straż od porządku i wzajemnie sie uzupełniają,tak jak policja z CBŚ,CBA,ABW inspekcją transportu drogowego,strażą graniczną i innymi...
~hugo 9-04-2007 19:40
DO PEPEK stary ty masz chyba za malo lat zeby zrozumiec ze to jest nasza armia i chlopaki ktorzy dla nas narazaja zycie przejzyj na oczy i pomysl o tym jak be dzi tesknic ich rodzina gdy ich nie bedzie w domu a jak u ciebie ktos z rodziny byl na froncie tez bylbys takim cwaniakiem
~do 11.39 9-04-2007 19:48
Dlaczego Olba nie gra w filmach walki? -bo jest szybszy od migawki i zdjęcia nie wychodzą. A dlaczego pracuje w Piechowicach? -bo gdy przyjął się do Policji jeleniogórskiej to ze strachu liczba mieszkańców spadła o 10 tys osób. A dlaczego w Policji obniżono kryteria egzaminacyjne? -by inni też mieli szanse by zostać Policjantem.
~Horus 9-04-2007 20:01
Gdzie jest policja w takich przypadkach?Pewnie siedzą gdzieś przy bocznej drodze w krzakach i śpią .to przecież bezpieczniejsze zajęcie niż dyskusje z chuliganami. Z drugiej strony,skoro policja nie ma właściwie żadnych praw to po co się narażać.Przecież w sądzie na ogół to policjant jest winny a nie przestępca a tym bardziej drobny chuligan.
~pyk 9-04-2007 20:42
Olba!!!
~do 11.39 9-04-2007 20:47
To ON założył Piechowice zbudował swoją legendę stworzył a następnie przepędził pijaczków potem znikł. Pozostała legenda. Podobno czasem o zachodzie słońca widać go przemykającego w oddali na białym koniu. Starsi mieszkańcy Piechowic opowiadają wnukom o nieustraszonym NIM nie wypowiadając imienia. Podobno kiedyś widziano go jak szedł ulicą Żymierskiego w blasku tęczy, rozkwitających kwiatów i śpiewających ptaków, a każdy pijak w cudowny sposób przestawał być alkoholikiem i od dnia tego pił wyłącznie kefir Podobno widywano go również na murach Chojnika - już bez konia. Podobno też jako jedyny założył się z Burmistrzem i NASA o 2 hamburgery cole i ciastko, że wleci z orbity okołoziemskiej przez atmosferę ziemską i wyląduje przed Urzędem Gminy. Podobno w dniu 31.12.2006 r o godz. 23.30 uczynił to. Wyrzucony z wahadłowca lotem koszącym po 23 minutach stanął z resztkami odzienia przed urzędem. NASA się do niego nie odzywa.Do dziś zapiera się że doszło do takiego zakładu. Burmistrz odzywa się informując, że od 2007 roku porządku pilnował będzie kto inny. Podobno.
~do 19 48 9-04-2007 20:50
popatrz mi w oczy
~Pimpek 10-04-2007 17:16
Dajcie ludzia wiecej pracy i dobra zarobki to sie nie beda szlajac i prosic o grosz na ulicy,tylko pojda sobie do baru i wypija piwo jak na czlowieka przystalo.I faktycznie policji moglo by byc wiecej.
~sympatyk Jelonki i Piechowic 23-04-2007 13:27
Tych wszystkich zuli ze Srednich Piechowic pani Burmistrz, powinna poprosic o transport i wywieżć ich na sybir, dac im łopate i młot i niechby tam pracowali i problem by sam zginął. Niejednokrotnie boję sie tam isc, na przystanku smierdzi piwem, moczem itp. wstyd dla calego miasta. I to jest centrum najbardziej uczeszczane miejsce przez mieszkańców
~mieszkaniec 9-05-2007 11:59
coś nie widać tych strażników
~Kubson 18-06-2007 16:46
Tak sie składa, ze to moj kuzyn ten Wielki OLBA :) raczej straży Wam już nie potrzeba...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group