Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5467
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kupcy chcą spółki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 18 kwietnia 2010, 8:03
Aktualizacja: 8:03
Autor: Angela
Fot. TEJO
Sto dziesięć podpisów z deklaracją utworzenia kupieckiej spółki na ręce Jerzego Lenarda, zastępcy prezydenta miasta, złożyli handlowcy z targowiska Flora. To pierwsza oficjalna deklaracja, jaka pojawiła się z ich strony. Dotychczasowe spotkania przynosiły bowiem tylko słowne przepychanki.

Oświadczenie i wstępna deklaracja, w której kupcy wyrażają wolę udziału w zawiązaniu Spółki Kupieckiej z ograniczoną odpowiedzialnością na ręce zastępcy prezydenta zostały złożone w miniony czwartek. Jak szacują zainteresowani, pod złożoną deklaracją nie podpisali się tylko nieliczni.

Koncepcja założenia spółki powstała zimą. Obecnie zebraliśmy 110 podpisów na około 130 podmiotów prowadzących działalność na targowisku Flora. Ile tak naprawdę jest tych podmiotów? Nikt poza zarządcą nie wie. Teraz potrwają negocjacje z urzędem miasta, który jest nam przychylny – mówi Bartosz Mikietyn, jeden z przedstawicieli kupców targowiska Flora. – Miasto che oddać targowisko w ręce ludzi, którzy na nim pracują. W przygotowywaniu jest umowa spółki, wyjaśniane są też zasady jej funkcjonowania. Umowa ta będzie w późniejszym czasie poprawiana, weryfikowana i konsultowana z prawnikami – dodaje.

Zastępca prezydenta Jerzy Lenard zapowiedział, że złoży projekt uchwały, który umożliwi zmianę struktury Na najbliższe miesiące przewidziane są kolejne spotkania, ale już pod kątem negocjacji warunków. Wszystkie rozmowy kupcy chcą zakończyć przed wygaśniecie przedłużonej umowy z obecnym dzierżawcą targowiska, czyli przed końcem czerwca br.

– Obecny dzierżawca ma umowę podpisaną z miastem do końca czerwca, dlatego byłoby dobrze, gdybyśmy od pierwszego lipca przejęli targowisko w swoje ręce. Naszym zdaniem jest to jak najbardziej realne. Wówczas pozbędziemy się pośrednika – mówi Bartosz Mikietyn.

Termin kolejnego spotkania z władzami miasta i samymi kupcami nie został jeszcze ustalony. Kupcy mają jednak nadzieję, że spotkania będą odbywały się coraz częściej, i zakończą się najpóźniej z początkiem czerwca br.

Dlaczego kupcy chcieli zmian?
Do odpowiedzi nie potrzeba dłuższego komentarza, wystarczy zobaczyć, jak obecnie wyglądają targowiska. – Mamy XXI wiek, a na naszych targowiskach panuje głębokie średniowiecze – mówią. Przez tyle lat zarządzania nic się tam nie zmieniło. Wierzymy, że tę sytuację zmieni oddanie targowiska w ręce kupców, którzy są najbardziej zainteresowani tym wszystkim. Przejęcie tego terenu zmobilizuje ludzi do gruntownej modernizacji tego targowiska. Chcemy stworzyć coś, co mogłoby konkurować z galeriami czy marketami. Miejskie targowiska są alternatywą do miejsc pracy tworzonych przez markety, gdzie wynagrodzenia są, jakie są. Każdy będzie więc miał możliwość lokalizacji swojej działalności w centrum miasta i trzeba stworzyć do tego odpowiednie warunki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ZABOBRZANIN 18-04-2010 11:28
No i słusznie... sami będą pilnować, sami będą sprzątac i inwestować i utrzymywać bez posredników. Niebędzie spychologi kto co i za co odpowiada ! Zobaczą też jak to wygląda mieć "swoje" !
~hm 18-04-2010 12:20
Kiepski pomysł miasta, przecież kupcy nie mają pieniędzy na budowę, dokłądają prawie do interesu, trzeba im dać parę mln na budowę z pieniędzy miasta, to oni za to dadzą miastu możliwośc realizowania swoich konsumenckich pasji na tradycyjnym bazarku, tyle że pod dachem i z muzyczką w tle jak w supermarkecie. Średni interes, bo supermarkety dają to samo bez wyciągania ręki do miasta.
~LogiJan 18-04-2010 14:39
To taki sam pomysł, jak z "prywatyzacją" mieszkań komunalnych. Najpierw miasto doprowadziło budynki do ruiny, wydając pieniądze z pobieranych czynszów na inne cele, potem te ruiny sprzedawało za cenę rynkową, by wreszcie to czego nie udało się upłynnić oddało "w ręce mieszkańców" za 1% wartości. W konsekwencji Jelenia wygląda, jak wygląda. Tam, gdzie mieszkańcy mieli trochę grosza i udało im się zorganizować, przysypali pudrem ten syf. Reszta tych 200 letnich kamienic to rozkładające się zwłoki. Tak samo ma być z targowiskami. Ale niestety, za późno o jakieś 10-15 lat. Kiedyś kupiec miał pieniądze. Teraz ledwie wiąże koniec z końcem. Tak więc targowiska, nawet po tej pseudo-prywatyzacji, będą przez wiele lat wyglądać, tak jak wyglądają. Na targowiska trzeba mieć pomysł. Taki np. jak ma Wilk: "Strefa Ochrony Małej Przedsiębiorczości" i negocjacja z miastem mniejszego niż do tej pory czynszu. Obecnie płacone czynsze do miasta to rozbój w biały dzień. 75% przychodów z targowiska ( proszę zwrócić uwagę - 75% przychodów - nie zysku ) miasto zabiera co miesiąc. ) Różnica pomięzy obecnie płaconym a nowowynegocjowanym winna zostać na potrzeby remontowe i inwestycyjne. Spółka ze 110 kupcamio jako udziałowcami nie sprawdzi się, nie zostanie założna bo już na pierwszym spotkaniu założycielskim ci tzw. "kupcy" ( żden z nich nie ma ani takiego przygotowania zawodowego, ani świadectwa, choćby czeladniczego ) pokłócą się jak diabli !
~maska 18-04-2010 15:12
A mnie się marzy żeby te syfiaste rynki zaorać i posiać trawę. Nasze targowiska są ohydniejsze niż w trzecim świecie, brudne, sprzedający są beznadziejnie nieuprzejmi, wszędzie fruwa folia i podarte szmaty, żaden "przedsiębiorca" nie sprząta swojego otoczenia po dniu pracy. Artykuły nie są ani świeższe ani tańsze niż gdziekolwiek indziej, tylko kupuje się w beznadziejnych warunkach. O co tu walczyć?
~ludek00 18-04-2010 16:12
zaorać i zoribc parki dla ludzi i dzieci ! Kupcy, gdybyście mieli łep na karku i troche oleju siedzieli byście we wasnych sklepach a nie wieki na palcu ze stolem i "ruskimi" bądz chińskimi badziewiami - a wy spółki chcecie, założycie spółke na rownych prawach i w życiu się nie dogadacie nawet do koloru bramy wejściowej ! zenada zaorac im szybciej tym lepiej !
~ludek00 18-04-2010 16:13
a ja chce milion euro ! ktos mi da ? nie
~do ludka pustaka 18-04-2010 22:06
wynajecie sklepu na miescie koszt od 1500 do 10000zl a stragan od 280 do 580zl na miesiac i co baranie stac by cie bylo na to wiesniaku zaorac to mozesz swoja zone jesli ja masz
~Grzesiek 18-04-2010 23:25
To niech ją sobie założą. Ktoś im broni?. Czy może chcą ryzyko gospodarcze przerzucić na podatników?.
~marek jg 19-04-2010 6:46
zlikwidować ten syf architektoniczny w miescie. Takiego bałaganu nigdzie niema jak na Florze. Teren powinien byc zagospodarowany w sposób odpowiedni na 21 wiek. Ten widok jest przerażający. Syf, brud , smrud i ubustwo i na dodatek w centrum miasta. Miasto powinno sprzedac teren inwestorom którzy zrealizuja jakas konkretna inwestycje a takie bazarki nalezy przeniesc w inne miejsce. Realia sa takie ze umarłemu to i kadzidlo nie pomoże
~do logi.Jan 19-04-2010 13:52
O TAK ,WILK to dopiero ma pomysły na robienie kasy z kupcami.Ostatnio nawet wymyślił sobie że kupcy są mu winni kilkaset tysięcy za opóżnienia związane z zapłatą faktur.Wszyscy bez wyjątku którzy spóżnili się z zapłatą mieli doliczone ustawowe ODSETKI za zwłokę.ALE PAN WILK wymyślił sobie jeszcze tzw. KARĘ UMOWNĄ w wysokości 2% dziennie.co daje nam w stosunku rocznym 730% ODSETEK.Chyba pan WILK naoglądał się filmu DŁUG i myśli grać tę czarną postać uważając że jest na prawie.Przykro słuchać tego człowieka ,uważającego się za osobę wspierającą PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ .730% to czysta LICHWA .a KARA UMOWNA może BYĆ STOSOWANA TYLKO W UMOWACH DO ZOBOWIĄZAŃ NIEPIENIĘŻNYCH.Za takie coś można iść po prostu SIEDZIEĆ, TAKIEMU dać władzę to puści wszystkich z torbami.MYŚLĘ że tą sprawą powinna zająć się PROKURATURA
~Arez 19-04-2010 17:15
Tak Tak najlepiej zaorać a wszystkich na koniec wysadzić na pośredniak! Za rok otworzyć galerie i dzieci tych mądrali zatrudnić.Ciesze się że Ci ludzie nie skomlą jak nieudaczniki życiowe albo cwaniaki na zasiłkach tylko biorą coś w swoje ręce.Podziękować za tą kiłę i mogiłę mogą tylko wieloletniemu dzierżawcy który za wszystko jest odpowiedzialny.
~kibic 20-04-2010 19:12
za syf na rynkach mozemy podziekowac poprzedniej wladzy,ktora faworyzowla zachodni handel\przemysl,rolnictwo\.Rynki sa na calym swiecie,tylko nikt nie marginalizuje tej formy handlu,tym bardziej wladze.Klijent wybiera sklep,bazar,market w\g wlasnej woli.Oraczy zapraszam do Galerii, w ktorej za ten sam towar z Tuszyna czyPragi placi sie kilkakrotnie drozej.Sa jeszcze sieci handlowe znajdujace sie w Galeriach.Zapraszam oraczy ale po wyplatach.Moze Wam braknac na jutrzejsze piwo.Obecne wladze daly szanse na rozwoj rodzimego handlu i za to im chwala.Oraczy zapraszam do wielkich siecii. Tam bedzie coraz luzniej,to nie Wroclaw

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group